Viyana’da Ulaşım

Viyana belki de dünyadaki en rahat ulaşıma sahip şehirlerden biridir. Gelişmiş ulaşım ağı ve ulaşım araçlarının dakikliği ilk dikkatinizi çekecek özelliklerinden olacak. Dünya üzerindeki tüm ulaşım problemi çeken şehirlerin örnek alabileceği özellikler taşımakta.

Bisiklet Yolu – Viyana

En yaygın ulaşım aracının ise bisiklet olduğunu göreceksiniz. Hatta öyle ki bisikletler için ayrı yollar, trafik lambaları yapılmış durumda. Yalnız yaya yolu yerine bisiklet yolundan yürürseniz sizi gözleriyle ezen sert suratlı Avusturyalılarla karşılaşabilirsiniz 🙂

Viyana’da bisiklet kullanmak için bir çok noktadan bisiklet kiralayabilir ve şehri bambaşka şekilde görebilirsiniz.

Tramvay – Viyana

Bisikletten  sonra en yaygın ikinci ulaşım ise metrodur ki biz size ağırlıklı olarak bundan bahsedeceğiz. Metronun ulaşamadığı yerler içinde yine oldukça gelişmiş ağa sahip tramvaylarını kullanabilirsiniz.

Viyana metro haritasına ilk baktığımızda kafamız allak bullak olmuştu. Çünkü gerçekten etkileyici ve tam 6 farklı hata sahip. Hangi metro istasyonundan hangisine aktarma yapacağım diye sürekli gözünüz kulağınız tabelalarda, anonslarda olabilecek bir metro ağından bahsediyoruz.

Aşağıdaki haritayı dikkatlice inceleyerek, gitmeden biraz üzerinde çalışırsanız şehri çözmüş olarak gezintiye başlamanızda kolaylık sağlayacaktır.

Viyana’da yerin altından giden raylı sistemli ulaşımların adına U-bahn, dışarıdan giden normal trenlere S-bahn denilmektedir. Dolayısıyla U harfini gördüğünüz her yerden metroya ulaşabileceğiniz anlamına geliyor.

Harita her ne kadar karmaşık görünse de oraya gittiğiniz zaman metro ağının göründüğünden daha kolay olduğunu göreceksiniz. Zaten metronun içinde de aktarma duraklarına varmadan anonslar yapılıp hangi metrolara aktarma yapabileceğinizi öğrenebiliyorsunuz. Aynı zamanda da 6 hattı da kullanmak zorunda kalmıyorsunuz. Örneğin biz sadece U4 ve U1 hatlarını kullanmıştık. Gezilecek yerler bakımından da bu 2 hat en kullanışlı olanları gibi görünüyor.

Tramvay – Viyana

Bizim konakladığımız otel U4 hattı üzerindeydi. Böylece Schönburnn Sarayı, Karlplatz, CAT (Havalimanına Ulaşım Treni) gibi bizim için önemli yerlere aktarma yapmadan kolayca ulaşabilmiştik. U1 metrosuna da Stephanplatz (Figlmüller’de yemek yiyecekseniz veya Stephan Katedrali’nin gezecekseniz) ve Prater duraklarına ulaşmak için kullanmıştık. Prag’dan geldiğimiz gün ise merkez tren istasyonundan U1 metrosuna binerek Karlsplatz istasyonundan U4 metrosuna aktarma yapmıştık.

Gezilmeye değer, turistik yapıların büyük bölümü merkezde birbirlerine yakın olarak konumlandırılmış durumdalar. Bu nedenle Karlsplatz ya da Stephanplatz istasyonlarında indikten sonra yürüyerek, Stephan Katedrali, Belediye Binası, Ulusal Tiyatro, Parlemento Binası, Ulusal Müze, Doğa tarihi Müzesi, Horfburg Sarayı, Opera Binası, Graben Caddesi’ni ve Karl Kilisesi’ni görebilirsiniz.

D Tramvay Durağı – Viyana

Bunlardan biraz uzakta kalan Beldevere Sarayı’na da Karl Kilisesi’nin yakınından geçen D tramvayıyla kolayca ulaşabilmektesiniz.

Schörnburnn Sarayı’na U4 metrosuyla, Prater’e de U1 metrosu veya U2 metrosuyla ulaşabilirsiniz. En ters diyebileceğimiz Hundertwasser House’a U4 veya U3 metrosunun Landstraße (CAT) durağında inip 15 dk.lık bir yürüyüşle ulaşabiliriniz.

Bilet Fiyatları

Viyana

Bilet fiyatları tüm ulaşım araçlarında geçerli olmak üzere 5 farklı çeşitte satın alabileceğiniz imkanlar sunuyor. Bunlar:

  • Tek Biniş: € 2.20 (Çocuk € 1.10) (0-6 yaş ücretsiz.)
  • 24-saatlik Viyana Bileti: € 7.60
  • 48-saatlik Viyana Bileti: € 13,30
  • 72-saatlik Viyana Bileti: € 16,50
  • Viyana Haftalık Bileti : € 16,20

Haftalık bileti kırmızı yazmamızın nedeni ince bir ayrıntısının olması. Viyana haftalık biletler Pazartesi’nden Pazartesi’ye olarak kabul edilen 1 haftalık süreyi içerir. Biletinizi aldığınız günden 1 hafta sonra değil, takip eden Pazartesi gününe kadar geçerli bir bilettir. Örneğin Cumartesi aldığınız 1 haftalık biletin süresi 2 gün sonra (Pazartesi Günü) geçerliliğini kaybeder. Bu nedenle bileti satın alırken bu durumu göz önünde bulundurmalısınız.

Biler Kiosku – Viyana

Biletlerinizi metro girişlerindeki kiosklardan veya birçok yerde bulabileceğiniz satış noktalarından satın alabilirsiniz. Biletinizi aldıktan sonra girişteki okuyucu kutulara bileti tanımlatmanız yeterlidir. Kartınızın üresi dolana kadar bir daha bu işlemi yapmanıza gerek yoktur.

Turnikesiz Metro Girişi – Viyana

Viyana’da hiçbir ulaşım aracına girerken turnike ya da bilet kontrolü yoktur. Elinizi kolunuzu sallayarak içeri girebilirsiniz. Ancak yakalanırsanız 100 € cezası, ödeyemezseniz de pasaportunuza işlenmesi durumuyla karşı karşıya kalırsınız. Kesinlikle önermediğimiz bir durumdur. (bkz: Prag’da Nasıl Ceza Yedik? ) 🙂 🙂

Havalimanına Ulaşım

CAT – Viyana

Havalimanına en hızlı ve kolay ulaşım CAT denilen trenlerle sağlanmaktadır. Açılımı City Airport Train olan bu tren adından da anlaşılabileceği gibi sadece şehir merkeziyle havalimanı arasındaki ulaşımı sağlamakta. U4 veya U3 metrosunun Landstraße (CAT) durağında inerek CAT trenine binebilirsiniz. İtiraf etmeliyiz ki sadece 16 dakikada hiçbir durakta durmadan giden bu trenin konforunu, hiçbir yolculuğumuzda göremedik. 🙂 E tabi 16 dakika için bu kadar konfor yapılınca dakikası 1 €’ya bilet almanız gerekiyor 🙂 🙂 Bilet fiyatları ve ayrıntılı bilgiye buraya tıklayarak ulaşabilir, online bilet alabilirsiniz.

İyi Seyahatler…

 

 

 

Seyahat etmek bir tutkudur. Dünya’nın her yerine gidebilme arzusu… Çocuklu Seyahat ise, dünyayı daha renkli görebilmenin formülüdür 😉

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.