İnternetten Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır?

2 Nisan 2018 tarihi itibariyle pasaportlarımızı artık Nüfus Müdürlüklerinden alabiliyoruz. İşlemler, Emniyet Müdürlüğü’ndekiyle hemen hemen aynı olmakla birlikte randevu alırken bazı değişiklikler göreceksiniz. Bu sebeple siteye girdiğinizde neler yapmanız gerektiğini aşağıda adım adım anlatmaya çalıştık.

18 yaşın altındakileri bireylerin pasaport randevularını anne, baba veya 18 yaşından büyük kardeşi alabiliyor. Aşağıda göreceğiniz ilk 2 maddedeki tüm bilgileri, sizin adınıza başvuru yapacak kişi tarafından doldurulması gerekiyor. 3. Maddede yeniden görüşürüz 🙂

1. Pasaport Türünü Seçin

Buraya tıklayarak, randevu sayfasına giriş yaptıktan sonra hangi türde pasaport istediğinizi “seç” butonuna  tıkladıktan sonra aşağıdaki formu doldurup “devam et” butonuna tıklayın.

 

2. İl ve İlçe Seçimi

Açılan sayfanın sol tarafından ili  sağ  tarafından  başvuru  yapmak  istediğiniz  ilçenin Nüfus  Müdürlüğü’nü  seçin.  Sağ  taraftaki  bölümde randevuya  müsait  olan  en  yakın  tarihleri  gösterecektir. Takvim  simgesine tıklayarak diğer  müsait  tarihleri  de görebilirsiniz.  Seçimi  yaptıktan sonra  “İleri”  butonuyla  devam edin.

3. Randevu Alacağınız Kişi/leri Seçin

Randevuyu ister kendiniz adına isterseniz 1. derece akrabanız adına alabilirsiniz. Eğer 18 yaşından küçükseniz bu bölüme gelene kadar 18 yaşından büyük bir akrabanızın (anne,baba,kardeş) bilgilerini doldurmuş olacaksınız.

Adına pasaport düzenlenecek kişi veya kişileri seçip “Seçilen Kişiler” sütununa ekledikten sonra “İleri” butonuna tıklayabilirsiniz.

 

4. Tarih ve Saat Seçin

Açılan pencerede göreceğiniz 3 sütundan ilkinde pasaport çıkarılacak kişiyi, ikincisinde tarih ve saati seçin. Son sütunda seçtiğiniz bilgiler otomatik olarak gelecektir. Eğer doğruysa “İleri” butonuna tıklayıp devam edin.

 

5. Onay Ekranı

İleri tuşuna bastıktan sonra açılacak onay sayfasında ilk başta girdiğiniz cep telefonu numarasına bir onay kodu gelecektir. Bu kodu girdikten sonra başvurunuzu tamamlamış olacaksınız.

Randevuya gelmeden önce gerekli evraklarla birlikte harcınızı yatırmış olmayı unutmayın.

Başvuru için gerekli evraklara buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

2020 Yılı için yatırmanız gereken harç bedellerine de buradan ulaşabilirsiniz.

Çocuklar için pasaport işlemi yapacaksanız bu yazımıza göz atabilirsiniz.

Ve harç ödemeden bordo pasaport almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Rahat başvurular…

Seyahat etmek bir tutkudur. Dünya’nın her yerine gidebilme arzusu… Çocuklu Seyahat ise, dünyayı daha renkli görebilmenin formülüdür 😉

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.