Rüya Köy: Marken

Marken, denizin ortasında küçük bir ada üzerine kurulmuş şirin bir köy. Önceleri Marken’e sadece deniz yoluyla ulaşılabiliyorken daha sonra denizin doldurulmasıyla oluşmuş kara yolu bağlantısı sayesinde otobüsle de gidebiliyorsunuz.

Marken’e Nasıl Gidilir?

Amsterdam ’dan Marken’e 30 dk.lık bir otobüs yolculuğuyla kolayca ulaşabilirsiniz. Amsterdam Central İstasyonu’nun içerisine girdikten sonra dümdüz ilerleyip binanın denize bakan tarafına geçmeniz gerekiyor. Bu bölüme geldikten sonra EBS ofisini göreceksiniz. Ofisin içindeki biletmatiklerden ya da bilet gişesinden biletinizi alabilirsiniz.

Haritada görmüş olduğunuz köylerin tamamında geçerli ve gün boyu sınırsız biniş hakkı veren biletinizi 10 € karşılığında satın alabiliyorsunuz. Eğer bu bileti buraya tıklayarak internet üzerinden alırsanız 1 € indirimli almış oluyorsunuz.Biletle birlikte size verilecek bu haritadan rotanızı istediğiniz gibi seçmek size kalmış.

Marken’e Giderken Göreceğiniz Manzaralar

Biz  Volendam-Edam-Marken’in bulunduğu mavi rotayı izlemeye karar vermiştik. Bunlardan Marken için  315 numaralı otobüse, binanın üst katına çıkarak binebilir ve insanin hayal gücünün sınırlarını zorlayan manzaralar eşliğinde Marken’e varabilirsiniz. Yolculuğunuzu fazla kalabalık olmayan rahat otobüslerle gerçekleştiriyorsunuz. Biz genellikle en arkayı tercih edip orada Derin’in oynaması için alan yaratabildik ve hatta altını bile değiştirdik ? ? ?

Volendam’dan Marken’e Nasıl Gidilir?

Marken’e Volendam’dan gelecekler için 2 seçenek bulunuyor. Bunlardan birincisi  Volendam’dan Marken’e feribotla geçmek. Eğer bu yolla Marken’e geçecekseniz limandan tek yön 7,50 €ya feribota binebilirsiniz. 10 €ya almış olduğunuz -köylerde geçerli sınırsız bilet- feribotta geçerli değil.

İkinci seçenek 10 €luk biletinizin geçerli olduğu otobüsle geçmek ki Volendam’dan Marken’e direkt giden bir otobüs yok. Bu nedenle Volendam’daki duraktan 316 numaralı otobüse binip Waterland’da inerek aktarma yapmanız gerekiyor. Waterland’da indikten sonra karşı taraftaki durağa geçip 315 Numaralı otobüse binmelisiniz. 315 numaralı otobüsün hepsi Marken’e gitmiyor. Bu nedenle Marken yazana binerseniz direkt olarak 20 dk.da ulaşabilirsiniz.

Biz ikinci seçenekle Marken’e gitmiştik. Karmaşık görünse de çok rahat bir seçenekti. Üstelik ekstra 7,50 € vermenize gerek kalmıyor.

Marken Hakkında

Otobüsten indikten sonra karşılaşacağınız ilk manzara geniş bir alanda otlayan koyunlar görmek. Edam ve Volendam’dan sonra burada koyun görmek gözlerimizin aradığını bulmak gibiydi. Köy denildi mi koyun olmalı zaten. O ne öyle hep huzur hep huzur. 🙂 Derin’in bile ‘aaa loyunn’ diye sevindiği yerdeydik. Bizim köyler koyun kokar, tezek kokar, inek kokar… Marken’de gördüklerimiz sanıyoruz ki tuvalet eğitimliydi ve deodorant kullanıyorlardı. Bunun başka bir açıklaması olamaz. 🙂 🙂

Besili besili mis gibi koyunlardan sonra başka neler var Marken’de? İlk olarak ‘Clogs’ adı verilen ayakkabıların atölyesini görüyorsunuz. Hollanda’nın aşırı yağışlı bir bölge olması nedeniyle bataklık gibi yumuşak topraklarda batmadan yürüyebilmek için buradaki köylerde clogs denilen bir ayakkabı türüne ihtiyaç duyulmuş. Yapmış oldukları bu tahta ayakkabılar sayesinde daha rahat dolaşabilmişler.

Günümüzde hala bazı köylerde kullanılmaya devam ettiği söyleniyor. Hediyelik olarak bu ayakkabılardan satın alabilir ve yapım aşamalarını izleyebilirsiniz. Atölyenin önündeki clogs giymiş inek heykelinin fotoğrafını çekmezseniz ineğin darıldığını söylüyorlar 🙂

Marken, Volendam-Edam-Marken üçlemesinin en küçük köyü. Bütün köyü baştan başa gezmek en fazla 1 saatinizi alıyor. Köprüleri geçe geçe muhteşem manzaralar eşliğinde gezip unutulmaz görüntülerle Marken’den ayrılıyorsunuz. İşte onlardan bazıları…

Amsterdam’ın diğer rüya köyleri Volendam ve Edam hakkındaki yazılarımıza ulaşmak için üstlerine tıklayabilirsiniz.

Unutulmaz Seyahatler…

Seyahat etmek bir tutkudur. Dünya’nın her yerine gidebilme arzusu… Çocuklu Seyahat ise, dünyayı daha renkli görebilmenin formülüdür 😉

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.