Roma’dan Venedik’e Gitmenin En Ucuz Yolu ve Bilinmesi Gerekenler

Öncelikle Roma ’dan Venedik ’e hem yolculuk edip hem de otel masrafından kurtulmak istiyorsanız, kesinlikle tren yolculuğunu tercih etmelisiniz. Seçeceğiniz trenin adı İntercity ve fiyatı da yalnızca 10 €. Çünkü bu trenden hem gece seferi bulabiliyorsunuz, hem de konaklama parasından çok daha ucuza başka bir şehre geçmiş oluyorsunuz.

Bilet nasıl alınır?

İlk olarak İtalya’nın tren biletlerinin satıldığı resmi sitesi Trenitalia.com adresine tıklıyoruz.  Burda çeşitli kampanyalarını da görebilirsiniz. Mesela seyahatiniz cumartesine denk gelirse 1 bilet alana 1 bilet bedava kampanyası var. Ayrıntıları sayfasında inceleyebilirsiniz.

Karşınıza açılan bu pencerede From kısmına Roma Termini, To kısmına da Venezia S.Lucia (eğer Mestre bölgesine gidecekseniz onu tıklayın) seçiyoruz. Tam bu noktada dikkat etmeniz gereken 2 şey var. Birincisi bilet satışları seyahat tarihinizden 4 ay önce açılıyor. İkincisi ise İtalya’nın Türkiye’den 1 saat geride olması nedeniyle Türkiye saatiyle gece 00.00’da değil 01.00’da satış başlıyor. En ucuz fiyatı yakalamak için bileti satışa başladığı anda almanızda fayda var.

Tarih kısmına seyahat tarihinizi, hemen yanında sadece rakam yazılı olan kutucuğa da 21 yazıyoruz. İntercity gece treni 22:35 olduğu için kutucuğa 21 yazmak, hemen karşımıza bu treni çıkarıyor.

Verileri girdikten sonra Search tuşuna basıyoruz ve karşımıza aşağıdaki ekran çıkıyor.

Bu ekranda trenin kalkış ve varış yeri, saati, yolculuğun kaç saat süreceği, trenin adı ve fiyatını göreceksiniz. Ekrandan da göreceğiniz gibi en uygun  tren İntercity’dir. Seyahat süresi yaklaşık 7 saat süreceği yazıyor ama biz tam 8 buçuk saatte varmıştık. Aslında bu daha çok işinize gelir. Çünkü 5:40 yerine 8 gibi daha makul bir saatte varmış oluyorsunuz.

En üstteki treni tıklıyoruz ve bize seçtiğimiz treni belirten başka bir sayfa çıkıyor. Bu sayfada en altta bulunan “Choose the seat”i seçip “Continue” tıklıyoruz. Bu oturacağınız koltuğu seçmenizi sağlıyor.

Açılan sayfada koltuğunuzu seçebilirsiniz. Ekranda ne tarafın pencere ne tarafın koridor olduğunu gösterdim. Trendeki tüm koltuklar 6 kişilik kompratımanlardan oluşuyor. Sarı daire ile örnek olarak bir tane kompartıman çizdim. Bunun gibi birbirine bakan her 6 kişilik koltuk birer kompartıman demek oluyor. Nerede oturacağınızı da seçtiyseniz “Confirm” diyebilirsiniz.

“Go on without log in”i işaretleyerek üye girişi yapmadan bilgilerinizi girebilirsiniz. Örnek olarak doldurduğum tüm yer zorunlu girilmesi gereken bilgilerdir. Eğer bilgilerini doldurduğunuz kişi aynı zamanda seyahat edecek kişiyse (ki öyle olduğunu düşünüyorum:)) “I am a passenger too” ikonuna tıklayarak yolcu bilgilerinin otomatik olarak doldurmasını sağlayabilirsiniz.

Sayfanın en altında klasik “okudum, kabul ediyorum” bölümünü de işaretleyerek, son aşama olan ödeme bölümüne geçebiliriz. Eğer son bir kez tren bilgilerini kontrol etmek isterseniz sağ tarafta duran kutucuğa bakabilirsiniz. Çünkü bu aşamadan sonra ödeme ekranında bu bilgileri göremeyeceksiniz. Ödeme ekranına geçmek için “Continue” tıklıyoruz.

 Karşımıza çıkan ödeme ekranında kart bilgilerinizi girerek işlemi tamamlayabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken bir nokta var (ki biz bu hataya düştük). Eğer ödeme ekranına geldikten sonra tren saat ve tarihini son bir kez kontrol edeyim deyip geri tuşuna basarsanız her şey başa sarar ve bilet fiyatının 12.90 €’ya yükselmiş olduğunu görürsünüz. Bunun nedeni ise sizin yerinize 1 saat boyunca sistem bileti rezerve etmekte ve satışını engellemektedir. Tekrar fiyatın düşmesi için bizim gibi 1 saat beklemek zorunda kalırsınız. Böyle bir durum yaşamamak için son aşamaya gelene kadar kontrolünüzü bitirin.

Gelelim yazının en başında belirttiğim ve hiçbir blogta bulamadığım bilgiye.

İnternetten satın aldığınız bileti trene binmeden okutmanız gereken ve eğer okutmazsanız cezasının 100 € olduğu kutucuğa, bu bileti okutmuyorsunuz. Zaten cihaz buna müsait değil. Satın alma işleminden sonra biletinizi yazdırarak trene rahatlıkla binebilirsiniz. Mutlaka bilet kontrolü yapılıyor, biletsiz yolculara yüksek para cezaları kesiliyor. Biletinizi yanınıza almayı unutmayın.

Trenin konforunu merak edenler için şunu söyleyebilirim ki, özellikle 6 kişilik bir grupsanız bu tren olağanüstü zevkli geçecektir. Çünkü kompartımanlar trenlerin diğer bölümleriyle bağlantısız. Kendi ışığı, perdesi, masası var. Kapısını kapattığınız da orası tamamen size ait oluyor.

Eğer yalnızsanız, genellikle turist ağırlıklı bir tren olduğu için muhtemelen yanınızda sizin gibi başka turistler de olacaktır. Tren konusunda da çok konforlu bir şey hayal etmeyin biraz eski

Bir küçük ipucu daha; eğer Venedik’ten Roma’ya gidecekseniz, tren saati 00:08. Bu nedenle tarihinizi kontrol etmeyi unutmayın. Saat gece 12’yi geçtiği için tarih ertesi güne kaydığına dikkat edin. Çünkü biz az kalsın böyle bir hataya düşüyorduk. Bu yüzden uyarmak istedim 🙂

Termini’ye gittiğiniz zaman treninizin hangi perondan kalkacağını kalkıştan az bir süre önce panolardan ve italyancanız varsa anonslardan öğrenebilirsiniz 🙂 İtalya trenlerinin en meşhur tarafı, trenin tam saatinde kalkmasıdır. Bu nedenle hangi tren olursa olsun, geç kalmamanızı tavsiye ederim. İyi yolculuklar.

Seyahat etmek bir tutkudur. Dünya’nın her yerine gidebilme arzusu… Çocuklu Seyahat ise, dünyayı daha renkli görebilmenin formülüdür 😉

Bunlar da İlginizi Çekebilir

2 yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.