Paris’te Havalimanına En Ucuz Ulaşım

Paris’te, şehrin farklı noktalarına kurulmuş 3 tane havalimanı bulunuyor. Bunlardan ikisi Türkiye’den Paris’e yapılan uçuşlarda muhtemelen sizin de kullanacak olduğunuz Charles de Gaulle ve Orly Havalimanları’dır.

Bu iki havalimanının, şehir merkezine uzaklıkları hemen hemen aynı. Bu nedenle uçağınız hangi havalimanını kullanıyorsa kullansın, merkeze ulaşım konusunda aynı süreyi harcayacaksınız.

Ülkemizdeki uçak firmalarından Türk Hava Yolları Charles de Gaulle Havalimanı’nı kullanırken, Pegasus ise Orly Havalimanı’na iniş/kalkış yapıyor. Avrupa’nın başka bir şehrinden Rynair, Wizz-air gibi firmalarla uçacaksanız da Beauvais Havalimanı’na inmiş olacaksınız.

Bu yazımızda bizim de kullanmış olduğumuz Orly Havalimanı’na ulaşım konusunda bilgi vermeye çalıştık ve en ucuz yöntemi sona sakladık 😀

Orly Havalimanı’na Ulaşım
1.Orly Bus

Orly Havalimanı için en yaygın ulaşım, bu otobüslerle sağlanıyor. Terminalden her 10 veya 20 dk.da bir kalkan bu otobüslerle 4 ve 6 numaralı metrolar ile RER B’nin kesiştiği Denfert Rochereau istasyonuna kadar gidebiliyorsunuz. Aynı zamanda RER B treninin ilk duraklarından olan Antony durağına da yine bu otobüslerle ulaşabiliyorsunuz. Aynı şekilde merkezden havalimanına gideceğiniz zaman yine bu duraklardan Orly Bus’a aktarma yapabilirsiniz.

Orly Bus’ın tek yön fiyatı 9,20 € ve Paris’te Ulaşım Rehberi yazımızda belirttiğimiz biletlerden Navigo Kart sahibiyseniz, Orly Bus otobüslerinden ücretsiz yararlanabiliyorsunuz. Biletinizi otobüs şoföründen alabilirsiniz.

2.OrlyVal

Aslında OrlyVal, Orly Havalimanı’ndaki 2 terminal arasında ulaşım sağlayan insansız demiryolu ağı. Ancak bu trenlerle 9,30 € karşılığında RER B’nin Antony istasyonuna ulaşabiliyorsunuz. Aynı Orly Bus’da olduğu gibi de RER B treniyle merkeze kadar gidebiliyorsunuz.

Her iki ulaşımda da bahsettiğimiz Antony durağı Zone 3’te yer aldığı için kullanacağınız bilete dikkat etmeniz gerekiyor. Bilet tipleri hakkında yazdığımız yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

3. Le Bus Direct

Eski adıyla Air France olarak bilinen bu otobüsler, Orly Havalimanı’na ulaşımın en yaygın çeşitlerinden birisi. Bu shuttle servisleri, Zafer Takı’na direk olarak ulaşmanızı sağlıyor. Aynı zamanda Charles de Gaulle ile Orly  Havalimanı arasında ulaşımı, bu servisle sağlayabiliyorsunuz

Bilet fiyatı 12 €’dan başlamakla birlikte gideceğiniz yere göre değişiklik gösteriyor. Bilet fiyatlarına buradan bakabilirsiniz.

4. Taksi

Eğer zor durumda değilseniz asla kullanılması tavsiye edilmiyor. Paris’te taksicilerle Fransızcanız yoksa anlaşmakta zorlanabilir ve havalimanına gitmek için yüzlerce Euro harcamak zorunda kalabilirsiniz. Yine de seçenekler arasında yazılması gerektiğini düşündük.

5. T 7 ile Ulaşım

İşte bu beklediğiniz en ucuz bölüm 😀 Öncelikle şunu belirtelim ki; bu şekilde ulaşım sağlamak diğer tüm yöntemlerden daha uzun sürüyor. Eğer kısıtlı zamanınız varsa başka bir seçenek kullanabilirsiniz. Biz havalimanına gitmek için bu yolu seçtik ve yaklaşık 1.5 saat sonra havalimanına varmayı başarabildik.

T 7 adı verilen bu tramvayla metroya aktarma yaparak ucuz yollu ulaşım sağlayabilirsiniz. Taksi dışındaki diğer seçeneklere baktığınız zaman, eğer gideceğiniz yer, bu seçeneklerin ulaşabildiği en son durak değilse metro veya RER trenlerine aktarma yaparak yola devam etmek zorunda kalıyorsunuz. Üstelik bu seçeneklerde harcayacağınız para T 7’den çok daha fazla oluyor.

T 7 tramvayının RER C ve 7 numaralı metro ağına bağlantıları bulunuyor. Size en uygun seçenek hangisiyse yola onunla devam edebiliyorsunuz.

Ancak merkezden havalimanına geliyorsanız 7 numaralı metroda dikkat etmeniz gereken bir nokta bulunuyor. Bu metronun 2 farklı son durağı var. Önünde Villehuif-Louis Aragon yazan metroya binmeniz gerekiyor. Son durağa geldiğinizde T 7 oklarını takip ederek tramvaya geçiş yapabiliyorsunuz. Yaklaşık 15 durak gittikten sonra Orly Havalimanı’na varmış oluyorsunuz.

Bilet fiyatı ise normal tek yön bilet fiyatıyla aynı. Yani 1,90 €. Metro ile tramvay arasında aktarma yapılmadığını da unutmamanız gerekiyor. Metro için 1,90 €, tramvay için 1,90 € toplamda 3,80 €’ya Paris’tesiniz veya Orly Havalimanı’ndasınız.

Paris Ulaşım Rehberi yazımızdan aktarma bilgileri ve bilet çeşitlerini detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

Mutlu Seyahatler…

 

Seyahat etmek bir tutkudur. Dünya’nın her yerine gidebilme arzusu… Çocuklu Seyahat ise, dünyayı daha renkli görebilmenin formülüdür 😉

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.