Ulaşım ve Müzede Öncelik: Roma Pass Card

Roma Pass Card, adında da geçtiği gibi yalnızca Roma’da geçerli bir karttır. Çünkü Vatikan, Roma’nın içinde yer alsa da, kendi yasaları, sınırları, askerleri olan başka bir ülkedir. Dolayısıyla Roma’da geçerli olan hiçbir şey Vatikan’da geçerli olmuyor.

.

Satın alabileceğiniz 2 çeşit Roma Pass Card bulunuyor. Roma Pass Card 72 Hour ve Roma Pass Card 48 Hour. Bunların birbirlerinden ne farkı olduğunu yazımın içeriğinde görebilirsiniz.

**Önemli Not: Roma’da daha önce yaşamış bir okuyucumuz, Roma’daki bütün müzelerin (Kolezyum dahil) her ayın ilk pazar günü ÜCRETSİZ olduğunu bizimle paylaştı. Bu önemli detayı size de aktarmak istedik. Eğer ayın ilk pazarına seyahatinizi denk getirirseniz bu size vakit ve nakit olarak geri dönecektir. 😀

Gelelim Roma Pass Card’in özelliklerine:

1.Ulaşım Bedava
Roma Metrosu
Roma Metrosu

Kartı satın aldıktan sonra, cihaza okutacağınız ilk biniş anından itibaren kartınızın özelliğine göre, tüm ulaşım araçları 48 veya 72 saat boyunca ücretsiz. Bu şöyle demek oluyor. Gideceğiniz yer 1 durak bile olsa, acımadan hemen binebilirsiniz. Üstelik, ne kadar çok binersem parasını o kadar çıkarmış olurum diyerek, daha sık biniyorsunuz 🙂 İşte Pass Cardların ayrıldığı ilk nokta bu. 48 hour aldıysanız 2 gün, 72 hour aldıysanız 3 gün boyunca ulaşımdan ücretsiz yararlanabiliyorsunuz.

Aslında, Roma’nın neredeyse bütün turistik yerleri birbirine çok yakın. Kalacağınız yere bağlı olarak yalnızca birkaç defa ulaşım araçlarını kullanmaya ihtiyaç duyacaksınız. Ama biz çocuklu seyahat ettiğimiz için (Ecem o zaman 3 aylık hamileydi) mümkün olduğu kadar otobüsleri tercih ettik.

2.Collesium’da Öncelik Hakkı
Collesium

Roma’ya kadar gidip, dünyanın en büyük arenasını görmeden dönmemeliyim diyorsanız hiç düşünmeden Roma Pass’ı alın. Çünkü Collesium’da sıra beklemekle alakalı biraz araştırma yaparsanız, korkunç saatlerden bahsedildiğini görebilirsiniz. Bu sırayı kendi gözleriyle görenler olarak, hiç de abartılmadığını söyleyebilirim.  Eğer özellikle bahar ve yaz aylarında gittiyseniz, kesinlikle en az 3 saat sıra bekleyeceksiniz. Ama siz endişelenmeyin. Çünkü Roma Pass sahibiyseniz, size ayrılan VIP girişten kalabalığa el sallayarak 1 saniyede içeriye gireceksiniz.

Pass kartın en büyük avantajını, ulaşımdan yararlanmaktan ziyade saatlerce sıcağın altında sıra beklemediğinizi gördüğünüz zaman hissedeceksiniz. Sadece bu sebep bile, kartı satın almak için yanıp tutuşmaya yeter 🙂 Ki zaten müze girişleri ve ulaşım fiyatlarıyla, kartın ücretini hayli hayli çıkarıyorsunuz. Ayrıca kısıtlı zamanınızı da sıra bekleyerek harcamıyorsunuz.

3.İkinci Müze Girişi Ücretsiz
Castel San Angelo

Bu maddede anlatacağımız özellik, yalnızca Roma Pass 72 Hour için geçerli. Roma Pass 48 Hour alırsanız, sadece 1 müzeye ücretsiz girebilirsiniz.

Pass 72 Card, ulaşımın ücretsiz olması özelliğinin yanında, seçeceğiniz 2 müzeye de ücretsiz girmenizi sağlıyor. Genel itibariyle, Roma’daki hemen hemen bütün turistik yerlerin ücretsiz gezilebildiğiyle beraber, en popüler olan Collesium ve Castel San Angelo’nun ücretli olması, kart sahiplerine bu müzelerin de ücretsiz olarak gezilebilmesine imkan sağlıyor.

Müze tercihlerinizi, ilgi duyduklarınızdan yana kullanarak yine bu olanaktan faydalanabilirsiniz. Yukarıda belirttiğim müzeler, hem bizim tercihlerimiz olup hem de genel itibariyle görülmeye değer yerler olduğu için sizlerle paylaştım. Genel itibariyle kartın kuralı seçeceğiniz ilk 2 müzeye ücretsiz girebilme hakkını tanıması.

4.Çeşitli İndirimler

Kart sahiplerine bu saydıklarımız dışında da çeşitli avantajlar sağlanmakta. Ücretsiz müze haklarınızı kullandıktan sonra yapacağınız müze ve sergi ziyaretlerinde, bu kart girişlerde size indirimli geçme hakkı tanıyacak. Bunların neler olduğunu görmek için internet sitesini inceleyebilir veya size kartla birlikte verilen şehir rehberinden bakabilirsiniz.. Yine kartları birbirinden ayıran bir nokta. Bahsettiğim rehber, satın aldığınız sırada yalnızca 72 hour olana veriliyor. Diğer kartın böyle bir rehber imkanı yok 🙂

Kartların Fiyatları

Pass Cardların 48 saatlik olanı 28 €, 72 saatlik olanı ise 38,50 € olarak fiyatlandırılmış durumdalar. Her iki kartı satın aldığınızda, size turistik yerleri işaretlenmiş bir şehir haritasını ücretsiz olarak verecekler. 72 saatlik olana bunun dışında bir de şehir rehberi verilmekte.

Tüm ulaşım araçlarına binişi ücretsiz sağlayan bu kartı, malesef havalimanlarına ulaşım için kullanamıyorsunuz.  Fiumicino ve Ciampino Havaalanlarına ulaşım Trainitalia şirketi ile sağlandığı için, bence en gerekli olan kısımda geçerli olmuyor.

Roma Pass Cardları bütün turizm bürolarından satın alabiliyorsunuz. En kritik noktalarda (havalimanı, Vatikan civarı vb.) rahatlıkla tourism information bulabilirsiniz.

İyi Seyahatler…

Seyahat etmek bir tutkudur. Dünya’nın her yerine gidebilme arzusu… Çocuklu Seyahat ise, dünyayı daha renkli görebilmenin formülüdür 😉

Bunlar da İlginizi Çekebilir

2 yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.