İtalyan Kahvaltısı

Şüphesiz ki Türk Mutfağı dışında dünyanın hiçbir yerinde böylesine zengin bir kahvaltı sofrası bulamayız. Bir çok ülkede kahvaltı kültürü de neredeyse yok denecek kadar az.

İtalyan kahvaltısı klasik 3 ana maddeden oluşuyor. Kahve, reçel ve kruvasan… Daha başka çeşitlerin de girmesi artık kahvaltı yaptığınız yerin cömertliğine ve zevklerine göre değişebilir.

Roma ’daki Kahvaltı – Hotel B&B Near

Klasik İtalyan kahvaltısında ana olarak şekerli gıdalar ön plandadır. Roma’da kaldığımız otel biraz cömert davranmış olmalı ki, yanında peynir çeşitleri ve salam da ikram etmişti. Venedik ’te kaldığımız otel ise İtalyan kültürüne sadık kalmış ve bizi şeker komasına sokmuştu 🙂

Sabahları güne espressoyla başlamak daha hızlı ayıkmak için güzel bir içecek. Espresso makinası için verilen kapsüllerin yanında alternatif olarak Lipton siyah çay ve Nescafe’de görmek insanda tanıdık bir yüz görmüşsün edası yaratıyor. 🙂

Kruvasanları da gayet lezzetliydi. Ama Türkiye’de de aynı lezzeti yakalayan bir çok ünlü marka var. Bunu tatmak için özel olarak İtalya’ya gitmeye değmez 🙂 Kruvasanların bazıları kayısı marmelatı bazıları çikolata dolgulu bazıları da sade olarak bulunabiliyor. Bu kadar şeker bana yetmez diyenler için yanında küçük Nutellalar ve yanında içebileceğiniz aşırı şekerli meyve suları da bulabilirsiniz.

Hotel B&B Near Ilk Kahvalti – Roma

Peynir ve salam sadece Roma’da gördüğümüz malzemelerdi. Ne kadar şanslıymış da farketmemişiz, bunu Venedik’e varınca anladık. Kızartma makinalarına uygun ekmeklerin arasına krem peynir ve kaşar peynirle birlikte bol baharatlı salamı koyup yediğimizde 2 gün sonra başımıza geleceklerden habersizdik 🙂 Yine de genel anlamda İtalyan kahvaltısında bizim damak zevkimize uymayan hiçbir lezzete rastlamadık.

Venedik’te Kahvalti – Hotel Antica Riva

Venedik’te kahvaltı olarak sunulan; çikolatalı mısır gevreği, marmelat veya çikolata dolgulu kruvasan, nutella, çilek reçeli ve yoğun şekerli çilek suyu, yetmezse şeftali suyu adeta başınızı döndürecek 🙂 Biz kahvelerimize şeker atmayarak durumu idare etmeye çalışmıştık. Size de tavsiye ederiz. Venedik’te içecek su bulma konusu bile sıkıntılıyken çok zor bir kahvaltı olduğunu itiraf etmeliyim.

Venedik’te Kahvalti – Hotel Antica Riva

Şekeri bünyeye yükledikten sonra tüm gün Venedik sokaklarında yorulmadan gezeceksiniz. Bu anlamda teşekkür bile edilebilirdi.

Hotel Antica Riva – Venedik

Kahvaltı dışında her iki şehirde de gördüğümüz ortak özellik, meyve kültürüne önem vermeleriydi. Mutlaka her iki otelde de koca bir meyve sepetinde sürekli tazelenen meyveler ikram edilmişti. Hal böyleyken biz de sabahları otelden çıkarken yanımıza atıştırmalık meyveler alma şansı yakalamıştık.

Genel olarak İtalyanlar kahvaltıyı daha basit bir öğün olarak görmektedir. Zaten biz turistler için de uzun uzadıya kahvaltıda vakit geçirmek zaman kaybıdır.

Hotel B&B Near – Roma

İtalya seyahatiniz boyunca hiçbir öğünde aç kalmayacaksınız. Bu konuyu hiç dert etmeyin. Oraya gidince marmelatlı kruvasanlara bol bol Nutella sürüp tadını çıkarın 🙂

Keyifli Seyahatler…

 

Seyahat etmek bir tutkudur. Dünya’nın her yerine gidebilme arzusu… Çocuklu Seyahat ise, dünyayı daha renkli görebilmenin formülüdür 😉

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.