Çocukla Uçak Yolculuğunu Kolaylaştıracak Öneriler

1 yaşının altındaki çocukla seyahat etmekle, 1 yaşının üstündeki çocukla seyahat etmek arasında ciddi farklar olduğunu Prag ve Viyana seyahatimizde öğrenmiş olduk. Bu sebeple de bize ayrı bir yazı yazmamız için birçok yeni bilgi ortaya çıktı. Minik bebeğinizle uçakta seyahat edecekseniz, bu yazımızın yanında “Bebekle Uçak Yolculuğunu Kolaylaştıracak Öneriler” yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Derin 14 aylık olduğunda hedefimiz Prag ve Viyana’ya seyahat etmekti. Bir önceki uçak yolculuğumuza göre daha deneyimliydik ve Derin de artık ele avuca sığmayan, hareketli bir bebek olmuştu.

Gelelim size kolaylık sağlayacak önerilere;

.
Check-in Sırasında

Check-in sırasında görevliye, çocuklu olduğunuzu ve rahat etmek istediğinizi söylerseniz uçağın doluluk durumuna göre yan koltuğun boş olmasını sağlayabilirsiniz.

Birçok uçak firmasında, daracık kabinlere en son binip en önce inebilmeleri için çocuklu ailelere ön sıralardan yer veriyorlar.  Siz yine de check-in yaparken ön sıralardan yer vermelerini hatırlatabilirsiniz.

Eğer pusetiniz varsa, görevliye bunu mutlaka söyleyip puset için etiket alarak, uçağın kapısına kadar yanınızda götürebilirsiniz. Uçağa tam binerken katlayıp görevliye teslim edebilir, indiğinizde de yine kapıdan teslim alabilirsiniz.

.

Korkunç uzun check-in kuyruklarında sıra beklemek gerçekten çocukla çok zor bir durum. Bir çok uçak firmasında çocuklu ailelere öncelik hakkı bulunuyor. Pegasus‘un çocuklara öncelik hizmeti yok ama çok küçük çocuklar için rica ederseniz kırmıyorlar. Özellikle dönüş yolunda Derin’in diş çıkarması bizi epey zorlamıştı ve bekleyecek hiç halimiz kalmamıştı. Görevlilerden rica ettik ve bize öncelik tanıdılar.  🙂

Uçaktayken

Daracık alanda sıkıldığında oyalanması için birkaç oyuncak ve kitap alabilirsiniz. Biz yanımıza bol resimli kitaplarını ve aşık olduğu oyuncak kedisini almıştık. Ayrıca Pegasus‘un dergileri de çok işimizi görmüştü ve incelerken baya oyalanmıştı. Bir de fotoğrafta gördüğünüz güneşliği aç kapa oyunu da en az 10 dk kazandırıyor, deneyebilirsiniz 🙂

.

Uyku saatini uçağın kalkış saatine denk getiren anne babaların, getirmeyenlere göre daha az yaşlandığını biliyor muydunuz? ? Uçağın kalkış saatinden önce çocuğunuzun olabildiğince oyun oynaması ve enerjisini atması size büyük kolaylıklar sağlayabilir. Biz havalimanındayken Derin’i yorabildiğimiz kadar yoruyoruz. Bu bize biner binmez emzirme ve uyku olarak geri dönüyor 🙂

Bu tatilimiz için sürekli “mammma” diyen miniğimize çubuk kraker, kuru üzüm ve yeşil erik stoğu yapmıştık ve bu ürünler uçaktayken de fazlasıyla kurtarıcımız oldu.Yeri geldi çubuk krakerle güvercinleri besledik, yeri geldi uçakta diğer çocuklara da ikram ederek eriğimizi yedik. Biz Prag’da trdenlik yediğimizde de kuru üzümle şeker isteğini bastırdık.

Hava ne kadar sıcak olsa da kabin basıncından dolayı uçağın içi serin oluyor. Çok kalın olmayan ama çocuğu üşütmeyecek kıyafetler tercih etmenizi en önemlisi rahat edebileceği kıyafetler giydirmenizi tavsiye ediyoruz.

.

Uçağın kalkış ve inişinde mutlaka miniğinizi emzirmelisiniz. Emmiyorsa da mutlaka su içirin veya emzik kullanıyorsa emziğini emmesini sağlayın ki minik kulaklar basınçtan etkilenmesin.

Mutlaka emzirme önlüğünüz olsun. İlk yolculuğumuzda bir bebek mağazasından mutfak önlüğüne benzeyen emzirme önlüklerinden almıştım. Sadece ön tarafı kapatıp yanlardan sürekli açılmasından dolayı çok zorlanmıştık. Derin gibi hareketli bir bebek için rahat bir emzirme olamıyordu. Çünkü en ufak bir harekette açılıyor ve arkayı olduğu gibi gösteriyordu.

Banndu Klasik Emzirme Pançosu

Daha sonra internette panço gibi olan bu model karşımıza çıktı. Kullanımı çok pratik ve üst bölgenizi tamamen kapatıyor. Üzerinize geçirdiğiniz anda içeride neler olduğu belli olmuyor.  ?Yandan düğmeli olduğundan kontrol sizin elinizde oluyor. Size de kesinlikle tavsiye ediyoruz.  %100 pamuklu ve nefes alan kumaşları sayesinden terletmeden rahatlıkla emzirebiliyorsunuz. Birçok model ve renk seçeneğiyle bu ürünü banndu.com dan satın alabilirsiniz.

Ürünü sadece emzirme önlüğü olarak değil, günlük olarak da kullanabiliyorsunuz. Banndu’nun bu ürünü ana kucaklarına örtü olarak da geçirilebildiği için bebeğinizi rüzgardan güneşten koruyabiliyor, uyuduğu zaman gün ışığının rahatsız etmesine engel olabiliyorsunuz. Kullanım açısından çok yönlü bir ürün anlayacağınız. banndu.com adresine tıklayarak ürünün detaylarına bakabilirsiniz. Çocuklu Seyahat’in tavsiyesi olarak aklınızda bulunsun.

İyi Seyahatler…

 

 

Seyahat etmek bir tutkudur. Dünya’nın her yerine gidebilme arzusu… Çocuklu Seyahat ise, dünyayı daha renkli görebilmenin formülüdür 😉

Bunlar da İlginizi Çekebilir

6 yorum

  1. Cok tesekkur ederiz yaziniz icin ikizlerimle ayin besinde izmire gidecegiz eminim bize Yardimci olacaktir.yolculuktan sonra neler yasadik tekrar paylasim yaparim size??☺️

    1. İyi yolculuklar dileriz. 🙂 Yazımızı faydalı bulduğunuzu duymak inanın bizi çok sevindirdi. Harika bir tatil geçirmeniz dileğiyle… Maceralarınızı bekliyoruz.

  2. Tesekkur ederiz gittik geldik evimize cok sukur.Bebek arabasini aldik yanimiza kangurumuzudq alip belimize takmistik biz her ihtimale karsi cunku bizimkiler arabada skılınca kucagımiza gelmek istedikleri icin bebek arabasi cantalarimizi tasima gorevi gordu yinede ?İkizlerle arka arkaya cam kenarina koltuklarimizi ayarladilar ve tabiki bizimkiler koltuklara tirmanip birbirini gulduler genelde oğlum giderken ve gelirkin uyudu kizi uyutamadik ?İkizi uyudugu zman baska insanlarla ugrasti koltuklardaki dergilerle ugrasti biraz uykusu geldigi icin on dk agladi neyseki ucak inise gecince gurultuden sustu ve uyudu?İste bizimde ilk uçuşumuz boyle gecti ???

    1. İkizlerle uçak yolculuğu bambaşka bir uzmanlık alanı 🙂 Genel itibariyle rahat bir yolculuk geçirebilmenize çok sevindik. Her gerçekleştirdiğiniz seyahat bir öncekinden çok daha rahat olacaktır.

  3. 3 yaşından sonra her şey çok daha kolay. En zoru 1-3 yaş arası. Bu yaş aralığında yurt içi- yurt dışı onlarca kez uçtum. Benim de epey birikmiş tecrübem ve sinir sistemimde kalıcı izlerim var:)) 3 yaş sonrası kızgın kumlardan serin sulara atlamak adeta.

    1. Gerçekten içimizi ferahlattınız. Her yolculukta ayrı isteklere cevap vermek gerçekten çok yorucu. En güzel yolculuk çocuk uyurken yapılan yolculuktur 🙂 3 yaşını sabırsızlıkla bekliyoruz o zaman 😉 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.