Girona Gezi Rehberi

Gözünüzde küçük bir şehir canlandırın. Tarihi dokusu öyle güzel korunmuş olsun ki içinde gezerken hangi dönemde yaşadığınızı unuttursun. Cıvıltılı ama bir o kadar da kendi halinde olsun. Tırmandığınız zorlu yokuşlara, çıktığınız onlarca basamağa rağmen bir sonraki köşeyi merak ettirsin ve ayrılırken hüzünlendirsin.

İspanya’nın kuzeyinde bulunan otantik şehir Girona… Barcelona’ya sadece 40 dk. uzaklıkta bulunan bu şehir İspanya gezinizde mutlaka olması gereken bir yer.

Game Of Thrones dizisiyle daha da popülerleşen şehir sadece bu yüzden bile her yıl milyonlarca turisti ağırlıyor. Otantik ve sıradışı atmosferler hoşunuza gidiyorsa, üstelik dizinin de büyük bir hayranıysanız Girona doğru bir adres.

Her yıl, 10 – 20 Mayıs tarihleri arasında Girona’da çiçek festivali düzenleniyor. Bütün sokaklar ve dükkanlar, rengarenk süsler ve çiçeklerle donatılarak şehre farklı bir hareketlilik kazandırılıyor. Biz bu tarihlere denk geldiğimiz için ayrıca bir görsel şölene şahit olmuştuk. Seyahat tarihinizi bu zamana göre planlayabilirsiniz.

Girona Nerededir? Nasıl Gidilir?

Girona, Katalonya’nın kuzeyinde, Fransa sınırına yakın bir bölgede yer alıyor. Katalonya Özerk Bölgesi’nde bulunan 4 şehirden en küçüğü olmakla birlikte şehrin nüfusu 756.000.

Girona’ya özellikle Barcelona’dan ulaşmak çok kolay. Bu konuyu detaylıca anlattığımız “Barcelona’dan Girona’ya Ulaşım” yazımıza göz atabilirsiniz.

Bu sevimli şehir için ideal gezi süresi 1 gün. Hatta Barcelona’da konaklıyorsanız günübirlik gezip geri dönebilirsiniz. Ancak bu durumda büyük şey kaçırmış olursunuz. Çünkü Girona’nın akşam saatleri tek kelimeyle muhteşem oluyor. Özellikle Onyar Nehri kenarındaki evleri gün batımında izlemek ve yoğun turist kalabalığından arındırılmış sokaklarında yürüyüş yapmak müthiş haz veriyor. Biz 1 gece Girona’da konakladığımız için bunların tadına bakabilmiştik. Eğer zamanınız varsa Girona’da konaklamanızı tavsiye ederiz. (bkz. “Girona’da Konaklama“)

Girona Çocukla Gezmek İçin Uygun Mu?

Çok kolay gezeceğinizi söylemek doğru olmaz. Girona, tarihi bir şehir olduğu için aralıklı taşlı yollar, merdivenler ve yokuşlarla dolu. Bu nedenle puset sürmek kimi yerlerde çok yorucu olabiliyor.

Eğer çocuğunuzu kanguruda taşıyabiliyorsanız katedral ve çevresi için kanguru daha rahat olacaktır. Ama yine de aşırı zorlayıcı bölümler şehrin %10’unu kaplıyor. Diğer yerlerde rahatça gezebiliyorsunuz.

Aşağıda saydığımız yerlerden “Şehir Duvarı” dışındaki bütün yerleri çok zorlanmadan gezebilmiştik. Sizde gönül rahatlığıyla saydığımız yerleri rotanıza ekleyebilirsiniz.

Gezilecek Yerler
1. Girona Evleri (Casas Del Onyar)

Geçmişte, Onyar Nehri kenarında Girona’yı koruyan surlar, Fransız kuşatması sırasında yıkılmış ve yerine sur niteliğinde yan yana evler yerleştirilmiş. 80’li yıllarda bu evlerin pastel tonlarında renk renk boyanmasıyla şehrin simgesi halini almıştır.

Girona Evleri’ni özellikle gün batımında görmenizi tavsiye ederiz. Gölgeler ve nehre yansımaları harika bir görüntü oluşturuyor.

2. Pont De Les Peixateries Velles

Paris ’teki ünlü Eiffel kulasinin mimarı Gustave Eiffel tarafından Girona’ya yapılmış bir demir köprü. Tabi her yaptığı eser, Eiffel Kulesi kadar meşhur olmak zorunda değil 😀

Girona evlerini ve katedralini bir arada görüntüleyebileceğiniz güzel bir manzaraya sahip. Biz çiçek festivalinde gittiğimiz için fotoğrafta köprüyü çiçeklerle süslenmiş olarak görüyorsunuz. Yılın diğer zamanlarında, köprüde bu tarz aksesuarlar yok.

3. Girona Katedrali

Hiç şüphesiz birçoğunuz bu yapıya aşinadır. Hatta birçok turistin Girona’ya gelme sebebi sayılabilir. Nedeniyse; ünlü dizi Game of Thrones’un bazı sahnelerinin burada çekilmiş olması.

Hatırlamayanlar ve Google’dan “Hangi sahneydi yaa” diye aratmak isteyenler için aşağıdaki görüntüyü koyduk.

Game Of Thrones Sahnesi

Katedralin, dizinin verdiği şöhret dışında da çok önemli özellikleri bulunuyor.

1300’lü yıllarda kilisenin yerinde bulunan müslümanlardan kalma cami yıkılmış ve yerine günümüzdeki haliyle yeni bir proje çizilmiş. İnşaası ise 1400’lü yılların ortalarında tamamlanmıştır.

Katedral, diğer gotik kiliseler arasındaki en büyüğüdür. Dünya üzerindeki bütün katedraller arasında ise Vatikan’daki San Pietro Katedrali’nden sonra 2. büyük kilisedir.

4. Plaça De la İndependencia

Girona’nın yüksek enerjili meydanıdır. Enerji büyük çoğunlukla meydanda bulunan cafe ve restaurantlardaki insan kalabalığından yayılıyor.

Girona yerel lezzetlerinin tadına bakabileceğiniz bu meydan, Girona’nın Napolyon ordularından bağımsızlığını kazanması anısına yapılmıştır.

5. La Lleona Heykeli

Onyar Nehri’den geçerek Saint Feliu Kilisesi’nin bulunduğu meydana geldiğinizde sizi bu köpeğe benzer aslan heykeli karşılıyor. Her şehirde turistlere çeşitli eziyetler ettiren inanışlar bu heykelde de kendini gösteriyor.

Heykele dokun, sırtını sür, okşa derken burada da heykelin poposunu öptürüyorlar iyi mi? 😀

Rivayete göre bu heykelin poposunu öperseniz, Girona’ya tekrar geliyorsunuz. Heykele ulaşmak biraz zor olduğu için alt tarafa bir merdiven düşünülmüş. Merdiven önünde sıranızı bekleyin, dikkatlice çıkın ve tekrar gelmeyi garanti altına almak için elinizden gelen tüm atraksiyonları yapın 😀

Aslında heykelin Girona tarihi açısından bir önemi buluyor. Hikayeye göre, şehre gelen yabancıları kolayca ayırt etmek için bu popo öpme olayı bir parola sayılmış. Yabancıların bu paroladan haberleri olmadığı için heykeli öpmeden geçtikleri anda hemen yakalanırmış.

6. Saint Feliu Kilisesi

Afrikalı piskopos Feliu tarafından Girona’ya yaptırılmış görkemli kiliselerden birisidir. Kilisenin bugünkü görünümü ise eski kilisenin üzerine kurulmuş ve eklemeler yapılmış halidir.

Gotik mimari tarzında olmasına rağmen daha sonradan yapılan eklemeler sonucu çeşitli tarzları bir arada görebiliyorsunuz.

7. Şehir Duvarı

Girona, nefesi kuvvetli olanları duvara davet ediyor 😀 Şehrin yukarı kısımlarında bulunan duvarlara tırmanmayı başarırsanız sizi harika bir şehir manzarası karşılayacağı kesin. Biz çocukla tırmanmayı göze alamadığımız için ucundan görebildik ama yukarı çıkılması şiddetle tavsiye ediliyor.

8. Parc De La Devasa

Şehrin akciğeri olan bu parkı, serbest zaman ve dinlenme noktası olarak rotanıza ekleyebilirsiniz. Girona’nın çok büyük bir bölümünü kaplayan park, gerçekten de adına yakışır şekilde “devasa” 😀

Parc De La Devasa’da görülmeye değer bir şey bulunmuyor. Ancak kocaman ve bol ağaçlıklı bölgede nefes almak hoşunuza gidebilir. Aynı zamanda parkın içinde yerel pazarlara denk gelirseniz uygun fiyata alışveriş yapabilirsiniz.

Mutlu Seyahatler…

Seyahat etmek bir tutkudur. Dünya’nın her yerine gidebilme arzusu… Çocuklu Seyahat ise, dünyayı daha renkli görebilmenin formülüdür 😉

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.