Lviv’de Ulaşım

Sizi bilmiyoruz ama bizim en sevdiğimiz şehirler, ulaşıma kafa yormadığımız şehirler oluyor. ‘Nereden nereye nasıl gidilir’ sorularına cevap aramak, bireysel gezenler için yorucu bir süreç. Lviv için böyle bir süreç yaşamanıza gerek kalmıyor. Çünkü şehirde en çok kullanacağınız ulaşım yöntemi yürüyüş oluyor.

Lviv, oldukça küçük bir şehir ve bütün gezilecek yerler birbirine çok yakın. Sadece 3 yer için ulaşım araçlarına ihtiyaç duyabilirsiniz ki bunlardan ikisi güzel havalarda geze geze 40 dakikada varabileceğiniz yerler. Nereler bu 3 yer? Havalimanı (ki bu mecburi), Hai Park ve Lychakiv Mezarlığı (40 dakikalık yürüyüş mesafesinde olanlar). “Lviv’de Gezilecek Yerler” yazımızda göreceğiniz geri kalan bütün yerler, birbirine 2, hadi bilemediniz 5 dk. uzaklıkta. Şahane değil mi? İşte Lviv’i sevmek için bir sebep daha 😀

Elbetteki şehrin popüler noktalarından taşmak isteyebilir ve farklı yerler deneyimlemek isteyebilirsiniz. Bu nedenle ulaşım araçlarından faydalanmak için bu bilgilere ihtiyacınız olabilir.

Lviv’de Ulaşım Araçları

Şehirde en çok rastlayacağınız ulaşım araşları tramvay ve toleybüsler. Troleybüs, otobüsle tramvay arasında bir ulaşım aracı. Raylarda gitmez ama enerjisini yukarıdan bağlı olduğu elektrik tellerinden alır. Lviv’de çok ama çok eski birçok troleybüs bulunuyor. Bu antika deneyimi yaşamak pek keyifli oluyor 😀

Tramvay ve troleybüslerden sonra yaygın olan diğer ulaşım aracı ise otobüsler. Troleybüslerin ulaşamayacağı yerlere gidebilen birçok otobüs hattı bulunuyor.

Ulaşım araçlarının hepsinde biletleri şoförden alabiliyorsunuz. Her üç ulaşım aracında da bilmeniz gereken en önemli şey biletlerin onaylatılması. Şoförden biletinizi aldıktan sonra aracın içinde aşağıdaki fotoğraftaki gibi kırmızı kutular göreceksiniz. Bileti bu kırmızı kutuya koyduktan sonra kolu aşağı çekmek suretiyle biletinizi deliyorsunuz. Bu ilkçağdan kalma uygulamayı yapmazsanız biletiniz geçersiz sayılıyor ve kontrol sırasında ceza yiyorsunuz 😀

Lviv’deki tüm ulaşım araçlarında 6 yaşından küçük çocuklar için ücret alınmıyor. Okul çağındaki çocuklar ve üniversite öğrencileri için de indirimli tarife uygulanıyor. Yalnız öğrenci kimliğiniz ulaşım araçlarında GEÇERSİZ. Sadece Ukrayna’da bulunan okullarda okumakta olan öğrenciler indirimden yararlanabiliyor.

Havalimanı’ndan Merkeze Ulaşım

Lviv Danylo Halytskyi Havalimanı’na iner inmez paranızı Grivna’ya çevirdikten sonra merkeze ulaşabilmeniz için 3 yöntem bulunuyor. Troleybüs, otobüs ve taksi.

9 Numaralı Troleybüs, havalimanından merkeze ulaşmanın en ucuz yolu. Fiyatı 5 Grivna olan bileti, troleybüsün içindeki şoförden (troleybüs kullanana ne denir bilmiyoruz 😀 ) alabilirsiniz. Yaklaşık 30 dk.lık bir yolculuk sonunda son durak olan “Universytet” durağına varmış oluyorsunuz. Burası Rynok Meydanı’na 5 dakikalık yürüyüş mesafesinde.

48 Numaralı Otobüs, diğer adıyla Matruşka 48, havalimanından merkeze ulaşım için bir diğer alternatifiniz. Konaklama yapacağınız yer Rynok Meydanı civarındaysa 48 numaralı otobüsü tercih edebilirsiniz. Ancak otobüs, Rynok Meydanı’na 3-4 dk yürüyüş mesafesi kadar uzaktan geçiyor. Yürümeden merkeze ulaşmak yok 😀 Otobüsün fiyatı yine 5 Grivna.

Taksi, Ukrayna’da çok sık kullanılan bir ulaşım aracı. Uber adı verilen uygulama sayesinde, kaba tabirle “kazıklanır mıyım acaba?” diye düşünmeden gönül rahatlığıyla taksi kullanabiliyorsunuz. Uber, ülkemizin bazı şehirlerinde de kullanılıyor. Uygulamanın amacı gideceğiniz yere ne kadar para ödeyeceğinizi önceden öğrenerek yine uygulama üzerinden ücretini ödeyebilmeniz. Yani uygulamayı açıyorsunuz, gideceğiniz noktayı belirliyorsunuz, tutacak fiyatı görüyorsunuz ve taksiyi uygulamadan çağırıp gideceğiniz yere ulaşıyorsunuz. Taksiciyle birebir diyaloğa girmenize, pazarlık yapmanıza, taksicinin sizi bütün şehri dolaşarak turist olmanızdan yararlanmasına ve para alışverişi yapmanıza gerek kalmıyor. Lviv’in ucuz bir şehir olmasından dolayı Uber en çok tercih edilen ulaşım araçlarından biri oluyor. Havalimanından merkeze yaklaşık 30 TL civarında tuttuğu söyleniyor ama 1 TL verip otobüs ya da troleybüse binmek çok daha cazip sanki  😀 Uber’i kullanmak için telefonunuzda internet olması gerekiyor. Bunu da unutmayın!

Lviv’deki troleybüs ve otobüs hatlarını gösteren, kalkış ve varış noktanıza göre size en uygun ulaşım araçlarını söyleyen harika bir site var. Buraya tıkladığınızda açılacak olan sayfada A noktası (kalkış) ve B noktasını (varış) belirlediğinizde size göre bir ulaşım aracı listesi çıkacaktır. Gideceğiniz yerlere göre neye binmeniz gerektiğini bu sayfadan görebilirsiniz. Sitede aynı zamanda seçeceğiniz hattaki otobüs ve troleybüslerin şuan nerede olduklarını da canlı canlı izleyebilirsiniz. Bu sizi durakta çok fazla beklemekten kurtaracaktır.

Hai Park ve Lychakiv Mezarlığı’na Nasıl Gidilir?

Lviv’de Gezilecek Yerler listenize ekleyebileceğiniz bu 2 önemli yer merkeze biraz uzak bir konumda. Biz, oraya nasıl ulaşırız acaba diye çok kafa yormuştuk ve sizi bu yorgunluktan kurtarmak istedik.

Hai Park için Rynok Meydanı’na en yakın 24 numaralı otobüs veya 2 numaralı tramvay ile gidebilirsiniz. Bu sizin bineceğiniz yere göre değişir. Bu sebeple az önce bahsettiğimiz siteden kalkış noktanıza göre size en uygun olanı belirleyebilirsiniz. Ancak Hai Park’ın içine kadar gidebilen bir ulaşım aracı yok. Taksi dışında neye binerseniz binin yaklaşık 15 dakikalık bir yürüyüş sizi bekliyor olacak.

Lychakiv Mezarlığı için önerebileceğimiz en rahat ulaşım aracı ise 7 numaralı tramvay. Dominik Katedrali’nin hemen arkasından geçen bu tramvay sizi mezarlığın kapısına kadar götürüyor. Bu tramvay dışında kapıya kadar giden bir ulaşım aracı yok. Google Maps’de bu tramvay çıkmayabilir. Biz denedik, bize güvenin 😀 Hatta bizim bindiğimiz “Teatr Lialiok” durağı çevresinde “Kayıp Oyuncak Müzesi” de bulunuyor. Seyahat planı yaparken bu 2 yeri aynı güne koyabilirsiniz.

Lviv’de ulaşım konusunda ne yazılabilir ki diye düşünüp epey de uzun yazmışız 😀 Lviv sokaklarında kaybolmak en keyifli aktivitelerden biri. Yürümek her zaman heyecan verici keşifleri getirir 🙂

Keyifli Seyahatler…

 

Seyahat etmek bir tutkudur. Dünya’nın her yerine gidebilme arzusu… Çocuklu Seyahat ise, dünyayı daha renkli görebilmenin formülüdür 😉

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.