Gece Rüyası: Budapeşte’de Tekne Turu

Budapeşte için her şey bir kenara tekne turu bir kenara. Eğer bu güzel kente gidiyorsanız mutlaka ama muhakkak tekne turu yapmadan dönmeyin. Falanca yeri görmeden döndüm diye üzülmezsiniz ama bu etkinliği nasıl kaçırdım diye heder olursunuz, bizden söylemesi 😀

Herhalde bu kadar övmemizden nasıl etkilendiğimizi anlamışsınızdır. Bu yazımızda tekne turu için bir kaç ipucu verdikten sonra satırlar yerine daha çok fotoğraflar konuşacak.

Budapeşte’nin en büyük özelliklerinden birisi de gecesinin ve gündüzünün apayrı 2 şehirmiş gibi ayrılmasıdır. Bu ayrımı çok net bir şekilde yazının sonundaki fotoğraflarla açıkladık 😀 Bu nedenle tekne turunuzu öyle bir ayarlamalısınız ki hem geceyi hem gündüzü görebilesiniz.

Elizabeth Köprüsü

Budapeşte’de tekneler, Peşte kıyılarında, Zincir Köprü’yle Elizabeth Köprüsü arasındaki limanlardan kalkıp yine bu noktada turlarını bitirirler. Turlar için biletleri kıyı boyunca dizilmiş standlardan, kurumsallaşmış olan firmaların kulübelerinden veya Budapeşte’nin ünlü meydanları ve caddelerine yayılmış tur ofisleri ve standlarından satın alabilirsiniz.

Turlar, 1 saatlik klasik tur, yemekli veya eğlenceli uzun tur olarak birkaç farklı çeşitte düzenleniyor. 1 saatlik turların fiyatı 7 €’dan başlıyor. Euro veya forint olarak ödeme kabul ediyorlar ve turun fiyatı biraz da sizin pazarlık yeteneğinize göre değişebiliyor. Bu turların birçoğunda 1 adet içki ikramı da bulunuyor. Hemen hemen bütün teknelerde tur boyunca çeşitli dillerde anlatımlar yapılıyor. Eğer Türkçe dil seçeneği olan tura katılırsanız çok daha anlamlı gezmiş oluyorsunuz.

Gün boyu gemiye binecek olmanın heycanını yaşayan Derin 🙂

Uzun turların bazıları Margarit Adası’nda 1,5 saat mola veriyor. (Margarit Adası hakkında bilgiler içeren yazımıza buradan ulaşabilirsiniz) Bazılarında akşam yemeği ve bazılarında da çeşitli eğlenceler bulunuyor. İçeriklerine göre fiyatlar değişiyor.

Genel itibariyle 1 saatlik tur son derece yeterli geldi bize. Eğer yaz aylarında Budapeşte’ye gidiyorsanız açık havada tur yapmak apayrı bir zevk. Biz Ağustos ayında gitmiş olmamıza rağmen 1 saatin tamamında teknenin açık hava bölümünde duramamıştık. Bir zaman sonra boğaz esintisini boğazınızda hissediyorsunuz 😀 Yaz da olsa kış da olsa teknenin alt katında oturup keyifle seyretmenizi tavsiye ediyoruz.

Turun en güzel saatleri güneş battıktan sonraki 1 saat. Biz bir gün önce havanın tam olarak kaçta karardığını tespit edip ona göre tekne saatine karar vermiştik. Böylece teknede giderken Budapeşte’yi gündüz gözüyle dönerken de enfes gecesiyle gözlerimizi doyurmuş olduk. Ağustos ayı için saat önerimiz 21:00.

Bu etkinlik için önerebileceğimiz firma: 28 yıldır bu işi yapan kurumsallaşmış “Legenda” firması. Üstelik Türkçe dil seçeneği de mevcut olduğundan ayrı bir avantaj sağlıyor. Legenda’nın 1 saatlik tur fiyatı 3900 HUF ve 0-9 yaş ücretsiz.

Ancak terzinin kendi söküğünü dikememesi gibi biz bu firmayla tur yapamadık 😀 😀 Tur biletlerini gün içinde ya çok erkenden ya da bir önceki günden satın almamız gerekiyormuş. Legenda bizim tur yapmayı düşündüğümüz gün full doluydu. 🙁 Dock 10 isimli bir firmadan son anda yer bulup kişi başı 9 €’ya bilet aldık ve çok memnun kaldık. Legenda’dan geri dönenler için bir alternatif olsun 🙂

Hazırsanız Tekne Turuna Başlayalım!

Budin Kalesi
Budapeşte’nin cevheri Parlamento Binası
Liberty Bridge
Zincir Köprü
Elizabeth Bridge
Fotoğraf makinanızın diyaframı ve enstantenesiyle sürekli oynayın. Ortaya muhteşem fotoğraflar çıkıyor.

1 saat boyunca Tuna Nehri’nde birbirinden güzel manzaralar göreceksiniz. Fotoğraf makinesi, insan gözü kadar muhteşem fotoğraflayamıyor. Burada gördüklerinizden çok daha güzel şeyler göreceğinizi unutmayın.

Yazını başında bahsettiğimiz Budapeşte’de gece ve gündüz ayrımıyla ne demek istediğimizi şu şekilde görebilirsiniz. 😉

Liberty Köprüsü’nde Gece
Liberty Köprüsü’nde Gündüz

Budapeşte seyahatimiz boyunca kafamıza takılan deli soru işte bu! İnsan merak etmeden edemiyor: Bu insanlar gündüzleri ne yapıyor? 😀

Mutlu Seyahatler…

 

Seyahat etmek bir tutkudur. Dünya’nın her yerine gidebilme arzusu… Çocuklu Seyahat ise, dünyayı daha renkli görebilmenin formülüdür 😉

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.