Viyana’da Ne Yenir?

Viyana ’ya gitmeye karar verdikten sonra, acaba Viyana’nın nesi meşhur diye şöyle bir araştırma yapmamıza gerek kalmadan her yerde karşımıza şinitzelin meşhur olduğu bilgisi çıktı. Şinitzel’in anavatanı olan bu topraklara gidiyor olmak bize ayrı bir heyecan verdi. Çünkü şinitzel, ailecek bayılarak yediğimiz bir yemektir 🙂

Başka neleri meşhur diye bakınırken bir de pastalarının meşhur olduğunu görünce ağzımız kulaklarımızda seyahat gününü daha da sabırsızlıkla beklemeye başladık.

Viyana’nın en meşhur şinitzelcisi ve pastanelerini sizin için sıraladık.

Figlmüller

Figlmüller Bäckerstraße – Viyana

Viyana demek şinitzel demek, şinitzel demek Figlmüller demekti. Viyana’da uzun zaman kalınacak olsa belki daha lezzetli şinitzel yapan yerler bulunabilirdi ama kısıtlı zamanımız olunca, biz de en meşhur yerde yemeye karar verdik.

1905 yılından beri adeta şinitzelle adını bütünleştirmiş olan Figlmüller’in 2 restaurantı bulunuyor. Birisi asıl yeri olan Figlmüller Wollzeile, diğeri 2001 yılında 200 metre ilerde şube olarak açılmış Figlmüller Bäckerstraße. Biz iki restaurantta da şinitzel denedik ve lezzet açısından hiçbir fark olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Figlmüller Bäckerstraße – Viyana

Peki nedir şinitzeli bu kadar lezzetli yapan?

Kesinlikle eti.

Restauranta gittiğinizde Figlmuller Şinitzel diye sipariş verirseniz domuz etinden yapılmış olan orjinal şinitzel gelecektir. Bunun dışında tavuk veya et seçenekleri de bulunuyor. Eğer tavuk veya sığır etinden yapılan şinitzelden sipariş etmek isterseniz, bunu mutlaka garsona belirtmeniz gerekiyor. Ayrıca sipariş verirken yanında mutlaka ama mutlaka patates salatasından sipariş vermeyi unutmayın. Çünkü iddia ediyoruz, birçoğunuz patates salatasını şinitzelden daha çok beğenecek. Değişik bir salata sosuyla harmanlanmış muhteşem bir lezzet.

Patates Salatası – Figlmüller

Tavuk şinitzelin lezzetini her yerde bulabilirsiniz. Bizim size tavsiyemiz kesinlikle sığır etinden yapılmış olan şinitzeldir. İncecik dövülmüş sığır etinin ağızda dağılan lezzeti olağanüstü haz verecektir. İçecek olarak da Figmüller’in kendi bağlarında yetiştirdiği üzümlerden ürettiği üzüm suyunu deneyebilirsiniz.

Sığır Eti Şinitzel (Yarım Porsiyon) – Figlmüller

Bir porsiyon şinitzel rahatlıkla 2 kişiyi fazlasıyla doyuruyor. Bu nedenle ayrı ayrı söylemek yerine bir porsiyon şinitzeli 2 ayrı servis yapmalarını söyleyebilirsiniz. Çünkü gerçekten şinitzellerin boyları oldukça büyük. Özellikle en büyük boy domuz şinitzele ait. 🙂

Restaurantlardan hangisi daha konforlu?

Figlmüller Wollzeile – Viyana

İki restaurantta da lezzet farkının olmadığını göz önüne alarak, bizim tavsiye edeceğimiz restaurant rahatlık ve konfor yönünden Figlmüller Bäckerstraße. Garsonların aşırı ilgili ve esprili davranışlarının yanında çocuklar için mama sandalyesinin de bulunması yönünden daha avantajlı bir yer. Yoksa fotoğraftaki gibi kucak kucağa yemek yemek zorunda kalıyorsunuz 🙂

Figlmüller Bekleyenler Kuyruğu – Viyana

Her iki restaurant için de söyleyebileceğimiz ortak yönlerden birisi de kapıdaki yemek yemek için bekleyenlerin oluşturduğu uzun kuyruklar. Bunun da çok basit bir yöntemi var ki o da gitmeden önce rezervasyon yaptırmak. Buraya tıklayarak her iki restaurant için de rezervasyon yaptırabilirsiniz. Rezervasyon çıktısını aldıktan sonra restauranta gittiğinizde uzun kuyruklara el sallayarak içeriye rahatlıkla girebilirsiniz. 🙂

Figlmüller Bäckerstraße – Viyana
Figlmüller Wollzeile – Viyana

Fiyatları ise şöyle:

Et Şinitzel             19,80 €

Tavuk Şinitzel       12,50 €

Patates Salatası    4,70 €

Üzüm Suyu            2,80 €


Pastane Tavsiyeleri

Demel Pastanesi

Viyana’nın en eski ve ünlü pastanesi Demel Pastanesi’dir. Horfburg Sarayı’nın hemen yanında bulunan bu pastane dönemin saray pastanesiymiş. İçerisinin otantik mimarisinden etkilenmemek mümkün değil.

Apfelstrudel – Demel Pastanesi

Demel Pastanesi’nde pastanızı yiyebilir, çikolata satın alabilir ve hatta açık mutfakta çikolata yapılışını seyredebilirsiniz. Buranın en ünlü pastası ise Apfelstrudel. Pastaneye girdikten sonra yemek istediğiniz pastayı vitrinden seçerek içerde oturabiliyorsunuz.

Apfelstrudel’ın bu kadar meşhur olmasına karşın aslında bize göre hiç lezzetli bir pasta değildi. İncecik yufka gibi hamurunun içine rendelenmiş elmayla yapılmış bir pasta türü. Yine de bu kadar ünlü olmasından dolayı insan merakını gidermek için denemek zorunda kalıyor 🙂 Yanında da apfelstrudella adeta bütünleşmiş olan melange kahvesi (ki bu da sıradan sütlü bi kahve) sipariş edebilirsiniz 🙂

Demel Pastanesi – Viyana

Demel Pastanesi’nin pastalarından çok hanedanlığın pastanesi olma özelliğinden kaynaklı dekorasyon ve atmosferinden etkilenebilirsiniz. Burada içeceğiniz melange kahvesine 5 €, apfelstrudela 4 € olarak fiyatlandırılmış durumda.

Gerstner Pastanesi

Viyana opera binasının tam karşısında Kartner Caddesi üzerinde yer alan bu mekanın iç dekorasyonu ilk dikkatinizi çekecek şeyler arasında.

Gerstner Pastanesi – Viyana

Burası da aynı Demel gibi, vitrinde sergilenen pastalardan istediğinizi seçmenize imkan sağlıyor. Burda da yoğun çikolatalı Klimttorte denilen pastasını deneyebilirsiniz. Pastanenin en beğendiğimiz özelliği film setini andıran nezih dekorasyonuydu. Özellikle de fotoğrafta gördüğünüz gibi bir asansörü var ki anlatılmaz yaşanır 🙂

Gerstner Pastanesi Asansörü 🙂 – Viyana

Burası için tek olumsuz görüşümüz ilgisiz garsonlarıydı. Karşılayan ve yer gösteren birisini beklemeyin. Bu kadar nezih bir ortamda kim önce davranırsa boşalan yere o oturur mantığında olmaları enteresan gelmişti.

Pastaların fiyatları da Demel’dekiyke birbirine çok yakın. Eğer mekanın şıklığını yaşamak isterseniz mutlaka uğramanız gereken bir yerdir.

Lezzeti Bol Seyahatler… 🙂

Seyahat etmek bir tutkudur. Dünya’nın her yerine gidebilme arzusu… Çocuklu Seyahat ise, dünyayı daha renkli görebilmenin formülüdür 😉

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.