Çocuklara Pasaport Nasıl Çıkartılır?

Günümüzde artık bir kaç ülkeye nüfus cüzdanıyla girebiliyorken, dünyanın geri kalan %99.99’una gidebilmek için hala temel belge olan pasaport isteniyor. Hatta yeni doğmuş bebeğinizin bile bir pasaportu, gideceği ülkenin vizesi gerekiyor.

Bebekle yurtdışı seyahat pasaport çıkarttırmakla başlıyor. Pasaport ve vize işlemleri yetişkinlerinkinden farksız oluyor ne yazık ki. Yeni doğmuş bebekleri ordan oraya sürükleyen anne babaların çaresizliğini ancak yaşayan bilir 🙂

Pasaport işlemleri için gerekli evrakları e-pasaport internet sayfasından edinebiliyorsunuz. Ancak konu bebek olunca bazı şeyler için insanin kafasında soru işaretleri oluşabiliyor. Kendimizden yola çıkarak kafanıza takılabilecek noktalar hakkında sizi bilgilendirmek istedik.

Çocuklarda Pasaport İşlemleri

1. Biyometrik Fotoğraf
Biyometrik Foto Perde Arkası 🙂

Çocuklar için biyometrik fotoğraf çektirmek, maceralı geçebilir. 🙂 Biyometrik fotoğrafta aranılan özellikler; çocuğun yüzü ve alnı açık olmalı, kulakları gözükmeli, arka fon beyaz olmalı ve en zoru kameraya bakıyor olmalı 🙂 Fotoğrafçılar zaten ölçüleri ve detayları biliyorlar. Yapmanız gereken fotoğrafçıya pasaport için biyometrik çekileceğini söylemeniz. Biyometrik fotoğrafların özellikleri aynı olmasına rağmen kullanılacağı yere göre ölçüleri farklıdır. Bu nedenle pasaport için olduğunu belirtmeyi unutmayın.

Pasaport İçin Örnek Biyometrik Fotoğraf

Eğer çocuğunuzun yüzüne düşen saçlarını toplamanız gerekirse, tokanın gözükmemesine özen gösterin veya siyah toka kullanın. Saçı, tepeden fıskiye modeli şeklinde toplamamalı sadece yatık bir vaziyette saçın yüzünü engellememesi için tutturmalısınız.

Bebeklerde biyometrik fotoğraf çektirmek biraz daha zorludur. Fotoğrafçılar yere beyaz bir örtü serip üzerine bebeği koyarak çekim yaparlar. Bebeğiniz uyanık olmasını ve en önemlisi objektife tam bakmasını sağlamak için biraz zaman harcamanız gerekebilir.

2. Harç Dekontu

Pasaport çıkarabilmek için yetişkinlerinkiyle aynı bedelde harç yatırmanız gerekir. Ancak 2016 yılından itibaren yürürlükte olan uygulamaya göre 25 yaşının altındaki ÖĞRENCİLERDEN harç bedeli alınmamaktadır. Öğrenci olmayan çocuklar için yatırılacak harçları maliye gişelerinden veya anlaşmalı bankalardan yapabilirsiniz. Kaç yıllık çıkaracağınıza karar verip harcını ona göre yatırmalısınız. Harç bedelleri hakkında bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

18 yaşından küçük her bireye en az 6 ay en fazla 5 yıllık pasaport verilebilmektedir. Çocuğunuz için harç yatırmaya gittiğinizde bu bilgiyi de aklınızdan çıkarmayın.

Harç ve defter bedelini çocuğunuzun adına yatırmalısınız. Dekont onun adına çıkmalı, tahsilatı yapan banka memurunun ıslak imzası ve tahsil edilmiştir kaşesi bulunmalıdır. Dekontun 1. nüshası (aslı) alınmalıdır.

3. Muvafakatname

Bu belge anne ve babanın, çocuğa pasaport çıkarılacağının bilgileri dahilinde olduğu ve buna izin verdiklerini anlatan bir yazıdır. Muvafakatnameyi ücret karşılığında noterden çıkartabileceğiniz gibi başvuru sırasında emniyetten de ücretsiz olarak alabilirsiniz.

Anne ya da babadan birinin, başvuruya gelmesine engel olacak durumlarda noterden çıkarmanız gerekir. Bunlar çok özel durumlardır. Örneğin; başvuruya gelemeyen ebeveynin cezaevinde hükümlü olması, ebeveynin kısıtlı olması, anne baba boşanmışsa velayetin kimde olduğunu belirten muvafakatname gibi.

4.Bebeğin Aslı 🙂

Başvuru sırasında beklerken, bir ailenin yaşadığı bu soruna tanık olduk ve genellikle dikkat edilmediğini fark ettik. ‘Başvuru için gerekli tüm evrakları tamamladık ve bebeğin gelmesine gerek yok’ diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü başvuru sırasında pasaport çıkarılacak bebeğinizin de orada bulunması gerekiyor.

7 yaşından büyük çocuklardan parmak izi alınıyor. Bunun için zaten gelmesi gerekir. Ama daha küçük hatta yeni doğmuş bebeğin ne işi var derseniz, aslında hiçbir işi yok. Yine de bebeğin sağ salim olduğunu görmeleri gerekiyor.

Bu nedenle bebeğinizi de yanınızda götürmeyi sakın unutmayın. Yoksa işleminiz yapılmıyor.

5. Diğer

Yukarıda sayılanlar dışında unutmamanız gereken, başvuru sırasında anne babanın ikisinin birlikte bulunması gerektiği. Aynı zamanda pasaport çıkarılacak çocukla beraber, anne babanın nüfus cüzdanlarının aslını da yanınıza almayı unutmayın.

İnternet sitelerinden de randevu alarak gittiğiniz takdirde başvuru işleminizin çok kısa sürdüğünü göreceksiniz.

Aksi bir durum olmadıkça 1 hafta içinde pasaport elinize ulaşacaktır.

İyi seyahatler…

Bunlar da İlginizi Çekebilir

2 yorum

  1. Merhabalar 19 aylık bebeğimizle ilk defa yurtdışı seyahati yapacağız hangi ülkeyi tavsiye edersiniz 🤗

    1. Merhaba, bizce Prag’a gidin. Hem diğer Avrupa ülkelerine göre daha uygun fiyatlı hem küçük hem çocuklara uygun hem de çok güzel bir Avrupa şehri. Ama hangi mevsim gideceğiniz Prag için önemli. Biz Haziran başında gitmiştik ve hava çok iyiydi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir