Roma’da Ne Yenir?

Roma ’da Pizza

İtalya deyince gözünüzde efsane pizzalar canlanıyor değil mi? Sıcacık erimiş peynirler, incecik hamur.. Hiç öyle değil ? bizce -ki birçok kişiye göre- de böyle.

Pizzalar çok sıradan. Ama gidip de denememek olmaz. İşte size bir kaç mekan tavsiyesi…

Alice Pizza
Alice Pizza

Gün içerisinde turistik yerleri gezerken (Örn: Vatikan ve Pantheon yakınlarında var) kolaylıkla rastlayabileceğiniz, uygun fiyata soluklanabileceğiniz bir yer. Dilimi 1.25 Euro’dan başlıyor. Peynirli, somonlu, patlıcanlı gibi bir sürü seçenek sunuyor. Aslında dilim başına fiyat yazıyor ama asıl fiyatı, sizin seçeceğiniz dilimin ağırlığı belirliyor. En güzeli ise ücretsiz wifi imkanı olması.

Pizzeria da Baffetto
Uzun Kuyruklu Baffetto

Piazza Navona çevresinde Roma’nın meşhur pizzacısı Baffetto! İşte burası biraz farklı! Uzun kuyruğa giriyorsunuz, sıra beklerken menüden seçiminizi yapıyorsunuz ve sıra size geldiğinde kaç kisi olduğunuza göre yer ayarlanıyor. Şunu mutlaka belirtmeliyiz ki, sıra gerçekten çok uzun ve sıranın size gelmesi biraz zaman alıyor. Bu durumu bilmeden gitmek, sizi şok edebilir 🙂  Masanın boşluğuna göre başkalarıyla birlikte oturmak zorunda kalıyorsunuz. Biz fotoğrafta Ege’nin arkasında duran Koreli suratsız bir çiftle yemek zorunda kalmıştık, yine de keyifliydi ?

Gördüğünüz gibi pizzanın hamuru klasik hamurdan farklı ve daha çok lahmacun hamuru gibi.Bir farkı da seçtiğimiz pizzanın üzerine dan diye yumurta kırılmış olmasıydı. Ben 3 aylık hamile olarak bir çok şeyden tiksindiğim o dönemde, yumurtayı görünce büyük bir şok yaşamış ve o kısmı direk Ege’ye aktarmıştım ? Yine de denemeye değer bir lezzet ve atmosfer. Oraya kadar gitmişken mutlaka deneyin.

Pinsere Roma
Pinsere Roma

Termini’ye yakın, küçük bir dükkan. Tamamen tavsiyeleri okuyarak gittiğimiz ama umduğumuzu bulamadığımız pizzacı. İnternet şifresini bilmeyen personellerle faaliyetini sürdürüyor 🙂 Pizzaları lezzetsiz değil, ama olağanüstü de bir tadı olduğu kesinlikle söylenemez. Eğer Termini civarında konaklıyorsanız, uygun fiyata karnınızı doyurabilirsiniz.

Roma’da Dondurma

Roma deyince yediğiniz tüm dondurmaları unutun! Biz bir dondurma aşığı olarak, dondurmalarını çok beğendik. Gerçekten de meşhur olacak kadar varmış.

Cremeria Monteforte
.

Özellikle önerebileceğim tek dondurmacı Cremeria Monteforte. Pantheon yanındaki bu küçük dondurmacının dondurması muazzamdı. Dondurmayla benim kadar arası iyi olmayan Ege bile, her fırsatta çok beğendiğini anlatıyor. Biz özellikle mangolusuna bayıldık, tavsiye edebiliriz.İçeriye girdiğinizde kasanın yanında top başına fiyat listesini göreceksiniz. Ödemeyi yaptıktan sonra istediğiniz çeşit dondurmadan alabilirsiniz.

Bir küçük tavsiye naneli dondurmayı denemeyi aklınızdan bile geçirmeyin gerçekten çok vasat ?

Keyifli Seyahatler…


Seyahat etmek bir tutkudur. Dünya’nın her yerine gidebilme arzusu… Çocuklu Seyahat ise, dünyayı daha renkli görebilmenin formülüdür 😉

Bunlar da İlginizi Çekebilir

4 yorum

  1. Bizleri bu konuda bilgilendirdiğiniz için teşekkür ediyoruz sevgili Ant ailesi?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.