Nüfus Müdürlüklerinden Pasaport Başvurusu Yapma

2 Nisan 2018 tarihi itibariyle pasaportlarımızı artık Nüfus Müdürlüklerinden alabiliyoruz. İşlemler, Emniyet Müdürlüğü’ndekiyle hemen hemen aynı olmakla birlikte randevu alırken bazı değişiklikler göreceksiniz. Bu sebeple siteye girdiğinizde neler yapmanız gerektiğini aşağıda adım adım anlatmaya çalıştık.

18 yaşın altındakileri bireylerin pasaport randevularını anne, baba veya 18 yaşından büyük kardeşi alabiliyor. Aşağıda göreceğiniz ilk 3 maddedeki tüm bilgileri, sizin adınıza başvuru yapacak kişi tarafından doldurulması gerekiyor. 4. Maddede yeniden görüşürüz 🙂

1. Pasaport Türünü Seçin

Buraya tıklayarak, randevu sayfasına giriş yaptıktan sonra hangi türde pasaport istediğinizi sağ taraftaki kutuya tıklayarak seçebilirsiniz.

Pasaport türünü seçtikten sonra randevuya gelmeden önce harç bedelinin yatırılmasıyla ilgili bir hatırlatma yazısı çıkacak. Okudum seçeneğini işaretleyerek tamam ikonuna tıklayabilirsiniz.

2. Form Ekranını Doldurun

Harç bilgileri yazısına tamam dedikten sonra size bir kaç soru ekranı gelecek.

-Başvuruyu Türkiye’den Mi yapacaksınız?

-T.C. Kimlik Kartınız var mı?

-(Yoksa) Üzerinde T.C. Kimlik Numaranız Yazıyor mu?

gibi sorulara size uygun şekilde cevap vererek başvuru formuna ulaşmış olacaksınız.

Yukarıdaki gibi ilgili boşlukları doldurup karşınıza çıkan güvenlik kodunu da girdikten sonra “Devam” butonuna tıklayabilirsiniz. Bu noktadan sonra sizin siz olduğunuza emin olmak için bir kaç güvenlik sorusuyla karşılaşacaksınız. 🙂

Eğer soruları doğru yanıtlamayı başarırsanız  bir sonraki adıma geçmeye hak kazanacaksınız. 😀

3. Telefon ve E-Posta Bilgisi Girin

Bu adımda sizden telefon ve e-posta bilgileri istenecek. Bu neden başlık atmaya değecek kadar önemli? Çünkü girdiğiniz e-posta adresinize bir doğrulama kodu gönderilip 15 dakika içinde bu kodu girmeniz istenecek. Bu sebeple e-mail adresiniz olmadan başvuru yapamayacağınızı bildirmek isteriz. Eğer isterseniz telefon numaranızı girmeme hakkına sahipsiniz.

Doğrulama kodu anında e-postanıza düşüyor. Eğer gelmemişse SPAM ya da DİĞER kategorileri de kontrol etmeyi unutmayın. Büyük ihtimalle bu kutulardan birinin içindedir.

4. Kişi Sayısı Seçin

Kodu girip tamam seçeneğine tıkladıktan sonra aşağıdaki bilgiler gelecektir.

Kaç kişi adına randevu alacaksanız bu bölümde sayısını seçebilirsiniz. Kendiniz eşiniz ve çocuğunuz için tek başınıza randevu almanız mümkün. Seçtiğiniz kişi sayısı kadar aşağıya satır açılacak. Bu satırlara diğer bireylerin bilgilerini girebilirsiniz.

Aynı zamanda bu adımla birlikte kendinizi devreden çıkarabiliyorsunuz. Yani kendiniz için değil de sadece 18 yaşından küçük çocuğunuz ya da kardeşiniz için veya anne ve babanız için randevu alabilirsiniz. Yapmanız gereken “Yakınlık Derecesi” bölümünden uygun seçeneği işaretleyip, pasaport almak isteyen yakınınızın bilgilerini girmek. Hepsi bu kadar!

Eğer yeni T.C. Kimlik kartı başvurusu da yapmak isterseniz sağ tarafta bulunan TCKK ikonuna “tik” atabilirsiniz.

5. Randevu Tarihi Seçin

Devam tuşuna bastıktan sonra açılacak takvimden gün ve saatinizi seçebilirsiniz. Takvimde açılan tarih en yakın tarihi size gösterir. Daha erken bir tarih için bu Nüfus Müdürlüğü müsait değildir. Örnek olarak yaptığımız bu başvuruda bize en yankın 2 ay sonraya randevu verdi. Umarız size daha yakın bir tarih verir 😀

Tarih seçiminizden sonra “Onay” seçeneğine tıklayarak randevu işleminizi tamamlamış olacaksınız. Randevuya gelmeden önce gerekli evraklarla birlikte harcınızı yatırmış olmayı unutmayın.

Başvuru için gerekli evraklara buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

2019 Yılı yatırmanız gereken harç bedellerine de buradan ulaşabilirsiniz.

Çocuklar için pasaport işlemi yapacaksanız bu yazımıza göz atabilirsiniz.

Rahat başvurular…

Seyahat etmek bir tutkudur. Dünya’nın her yerine gidebilme arzusu… Çocuklu Seyahat ise, dünyayı daha renkli görebilmenin formülüdür 😉

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.