Çek Cumhuriyeti’nden Nasıl Vize Alınır

Çek Cumhuriyeti için Schengen vizesi almak zordur derler. Doğrudur ama biz doğru ve eksiksiz belgelerimizle tam 8 günde vizemizi aldık. O nedenle gözünüzde büyütmemenizi ve yazımızda paylaşacağımız noktalara dikkat etmeniz durumunda vizenizin çıkmasında bir sorun yaşamayacağınızı gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz 🙂

Çek Cumhuriyeti’nden turistik (kısa süreli) vize almanın diğer ülkelere göre daha zor olmasının 2 nedeni vardır. Birincisi çok araştırmacı olmaları. İkincisi de vize konusunda pinti davranmalarıdır.

Uzun soluklu ve çok girişli Schengen beklentiniz varsa mümkünse başka bir Schengen ülkesinden vize almanızı tavsiye ediyoruz 🙂

Zor bir ülke olmasına rağmen yine de imkansız değildir. Aşağıdaki noktalara dikkat ettiğiniz sürece hiçbir sıkıntı yaşamadan vizenizi alabilirsiniz.

.
1.Aracı Kuruluştan Randevu Alınması

Çek Cumhuriyeti turistik vize başvurusunu resmi olarak VFS Global şirketi aracılığıyla almaktadır. Vfs Global sadece İstanbul ve Ankara’daki şubelerinden Çek Cumhuriyeti için başvuru kabul etmektedir. Bulunduğunuz ilin hangi şehirdeki şubeye bağlı olduğunu internet sitesinden öğrenebilir ve randevularınızı  bu link üzerinden veya çağrı merkezini arayarak alabilirsiniz.

Schengen vizesi için başvurunuzu seyahat tarihinden en erken  3 ay önce yapabilirsiniz. Seyahat tarihine 1.5 ay kala başvurmanız idealdir. Bu, sizi strese sokmadan rahatça vize işlemlerinizi yürütmeniz ve aksi bir durum için zaman kazanmanız adına önemlidir.

.
2.Gerekli Belgelerin Hazırlanması

Vfs Global’in internet sitesinde gerekli dökümanlar bölümü size yardımcı olacaktır. İstenilen belgeleri tam ve eksiksiz götürmeniz halinde hiçbir sorun yaşamazsınız.

Belgeleri hazırlarken özellikle şunlara dikkat etmenizi bekliyorlar.

a. İngilizce Doldurulmuş Başvuru Formu

Vize başvuru formunu ve nasıl dolduracağınızı üstlerine tıklayarak görebilirsiniz. Formu doldururken dikkat etmeniz gereken en önemli şey tamamının İngilizce doldurulması zorunluluğudur.

Bebeğinizle seyahat edecekseniz onun adına da ayrı bir form doldurmalı, anne ve baba ikisi birlikte ilgili yerleri imzalamalıdır.

Örnek forma bakarak gösterilen her yeri doldurmalısınız. Telefon numaralarının başına +90 eklemeyi, ev/iş adreslerini yazarken “Street, district” gibi terimlerle kullanmayı unutmayın.

b. Ek Bilgi Formu

Bu form yalnızca İstanbul’dan başvuracaklar için doldurulması gereken bir formdur. Biz Ankara’dan yaptığımız başvuru için yine de eklemiştik ama gerek olmadığını söyleyerek geri verdiler.

c. Seyahat Sağlık Sigortası

Tüm Schengen ülkelerinde geçerli olmak üzere toplamda minimum 30.000 € teminatlı sağlık sigortası. Alacağınız bu poliçede, ıslak imzanın ve kaşenin bulunmasına dikkat edin. En önemlisi sigortanız, seyahat tarihinden bir gün önce başlayıp, döndükten bir gün sonra bitecek şekilde olmalıdır. Sigorta acentalarından yurtdışı seyahat sigortası yaptırabileceğiniz gibi internet üzerinden de online olarak yapabilirsiniz. Şuanda 7 günlük bir seyahat için seyahat sigortasının fiyatı yaklaşık olarak 10 €‘dur. Eğer bir banka hesabınız varsa, bağlı bulunduğunuz bankadan daha hesaplı yaptırabilirsiniz.

Bebeğinizin adına çıkacak olan poliçede, 18 yaşının altında olduğu için ebeveynin ismi geçecektir. Bu normaldir. Poliçenin aşağılarında mutlaka bebeğin adı soyadı ve doğum tarihi yazıyordur. Çek Cumhuriyeti poliçelerde kişinin doğum tarihinin gün/ay/yıl şeklinde mutlaka bulunması gerektiğini özellikle uyarmıştır.

d. Pasaport

Pasaportun geçerlilik süresinin en az 6 ay olmasına dikkat edilmelidir. Pasaportunda evlenmeden önceki soyadı yazılı olanlar, evlendikten sonraki 3 ay içerisinde pasaportunu kullanabilirler. Evlilik tarihinden 3 ay geçmiş olanlar, pasaportlarını güncel soyadlarıyla yenilemeleri gerekmektedir.

.

e. Otel Rezervasyonu

Çek Cumhuriyeti vize evraklarından kuşkusuz en uğraştırıcı olanı 🙂 Çek Cumhuriyeti diğer Schengen ülkeleri gibi internet rezervasyonlarını (booking.com, airbnb.com vs.) kabul etmemektedir. Otelden konfirmasyon yazısı istemekte, bu yazı da da otelin kaşesi ve imzası aranmaktadır. İnternet üzerinden yapılan rezervasyonlarda da otel, konfirmasyon yazısı için ücretin bir bölümünü ya da tamamını talep etmektedir. Vizenin çıkmama durumunda ise talep ettiği tutarı iade etmemektedir.

Bu durum için ne yapmalı?

Öncelikle booking veya airbnb üzerinden rezervasyon yaptırdığınız otele bir mail atarak durumu anlatın. Çek Cumhuriyeti vizesi için gerekli olduğunu, kaşeli ve imzalı olmasını unutmamalarını ve mutlaka konaklanacak tarihlerle birlikte isminizin yazılı olmasına dikkat etmeleri gerektiğini yazın. Bu hazırladığınız maili 5-6 tane otele rezervasyon yapıp atın. İçlerinden mutlaka birisi ücret talep etmeden size konfirmasyon yazısı gönderecektir. Hangi otel göndermişse orada konaklayacak gibi başvuru formuna yazın. Siz başvuru evraklarınızı teslim ettiğiniz zaman, Çek Cumhuriyeti konsolosluğu araştırma için oteli mutlaka arayacaktır. Bu nedenle yazıyı alır almaz rezervasyonunuzu iptal etmeyin.

Eğer vizeniz çıktığı zaman henüz ülkeye giriş yapmadan otel rezervasyonunu iptal ederseniz, vizenizi geçersiz hale getiriyorlar. Bu durumu yaşayan bir arkadaşımız oldu. Bu nedenle biz de pasaport kontrolünden geçtikten sonra gitmeyeceğimiz otelin rezervasyonunu iptal ettik.

Konfirmasyon yazısını sadece Çek Cumhuriyeti’ndeki otel için değil, gideceğiniz diğer ülkelerdeki oteller için de almanız gerekiyor. Çok karmaşık bir iş gibi görünse de sizi çok zorlamayacaktır.

f. Banka Hesap Dökümü

Son 3 aylık banka hesap dökümünüz istenmektedir. Eğer masraflarınızı sponsor karşılıyorsa ona ait hesap dökümü sunulmalıdır. Reşit olmayan bireyler ve birlikte seyahat eden eşler birbirine sponsor olabilir.

Banka hesabınızdaki para, konaklayacağınız her gün için 100 € olacak şekilde bulunmalıdır. Örneğin, 7 gece Schengen ülkelerinde kalacaksanız, hesabınızda 700 €’ya karşılık gelen TL tutarı kadar para bulunmalıdır.

Hesap hareketlerinizin düzenli olmasına dikkat edin. Hiç hareket yokken bir anda hesabınıza gelen yüklü para inandırıcı değildir.

g. Ulaşım Biletleri

Gideceğiniz ve döneceğiniz tarihler için adınıza düzenlenmiş uçak,tren, otobüs vb. biletleri ve şehirlerarası yer değiştirecekseniz, yine bunları kanıtlayıcı biletleri başvurunuza eklemeniz gerekiyor. Eğer mümkünse biletlerinizi satın alıp (iptal sigortasıyla) durumu daha inandırıcı hale getirebilirsiniz. Çünkü ülkeler bazen rezervasyonlu uçuşu inandırıcı bulmayıp vizeye red verebiliyorlar.

h. Diğer

Çalışan, emekli, öğrenci vs. durumunuza göre değişen klişeleşmiş bazı evraklar istenmektedir. Bunlar tüm Schengen vizeleri için birbirine çok benzerdir. Vfs Global’in sayfasından Çek Cumhuriyeti vizesi için istenilen bu evraklara ulaşabilirsiniz.

SCHENGEN BAŞVURULARI ŞAHSEN YAPILABİLMEKTEDİR. Bu nedenle seyahat edecek herkesin (bebek dahil) başvuru sırasında bulunmaları gerekmektedir.

Tüm soru ve görüşlerinizi yorumda paylaşabilir veya iletişim bölümünden bize direkt ulaşabilirsiniz.

Sorunsuz başvurular… 🙂

Bunlar da İlginizi Çekebilir

2 yorum

  1. Bunu nasıl hallederim diye düşünürken bu paylaşımınız gerçekten ilaç gibi geldi diyebilirim.Çok ama çok teşekür ederim bu bilgiler için…

    1. Yardımcı olabilmesine çok sevindik. Umarız sorunsuz bir şekilde uzun süreli vize alabilirsiniz 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir