Prag’dan Viyana’ya Ulaşım

Prag’dan Viyana ’ya ulaşımın birçok alternatifi bulunuyor. İki şehrin birbirine yakın olması nedeniyle otobüs veya tren yolculuğu güzel bir seçenek olabilir. Viyana’ya gitmeden önce yaptığımız araştırmalar sonucunda en ekonomik yöntemin otobüs, en konforlusunun ise tren olduğunu bize gösterdi. Bu durumu göz önüne alarak tercihinizi yapabilirsiniz 🙂

Otobüs ile Ulaşım:

Prag’da bulunan B ve C metrolarının Florenc istasyonundaki merkez otobüs terminalinden kalkan otobüslerle Viyana’ya gitmek mümkün. Yolculuk yaklaşık 4 saat sürüyor. FlixBus ya da RegioJet  Student Agency firmalarıyla rahatlıkla seyahat edebiliyorsunuz. Biletinizi otobüs terminalinden ya da internet üzerinden online olarak alabilirsiniz. Student Agency adından anlaşılabileceğinin tersine öğrenci olmayanların da kullanabileceği ve uygun fiyatlı bir otobüs firmasıdır. 🙂

Student Agency Web Sayfası İçin Resme Tıklayın.

Bilet fiyatları satın aldığınız zamana ve saatine göre değişiyor. Student Agency’de 8.5 € ila 25 € arasında bulabilirken FlixBus‘da da 20-30 € arasında bilet bulabiliyorsunuz. Biletinizi erkenden alırsanız çok daha uyguna bulabilirsiniz. Ancak genel itibariyle Viyana için ucuz bir seyahat yoludur otobüs.

FlixBus Web Sayfası İÇin Resme Tıklayın
Tren İle Ulaşım

Prag’dan Viyana’ya ulaşım için alternatif yol tren yolculuğu. Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki Çocuklu Seyahat edecekseniz tercihiniz trenden yana olmalı. Otobüs daha ekonomik bir yol olmasına karşın çocuklar için dar ve rahatsız edici bir ortamı olması bizim tercihimizi bu yöne kaydırdı. Üstelik trene bindiğimiz zaman da ne kadar doğru bir tercih yaptığımızı görmüş olduk. Hiçbir yolculuğumuz hiç bu kadar rahat geçmemişti.

Viyana’ya trenle ulaşım Çek Demiryolları veya OBB firması tarafından sağlanıyor. Seyahat tarihinizi önceden planladıysanız 3 ay öncesinden bilet alıp daha ekonomik seyahat edebilirsiniz.

Bizim tercihimiz Çek Demiryolları firmasından yana olduğu için daha detaylı bir şekilde sizlere bahsedebiliriz.

Tren Bileti Alma
Çek Demiryolları Web Sayfası İçin Resme Tıklayabilirsiniz.

Resmin üzerine tıkladığınızda açılan sayfanın sağ üst tarafında göreceğiniz İngilizce dil seçeneğini seçmeyi unutmayın. Daha sonrasında açılacak sayfada aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi “Purchase a Ticket” bölümü tıklayın. “From” bölümüne “Prag”, “To” bölümüne “Vienna” yazıp seyahat tarihi ve saatinizi girin.

.

Daha sonra saatlere göre sıralanmış tren listelerini göreceksiniz. Biz çocukla gece yolculuğunu göze alamadığımız için sabahki 06:48 trenine biletimizi almıştık. Seçtiğiniz tren için isterseniz ekstra ücret ödeyerek koltuk seçebilirsiniz. Son aşamada gelen sayfaya adınızı soyadınızı yazmanız yeterli olacaktır. Bu aşamada seyahat bilgilerinizi son bir kez kontrol edip ödeme ekranından ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz.

.

Biletinizin çıktısını alarak trene binebilirsiniz. Tren istasyonunda herhangi bir işlem yaptırmanıza gerek olmuyor.

Trene Binerken

Prag’dan Viyana’ya tren yaklaşık 4 saat sürüyor. Tren saatlerine diğer Avrupa ülkeleri gibi özen gösteriyorlar ve tam saatinde kalkış yapıyorlar. Bizim seçtiğimiz tren, bilette yazdığı gibi tam 06:48’de hareket etmişti.

Praha Hlavni Nadrazi

Tren Prag’daki merkez tren istasyonu olan Praha Hlavni Nadrazi’den hareket edip, Viyana’daki 3 ana tren istasyonuna da gidiyor. Praha Hlavni Nadrazi tren istasyonu oldukça büyük bir istasyon. Buraya trenin kalkış saatinden 20 dk. önce gelmenizi tavsiye ederiz. Büyük panolarda treninizi bulmak ve doğru perona yetişmek çok zaman alıyor. Biz trenimizin hareket saatinden 2 dk. önce trene binebilmiştik. Vagonlardan herhangi birine atlayıp yerimizi içerden bulmaya çalışırken tren hareket etmişti. Bilboardlarda varış yerine Wien Hbf yazmayıp Graz Hbf yazmış olmaları kafamızı karıştırmıştı.

Praha Hlavni Nadrazi İçi – Prag

Bu noktada en garanti yolun, biletteki trenin sefer sayısına bakmak olduğunu çok sonraları keşfettik. Biletleri de tren istasyonları kadar karışık olduğu için bakmanız gereken yerleri aşağıdaki resimde olduğu gibi sizler için işaretledik.

.
Tren Yolculuğu

Maceralı ve bol stresli bir tren öncesi yaşadıktan sonra nefes nefese trene bindiğimize şükrederek vagonumuzu bulmak da uzun sürmüştü. Tren için ilk olarak söyleyebileceğimiz şey oldukça modern ve rahat oluşuydu. Vagonlar arası geçişte göreceğiniz led ekranlardan hangi vagona giriş yaptığınızı görebiliyorsunuz.

Viyana Treni

Biz biletimizi alırken çocuklu vagonu seçmiştik ve Çocuklu Seyahat edenlere şiddetle tavsiyemizdir. Çünkü çocukla yolculuğu kolaylaştırabilecek şekilde tasarlanmış bir vagondur. 4 kişilik karşılıklı koltukların arasına konulmuş oyun masalarından, çizgi film bölümüne kadar standart bir trende göremeyeceğimiz kadar yeterli alan oluşturulmuş. Ayrıca vagona girmeden önce puset koyulabilecek bir bölüm yapılmış ve vagonlar arası tüm kapılar otomatik açılırken bu vagona giriş ve çıkışlar çocukların ulaşamayacağı yükseklikteki bir düğmeyle sağlanıyor.

Viyana Treni Çizgi Fim Bölümü

Daha önce başka bir yerde de okuyup aynı şeyi görünce şu genellemeyi rahatlıkla yapabiliriz ki; trenin içi oldukça boş ve rahat oluyor. Biletinizde yazan yer dışında da istediğiniz yere oturabiliyorsunuz. Bilet alırken ekstra ücret ödeyip yer seçmenize gerek kalmıyor.

Viyana Treni Çizgi Fim Bölümü
Derin ve Uluslararası Dostlukları 🙂

Trenin içinde satılan yiyecek ve içecekler uygun fiyatlı. Eğer yanınızda çek korunası kaldıysa ve Euro bölgesinde bozdurmayla uğraşacak kadar fazla değilse trende rahatlıkla harcayabilirsiniz.

Aynı zamanda Prag Viyana arası göreceğiniz manzaralar belgesel niteliğinde. Yeşile, doğaya gözünüzü doyurabileceğiniz harika manzaralar göreceksiniz. Ve kısacası 4 saatin nasıl geçtiğini anlamayacağınız çok konforlu bir yolculuk olacak.

Mutlu Seyahatler…

Bunlar da İlginizi Çekebilir

2 yorum

  1. Merhaba
    Prag-Viyana arası ulaşım hakkında verdiğiniz bilgler için çok teşekkürler elinize sağlık 🙂
    Bir konuda danışmak istiyorum: Biz de eşimle Şubat 2018’de Viyana’dan Prag’a trenle geçmeyi planlıyoruz, tren biletimizi sizin gibi Çek Demiryolları’nın sitesinden aldık. Bileti alırken “Ticket Holder’s Name” yazan yere eşimin adını soyadını yazdık, başka kimsenin ismini soran bir boşluk yoktu. Ancak bilet iki kişilik olarak satın alındı. Sizin de bileetinizi bzimkine benzer şekilde miydi? Yani 2 kişilik bilette sadece bir kişinin ismi mi yazıyordu? Yanlış bilet aldım diye panik oldum da :/ 🙂
    Şimdiden teşekkürler.

    1. Merhabalar. Şimdi kontrol ettik internet sitesini güncellemişler. Bizim aldığımız zaman Derin dahil hepimize ayrı ayrı bilet çıkmıştı. Şimdi baktığımda dediğiniz gibi tek bir isim soruyor. Bilet koşullarında bağlantılı kişiler demiş zaten. Ayrıca trenin içinde mutlaka bilet kontrolü yapılıyor ama pasaport kontrolü yapılmıyor hatta doğru dürüst incelenmiyor bile. Önemli olan biletinizin olması kimin adına çıktığı bize göre önemli değil. Sıkıntı olacağını düşünmüyoruz. Seyahatinizden sonra bizi de bilgilendirirseniz çok mutlu oluruz. İyi yolculuklar 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir