Vize İstemeyen ve Ucuz 5 Ülke

Vizesiz ve pasaportsuz seyahat

Türkiye’den vize istemeyen ülkeler parmakla sayılacak kadar az. Yurtdışına seyahat etmeyi düşünen biri için pasaport ve vize masrafları seyahat planını sürekli ertelemeye neden oluyor. Bu sebeple sizin için Avrupa’da bulunan hem vizesiz hem de yakın olduğu için ucuz uçak bileti bulabileceğiniz 5 şehir sıraladık. Hatta içinde pasaporta bile gerek olmayan ülkeler de var. E daha ne olsun, yurtdışı planınızı daha fazla ertelemeyin 😉

1.Lviv (Ukrayna)

Vizesiz ve pasaportsuz seyahat

Vizesiz gidilebilen Avrupa ülkelerinden birisi olan Ukrayna’ya artık pasaportsuz da girebiliyorsunuz. Lviv’i, ucuz tatil için iyi bir seçenek olarak değerlendirebilirsiniz. En az Lviv kadar meşhur olan Kiev ve Odessa kentlerine de giderek dolu dolu bir seyahat geçirme şansı yakalayabilirsiniz. Pegasus’la uçuşlar direkt olarak Sabiha Gökçen Havalimanı‘ndan yapılıyor. Özellikle ilk defa yurtdışına çıkacaklar için harika bir deneyim olacaktır. Vize ve pasaport derdiyle uğraşmadan biletinizi hemen alabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken tek şey nüfus cüzdanlarınızı yeni (çipli) kimlikle değiştirmek. Ülkeye sadece yeni kimliklerinizle girebiliyorsunuz. Lviv hakkında yazdığımız tüm yazılara buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

2.Belgrad (Sırbistan)

Balkan ülkelerinin gözbebeği Belgrad da uygun seçenekler arasında. Ukrayna’dan farklı olarak ülkeye kimlikle giremiyorsunuz. Bu nedenle eğer pasaportunuz varsa, yine vize derdi olmadan rahatça girebileceğiniz bir ülke. Burası da kendi para birimini kullandığı ve TL’den değer olarak aşağıda olduğu için ucuz ülkeler arasına giriyor. Uçuşları İstanbul Sabiha Gökçen’den gerçekleştiriyorsunuz ve yolculuk sadece 1 saat 20 dk. sürüyor. Yemekleri ve gece hayatıyla ünlenmiş bu şehirde harika bir seyahat geçecektir.

3.Üsküp (Makedonya)

Makedonya’nın başkenti Üsküp de bir diğer seçeneğimiz. İstanbul Sabiha Gökçen’den yaklaşık 1 saat 30 dk süren uçak yolculuğu ile Üsküp’e kolayca varabiliyorsunuz. Uygun fiyata uçak bulabilmek de mümkün. Osmanlı’nın önemli izler bıraktığı bu şehirde harika bir tatil geçirebilirsiniz. Uygun fiyatlarıyla ve vizesiz giriş yapılabilme özelliğiyle kesinlikle düşünülmesi gereken bir şehir. Sadece Üsküp’ü değil, Ohrid gibi önemli şehirleri de gezi planınıza dahil edebilir, böylece karlı ve dolu dolu bir tatil yapmış olarak dönebilirsiniz.

4.Saraybosna (Bosna-Hersek)

Vizesiz seyahat edilebilecek en güzel seçeneklerden birisidir Saraybosna. Osmanlı İmparatorluğu’nun önemli şehirlerinden biri olması özelliğiyle günümüzde hala Osmanlı’nın izlerini taşımaktadır. Bosna-Hersek’e gitmişken Saraybosna kadar güzel olan Mostar şehrine de uğrayabilir ve mutlaka görmeniz gereken Mostar Köprüsü’nde vakit geçirebilirsiniz. Diğer balkan ülkeleri gibi ucuz bir ülke olmasından dolayı gidilebilecek ekonomik alternatiflerden biridir. İstanbul’dan direk uçuş seferleri düzenlenmektedir. Pasaportunuzla rahatlıkla ülkeye giriş yapabilirsiniz.

5.Tiran (Arnavutluk)

Ksamil Plajı

Arnavutluk’un başkenti Tiran, bu listedeki belki de en uyguna uçak bileti bulabileceğiniz ülkedir. Arnavutluk’a girmişken Tiran’ı gezerek ve hatta deniz turizmine de yer verebilirim diyorsanız Ksamil kentine geçebilirsiniz. Çok uyguna güzel otellerde konaklayabileceğiniz ve Maldivleri aratmayacak güzellikteki denizine girebileceğiniz önemli tatil kentlerindendir Ksamil. Tiran’dan arabayla 4 saatlik uzaklıktaki bu şehir,  Antalya’nın kalabalığı göz önünde bulundurulduğunda kesinlikle tercih edilebilecek mükemmel bir seçenek. Diğerleri gibi pasaportunuz varsa vizesiz olarak giriş yapabileceğiniz bu seçeneği de değerlendirebilirsiniz.

İyi Seyahatler… 🙂

Seyahat etmek bir tutkudur. Dünya’nın her yerine gidebilme arzusu… Çocuklu Seyahat ise, dünyayı daha renkli görebilmenin formülüdür 😉

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.