İlk Defa Yurtdışına Çıkacakların İzlemesi Gereken Yol

Yurtdışına çıkmak, çoğumuz için güzel bir hayalden öteye gidememiştir. 1 kere gidip geldikten sonra, neden daha önce yapmadım diye kendi kendinizi yersiniz.  Aslında en büyük sorun nereden başlayacağınızı bilememektir.

Bu yazıyı okuduktan sonra yurtdışına seyahat etmenin yurtiçinden bir farkı olmadığına karar verip, yola çıkmak için hazırlık yapmaya başlıyor olacaksınız 🙂

1.Pasaport Çıkartın
Pasaportlarımız 🙂

Çıkartması çok kolay bir belgedir. Birkaç çeşit pasaport bulunmaktadır. Sizin için hangisinin en uygun olduğunu görmek, fiyatlarını ve istenilen evrakları öğrenmek için e-pasaport sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Seyahat etmeyi seven biriyseniz, 10 yıllık pasaport çıkartmanızı tavsiye ederiz. İlk seyahatinizde bu maliyetinizi arttırsa da sonrakilerde çok rahat edeceksiniz.

Bebekler de mi pasaport çıkaracak?

Evet. Pasaport zorunluluğu yaş gözetmeksizin her bireyi kapsıyor. İmza atamamaları ve süresinin 5 yılı geçememesi dışında herşey yetişkinlerin süreciyle aynı ilerliyor. Bebeklerde pasaport işlemleri ile ilgili yazımız için buraya tıklayabilirsiniz.

2.Gitmek İstediğiniz Ülkeye Karar Verin
Roma’dan İlk Kareler

Dünya çok büyük ve gezilecek çok yer var. Çoğumuza yurtdışı denilince mutlaka aklına ilk olarak gelen bir yer vardır. Eğer yoksa ve nereden başlayacağınızı bilemiyorsanız, güzel bir araştırma yapın. Mesela hangi ülkenin ucuz, hangisinin görülmeye değer, hangisi kolay vize veriyor gibi kriterler oluşturarak size uygun olanı seçebilirsiniz.

3.Uçak Biletinizi Alın
Roma Manzarası

Doğru zamanı bekleyip takip ettiğinizde, bazen yurtiçinden bile ucuza bilet bulabileceğinizi göreceksiniz.

En uygun uçak biletini alabilmenizi sağlayan skyscannerdan arama yapabilirsiniz.

Uçak firmalarını sosyal medya hesaplarından takip edip kampanyaları haber vermeleri için e-mail adresinizi kaydedebilirsiniz. Kampanyaların en yoğun olduğu zamanlar özel günlerdir. Yılbaşı, sevgiler günü civarında indirimli bilet alma ihtimaliniz yüksek. Eğer gideceğiniz tarihler bayramlara vs. geliyorsa hiç şansınız yok. Kampanya olacak mı diye beklemeden hemen biletinizi alın 🙂

Biz Pegasus’un sevgililer günü kampanyasını yakalamış ve İtalya’ya 2 kişi gidiş dönüş 600 TL civarında bilet bulabilmiştik.

4.Otel Rezervasyonu Yapın
.

Bu konuda en rahat siteler booking.com ve airbnb.com. Her iki siteden de konaklama kriterlerinizi girerek size uygun olanlarını görebilirsiniz. Rezervasyonlarınızı erken yapmanızda yarar var. Çünkü tarih yaklaştıkça fiyatlarda artış olduğunu göreceksiniz.

Booking’den rezervasyon yaparken “ücretsiz iptal”, “sonradan ödeme” gibi kriterlerin olmasına dikkat edin. Eğer bir aksilik olursa, vize çıkmazsa veya daha uygun bir yer bulursanız, en azından otel parasını ödememiş olacaksınız. Ayrıca özel şartları mutlaka dikkatle inceleyin. Her konaklama yerinin kendine özgü şartları oluyor. Mesela bebek yatağını ücretsiz verip vermediklerini veya ödemeyi kredi kartıyla yapıp yapamayacağınızı özel şartlarda okuyabilirsiniz. Bu konudaki daha detaylı ipuçlarını “Booking.com’dan Nasıl Rezervasyon Yapılır?” yazımızda bulabilirsiniz.

Bazı yerlerde otele giriş saatinizin gecikmesi bile ekstra ücrete tabi olabiliyor, bu nedenle gözden kaçırmamakta fayda var.

Otel rezervasyonu yaparken dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta, gideceğiniz ülkenin önemli günlerini bilmektir. Bizler için sıradan bir gün, ülkedeki önemli bir tarih olabilir. Nasıl ki ülkemizde ramazan veya kurban bayramlarında tatil beldelerindeki oteller fiyatlarını 5 katına çıkarıyor, gideceğiniz ülkede de durum aynı. Bunun gibi özel günlerde uygun fiyatlı konaklama bulmanız imkansızlaşıyor.

5.Vize Başvurunuzu Yapın
.

Gideceğiniz ülkenin vize isteyip istememesi durumuna göre bu madde herkes için geçerli olmayabilir. Hatta yeşil pasaportluysanız kimse durduramaz sizi 🙂 Bordo pasaportunuz varsa ve gideceğiniz ülke vize istiyorsa eyvah 🙂

Vizenin kuşkusuz en kötü tarafı bir sürü evrak toplanması ve gereksiz yere istenen yüklü miktarda para. Ama korkmanıza hiç gerek yok. Sonunda sizi bekleyen güzel bir yurtdışı seyahati var.

Her ülkenin kendine özgü vize koşulları var. Gideceğiniz ülkenin konsolosluk veya elçilik sayfasından istenilen belgelerle birlikte, işleminizi yapacağınız yere kadar her türlü bilgiyi rahatça bulabilirsiniz.

Schengen Vizesi için gerekli bilgilere buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Tüm bunlar tamamsa artık hayallerinize doğru yola çıkma vakti gelmiştir. Bundan sonra bol bol şehrin gezilecek yerlerini, ulaşımını, yemeklerini araştırarak harika bir rehber çıkarması size kalmış.

Keyifli seyahatler…

Seyahat etmek bir tutkudur. Dünya’nın her yerine gidebilme arzusu… Çocuklu Seyahat ise, dünyayı daha renkli görebilmenin formülüdür 😉

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.