Prag’dan Viyana’ya Ulaşım

Prag’dan Viyana ’ya ulaşımın birçok alternatifi bulunuyor. İki şehrin birbirine yakın olması nedeniyle otobüs veya tren yolculuğu güzel bir seçenek olabilir. Viyana’ya gitmeden önce yaptığımız araştırmalar sonucunda en ekonomik yöntemin otobüs, en konforlusunun ise tren olduğunu bize gösterdi. Bu durumu göz önüne alarak tercihinizi yapabilirsiniz 🙂

Otobüs ile Ulaşım:

Prag’da bulunan B ve C metrolarının Florenc istasyonundaki merkez otobüs terminalinden kalkan otobüslerle Viyana’ya gitmek mümkün. Yolculuk yaklaşık 4 saat sürüyor. FlixBus ya da RegioJet  Student Agency firmalarıyla rahatlıkla seyahat edebiliyorsunuz. Biletinizi otobüs terminalinden ya da internet üzerinden online olarak alabilirsiniz. Student Agency adından anlaşılabileceğinin tersine öğrenci olmayanların da kullanabileceği ve uygun fiyatlı bir otobüs firmasıdır. 🙂

Student Agency Web Sayfası İçin Resme Tıklayın.

Bilet fiyatları satın aldığınız zamana ve saatine göre değişiyor. Student Agency’de 8.5 € ila 25 € arasında bulabilirken FlixBus‘da da 20-30 € arasında bilet bulabiliyorsunuz. Biletinizi erkenden alırsanız çok daha uyguna bulabilirsiniz. Ancak genel itibariyle Viyana için ucuz bir seyahat yoludur otobüs.

FlixBus Web Sayfası İÇin Resme Tıklayın
Tren İle Ulaşım

Prag’dan Viyana’ya ulaşım için alternatif yol tren yolculuğu. Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki Çocuklu Seyahat edecekseniz tercihiniz trenden yana olmalı. Otobüs daha ekonomik bir yol olmasına karşın çocuklar için dar ve rahatsız edici bir ortamı olması bizim tercihimizi bu yöne kaydırdı. Üstelik trene bindiğimiz zaman da ne kadar doğru bir tercih yaptığımızı görmüş olduk. Hiçbir yolculuğumuz hiç bu kadar rahat geçmemişti.

Viyana’ya trenle ulaşım Çek Demiryolları veya OBB firması tarafından sağlanıyor. Seyahat tarihinizi önceden planladıysanız 3 ay öncesinden bilet alıp daha ekonomik seyahat edebilirsiniz.

Bizim tercihimiz Çek Demiryolları firmasından yana olduğu için daha detaylı bir şekilde sizlere bahsedebiliriz.

Tren Bileti Alma
Çek Demiryolları Web Sayfası İçin Resme Tıklayabilirsiniz.

Resmin üzerine tıkladığınızda açılan sayfanın sağ üst tarafında göreceğiniz İngilizce dil seçeneğini seçmeyi unutmayın. Daha sonrasında açılacak sayfada aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi “Purchase a Ticket” bölümü tıklayın. “From” bölümüne “Prag”, “To” bölümüne “Vienna” yazıp seyahat tarihi ve saatinizi girin.

.

Daha sonra saatlere göre sıralanmış tren listelerini göreceksiniz. Biz çocukla gece yolculuğunu göze alamadığımız için sabahki 06:48 trenine biletimizi almıştık. Seçtiğiniz tren için isterseniz ekstra ücret ödeyerek koltuk seçebilirsiniz. Son aşamada gelen sayfaya adınızı soyadınızı yazmanız yeterli olacaktır. Bu aşamada seyahat bilgilerinizi son bir kez kontrol edip ödeme ekranından ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz.

.

Biletinizin çıktısını alarak trene binebilirsiniz. Tren istasyonunda herhangi bir işlem yaptırmanıza gerek olmuyor.

Trene Binerken

Prag’dan Viyana’ya tren yaklaşık 4 saat sürüyor. Tren saatlerine diğer Avrupa ülkeleri gibi özen gösteriyorlar ve tam saatinde kalkış yapıyorlar. Bizim seçtiğimiz tren, bilette yazdığı gibi tam 06:48’de hareket etmişti.

Praha Hlavni Nadrazi

Tren Prag’daki merkez tren istasyonu olan Praha Hlavni Nadrazi’den hareket edip, Viyana’daki 3 ana tren istasyonuna da gidiyor. Praha Hlavni Nadrazi tren istasyonu oldukça büyük bir istasyon. Buraya trenin kalkış saatinden 20 dk. önce gelmenizi tavsiye ederiz. Büyük panolarda treninizi bulmak ve doğru perona yetişmek çok zaman alıyor. Biz trenimizin hareket saatinden 2 dk. önce trene binebilmiştik. Vagonlardan herhangi birine atlayıp yerimizi içerden bulmaya çalışırken tren hareket etmişti. Bilboardlarda varış yerine Wien Hbf yazmayıp Graz Hbf yazmış olmaları kafamızı karıştırmıştı.

Praha Hlavni Nadrazi İçi – Prag

Bu noktada en garanti yolun, biletteki trenin sefer sayısına bakmak olduğunu çok sonraları keşfettik. Biletleri de tren istasyonları kadar karışık olduğu için bakmanız gereken yerleri aşağıdaki resimde olduğu gibi sizler için işaretledik.

.
Tren Yolculuğu

Maceralı ve bol stresli bir tren öncesi yaşadıktan sonra nefes nefese trene bindiğimize şükrederek vagonumuzu bulmak da uzun sürmüştü. Tren için ilk olarak söyleyebileceğimiz şey oldukça modern ve rahat oluşuydu. Vagonlar arası geçişte göreceğiniz led ekranlardan hangi vagona giriş yaptığınızı görebiliyorsunuz.

Viyana Treni

Biz biletimizi alırken çocuklu vagonu seçmiştik ve Çocuklu Seyahat edenlere şiddetle tavsiyemizdir. Çünkü çocukla yolculuğu kolaylaştırabilecek şekilde tasarlanmış bir vagondur. 4 kişilik karşılıklı koltukların arasına konulmuş oyun masalarından, çizgi film bölümüne kadar standart bir trende göremeyeceğimiz kadar yeterli alan oluşturulmuş. Ayrıca vagona girmeden önce puset koyulabilecek bir bölüm yapılmış ve vagonlar arası tüm kapılar otomatik açılırken bu vagona giriş ve çıkışlar çocukların ulaşamayacağı yükseklikteki bir düğmeyle sağlanıyor.

Viyana Treni Çizgi Fim Bölümü

Daha önce başka bir yerde de okuyup aynı şeyi görünce şu genellemeyi rahatlıkla yapabiliriz ki; trenin içi oldukça boş ve rahat oluyor. Biletinizde yazan yer dışında da istediğiniz yere oturabiliyorsunuz. Bilet alırken ekstra ücret ödeyip yer seçmenize gerek kalmıyor.

Viyana Treni Çizgi Fim Bölümü
Derin ve Uluslararası Dostlukları 🙂

Trenin içinde satılan yiyecek ve içecekler uygun fiyatlı. Eğer yanınızda çek korunası kaldıysa ve Euro bölgesinde bozdurmayla uğraşacak kadar fazla değilse trende rahatlıkla harcayabilirsiniz.

Aynı zamanda Prag Viyana arası göreceğiniz manzaralar belgesel niteliğinde. Yeşile, doğaya gözünüzü doyurabileceğiniz harika manzaralar göreceksiniz. Ve kısacası 4 saatin nasıl geçtiğini anlamayacağınız çok konforlu bir yolculuk olacak.

Mutlu Seyahatler…

Seyahat etmek bir tutkudur. Dünya’nın her yerine gidebilme arzusu… Çocuklu Seyahat ise, dünyayı daha renkli görebilmenin formülüdür 😉

Bunlar da İlginizi Çekebilir

20 yorum

 1. Merhaba
  Prag-Viyana arası ulaşım hakkında verdiğiniz bilgler için çok teşekkürler elinize sağlık 🙂
  Bir konuda danışmak istiyorum: Biz de eşimle Şubat 2018’de Viyana’dan Prag’a trenle geçmeyi planlıyoruz, tren biletimizi sizin gibi Çek Demiryolları’nın sitesinden aldık. Bileti alırken “Ticket Holder’s Name” yazan yere eşimin adını soyadını yazdık, başka kimsenin ismini soran bir boşluk yoktu. Ancak bilet iki kişilik olarak satın alındı. Sizin de bileetinizi bzimkine benzer şekilde miydi? Yani 2 kişilik bilette sadece bir kişinin ismi mi yazıyordu? Yanlış bilet aldım diye panik oldum da :/ 🙂
  Şimdiden teşekkürler.

  1. Merhabalar. Şimdi kontrol ettik internet sitesini güncellemişler. Bizim aldığımız zaman Derin dahil hepimize ayrı ayrı bilet çıkmıştı. Şimdi baktığımda dediğiniz gibi tek bir isim soruyor. Bilet koşullarında bağlantılı kişiler demiş zaten. Ayrıca trenin içinde mutlaka bilet kontrolü yapılıyor ama pasaport kontrolü yapılmıyor hatta doğru dürüst incelenmiyor bile. Önemli olan biletinizin olması kimin adına çıktığı bize göre önemli değil. Sıkıntı olacağını düşünmüyoruz. Seyahatinizden sonra bizi de bilgilendirirseniz çok mutlu oluruz. İyi yolculuklar 🙂

 2. Sanırım birkaç ay sonra benimde böyle bir yolculuğum olacak ve kafamda deli sorularla gezinirken yazınıza denk geldim.Şu anda kendime piyango vurmuş gibi hissediyorum.O kadar faydalandımki yazdıklarınızdan çok teşekür ederim bütün bu bilgiler için…

  1. Buna çok sevindik işte 🙂 Harika bir seyahat sizi bekliyor o zaman iyi yolculuklar şimdiden 🙂

  2. Aynı soru benim kafamda da oluştuğu için çek tren yollarına mail attım. Cevap şu şekilde ;

   Dear customer,

   we thank You for your interest in the service of Czech railways company..

   If you buy one ticket for 2 person, the only name of 1 passenger can be insert to ticket. The passenger, his/her name is at ticket, must demostrate you identity his/her own ID Card. The second passenger´s name is not important.

 3. merhaba, bilgiler için teşekkürler.
  praga gidiş viyanadan dönüş uçak bileti aldım 1’er gece konaklamalı ama farkettim ki 4 saatlik tren yolu gece bilet alınca 7 saat gözüküyor.24.00da prag başlayıp 07.00 da viyanada bitiyor.eğer böyleyse hotelde kalmak yerine gece tren yolculuğu uygun olur mu.normalde 4 saatlik yol gece 4te viyanada bırakma ihtimali var mı?araştırdım pek bilgi edinemedim. siz ne dersiniz bu konu hakkında .

  1. Merhabalar yararlı bulduysanız ne mutlu bize 🙂 Prag’dan 23:57’de kalkan tren yavaş tren ve 7 saatte gittiği doğru. Biz çocukla seyahat ettiğimiz için gündüz yolculuklarını tercih etmiştik. Ama otelden tasarruf anlamında tercih edebilirsiniz. Varış saati ne yazıyorsa saniyesine kadar doğru. Hiç tereddüt etmeyin. İyi yolculuklar 🙂

 4. Merhaba. Tren bileti alırken oversize luggage bölümü karşımıza çıkıyor. Büyük boy valiz için ayrıca ücret mi ödemeliyiz_

  1. Aşırı büyük valizler için ek ödeme alıyorlar. Sıradan bir seyahat valizi için ödeme yapmanıza gerek yok 🙂

 5. Merhaba,
  Viyana’dan Prag’a tren bileti almak için araştırırken yazınıza rastladım, çok faydalı oldu teşekkürler. Sormak istediğim, örnek olarak resmini paylaştığınız bilette kompartman ve koltuk numaraları mevcut. Siz seçim yapmış mıydınız bileti alırken? Ben seçim yapmadığımda son ekranda bu bilgileri rastgele de olsa atamıyor. Bu durumda orada koltukları nasıl ayarlıyoruz? İtalya’da bu tip numarasız biletler kullanmıştım fakat onların numaralı ve numarasız trenleri birbirinden farklı olduğu için zaten başkasının yerine oturma ihtiamliniz olmuyordu. Bilginiz varsa yazarsanız sevinirim. Teşekkürler

  1. Merhaba,
   Yazımızı faydalı bulmanıza çok sevindik çok teşekkürler:) Biz tren bileti alırken koltuğu da satın almıştık ama inanın hiç gerek yokmuş. Herkes kafasına göre yer değiştiriyordu. Trenler genelde çok boş oluyor. Yer numarasız veriyorsa o şekilde alın hiçbir sorun olmayacaktır.

 6. İyiki yazınıza denk geldim şükürler olsun gitmiş birilerine soru sormak süper biz haziranda 8aylık kızımla Viyana’ya gidiyoruz gitmişken praga hızlı trenle gitme düşüncemiz var tren bileti için
  https://www.trainline.eu/search/praha/2018-10-19-06:00?utm_campaign=rail&utm_medium=affiliate&utm_source=network Burdan bilet almak istedik.
  Wien hbf, Wien hbf(bahnsteige 1-2), Wiener Neustadt hbf istasyonları var biz hangisini seçmeliyiz lütfen yardımcı olurmusunuz

  1. Merhabalar 🙂 Aynı sorunu biz de gitmeden önce yaşamıştık. Hangi tren istasyonunda inmeliyiz veya hangisine bilet almalıyız diye uzun uzun araştırmıştık. O yüzden tam adamlarına sormuş oldunuz. 🙂 Viyana’da 3 tren istasyonu var yanlış hatırlamıyorsak. Biz Prag üzerinden gelirken bindiğimiz trende led ekran vardı. Orada hangi duraklara vardığımız yazıyordu. Ve Viyana’ya geldiğimizde bu 3 istasyonda da sırasıyla durdu. Bizim biletimiz üzerinde Wien Hbf yazıyordu. Zaten de bizim otele yakın olan bu duraktı. O yüzden biz Wien Hbf durağında indik. Bu istasyon sanıyoruz ki Viyana’nın merkez tren istasyonu. Ama sizin kalacağınız yere hangisi yakınsa orada inebilirsiniz. Eğer bilet alırken illa bir seçenek seçmenizi istiyorsa Wien Hbf’yi seçmenizi öneririz. Sonrasında istediğinizde inersiniz. Umarız aydınlatabilmişizdir. 🙂

 7. Biz de haziran ayinin ortasi gibi prag a gitmeyi düşünüyoruz ailece. 3/4 gunluk bir kaçamak. Ama hazir o kadar y.disina cikmisken en yakin yerlerden biri olan viyanaya da gidelim diyoruz. Burada sormak istedigim şu
  Acaba viyana icin 1 gun gezmek yeterli mi? yani gunu birlik viyana gezisi yapıp praga geri donelim mi yoksa dönüş uçağını 1 gun de viyanada kalip viyana uzerinden mi almali?

  1. Prag’dan Viyana’ya 3 saat yol sürüyor. Gidip geri dönmek size çok zaman kaybettirecektir. Biz Prag’a gidiş Viyana’dan dönüş yapmıştık. Size de tavsiye ederiz, zamanınızı daha çok yer görmeye değerlendirmiş olursunuz. Viyana için 1 gün az gelir ama başka da zamanınız yoksa hızlı bir Viyana turu yapabilirsiniz 🙂

 8. Merhaba,
  Yazınız çok güzel olmuş fakat pasaport numarası girilmiyor sadece isim mi girmiştiniz siz de hatırlıyor musunuz?

  1. Çok teşekkür ederiz. Evet sadece isim yazmanız yeterli oluyor. Hatta bindiğinizde pasaportunuz kontrol bile edilmiyor.

 9. Merhaba
  Nisan ayında 3 gün prag-2 gün Viyana şekllinde bir seyegat planlıyoruz
  Bileti prag gidiş Viyana dönüş alacağız vizede sıkıntı olurmu bu ?
  Tüm otel konaklamaları felan dosyaya ekleyeceğiz
  Benm öncesinde schgen vizem var fakat eşimin ilk olacak

  1. Merhabalar, hayır hiçbir sıkıntı olmaz. Biz de aynı sizin gibi yapmıştık. Herhangi bir sorunla karşılaşmadık.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.