Roma Havalimanı’ndan Merkeze Ulaşım

Roma ’ya inebileceğiniz 2 tane havalimanı bulunmakta ve her ikiside merkeze biraz uzaktalar. Eğer ineceğiniz havalimanı Leonardo Da Vinci (Fiumicino) Airport ise paylaşacağımız bilgiler size yardımcı olacaktır.

Merkeze ulaşım tren, otobüs, taksi ve shuttle gibi birçok alternatifle sağlanmaktadır. Gideceğiniz bölgeye göre size en uygununu seçebilirsiniz.

Tren ile Ulaşım
Leonardo Express’inde Türkiye’ye dönmenin hüznü – Roma

Eğer kalacağınız yer Termini yakınlarındaysa ve vakit kaybetmek istemiyorsanız Leonardo Express’i tercih edebilirsiniz. Çünkü Leonardo Express sadece Fiumicino-Termini (Merkez Tren İstasyonu) arasında çalışır ve hiçbir durakta durmadan hızlı bir şekilde merkeze ulaşabilirsiniz. Son derece konforlu bir tren ama zamanınız varsa tavsiye etmeyiz. Çünkü diğer ulaşım yollarına göre biraz pahalıdır.Her yarım saatte bir hareket eden bu trende, yolculuk süresi 30 dk ve bilet fiyatı 14 €’dur.

Bu trenle ilgili önemli bir uyarım var. Trene binerken biletinizi makinalara okutup binmeyi ve çöpe atmamanız gerektiğini unutmayın. Biz bu treni Termini’den Havalimanı’na giderken kullanmıştık. Havalimanı’na vardıktan sonra trenden iner inmez bilet kontrolü yapıldı. İyi ki atmamışız diye düşünmüştük. Hatta hala saklıyoruz 🙂

Roma Toprakları’nda İlk Adım 🙂 – Roma (Fiumicino)

Zamanınız biraz varsa veya konaklayacağınız yer sayacağım güzergahtaysa, o zaman daha ekonomik olan FR1 (Sabina-Fiumicino) trenine binebilirsiniz. Fiyatı 8 €’dur. Havalimanında indikten sonra göreceğiniz biletmatiklerden alabilirsiniz. Tiburtina, Tuscolana, Ostiense ve Trastevere gibi önemli duraklarda durmaktadır. Merkeze ulaşmanız 40 dk kadar sürüyor. Trenin içi kötü durumda. Tavandan camlara kadar her yer grafiti dolu. Umumi tuvalet gibi her eline kalemi alan bir şeyler karalamış 🙂 Yine de sonuçta ulaşmak istediğiniz yere sorunsuzca götürebiliyor. 🙂

Otobüs ile Ulaşım

Havalimanının önünden kalkan, Metro A ve Metro B’de dahil birçok merkezi yerde duran Cotral otobüsü tercih edebilecekleriniz arasında. Saatte 1 hareket ediyor ve merkeze ulaşmanız yaklaşık 1 saat kadar sürüyor. Bilet fiyatı ise 7 €. Bileti otobüsten alabilirsiniz.

.

Termini’ye ulaşmanın en ekonomik yolu ise Terravision otobüsleri. Her yarım saatte bir kalkan ve Termini’ye yaklaşık 1 saatte varan bu otobüslerin bilet fiyatı ise 6 €. Eğer buraya tıklayarak internet sitesinden online bilet alırsanız fiyatı 4 € 🙂

Bu alternatiflerin dışında taksiyle de ulaşmak elbette mümkün ama Fiumicino Roma’ya uzak olduğu için ne kadar tutacağını bilmiyoruz. Çok zor durumda kalmadıkça tercih etmenizi önermiyoruz. Zaten yukarıdaki saydığım ulaşım çeşitlerinden bazıları geceleri de sefer yapmakta.

Roma’ya gitmeye karar verdikten sonra bizi en çok endişelendiren konulardan birisi, havalimanından merkeze nasıl gidileceğiydi. Bu yüzden umarız bu yazı size ışık olmuştur.

İyi Seyahatler…

Seyahat etmek bir tutkudur. Dünya’nın her yerine gidebilme arzusu… Çocuklu Seyahat ise, dünyayı daha renkli görebilmenin formülüdür 😉

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.