Çek Cumhuriyeti’nden Nasıl Vize Alınır

Çek Cumhuriyeti için Schengen vizesi almak zordur derler. Doğrudur ama biz doğru ve eksiksiz belgelerimizle tam 8 günde vizemizi aldık. O nedenle gözünüzde büyütmemenizi ve yazımızda paylaşacağımız noktalara dikkat etmeniz durumunda vizenizin çıkmasında bir sorun yaşamayacağınızı gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz 🙂

Çek Cumhuriyeti’nden turistik (kısa süreli) vize almanın diğer ülkelere göre daha zor olmasının 2 nedeni vardır. Birincisi çok araştırmacı olmaları. İkincisi de vize konusunda pinti davranmalarıdır.

Uzun soluklu ve çok girişli Schengen beklentiniz varsa mümkünse başka bir Schengen ülkesinden vize almanızı tavsiye ediyoruz 🙂

Zor bir ülke olmasına rağmen yine de imkansız değildir. Aşağıdaki noktalara dikkat ettiğiniz sürece hiçbir sıkıntı yaşamadan vizenizi alabilirsiniz.

.
1.Aracı Kuruluştan Randevu Alınması

Çek Cumhuriyeti turistik vize başvurusunu resmi olarak VFS Global şirketi aracılığıyla almaktadır. Vfs Global sadece İstanbul ve Ankara’daki şubelerinden Çek Cumhuriyeti için başvuru kabul etmektedir. Bulunduğunuz ilin hangi şehirdeki şubeye bağlı olduğunu internet sitesinden öğrenebilir ve randevularınızı  bu link üzerinden veya çağrı merkezini arayarak alabilirsiniz.

Schengen vizesi için başvurunuzu seyahat tarihinden en erken  3 ay önce yapabilirsiniz. Seyahat tarihine 1.5 ay kala başvurmanız idealdir. Bu, sizi strese sokmadan rahatça vize işlemlerinizi yürütmeniz ve aksi bir durum için zaman kazanmanız adına önemlidir.

.
2.Gerekli Belgelerin Hazırlanması

Vfs Global’in internet sitesinde gerekli dökümanlar bölümü size yardımcı olacaktır. İstenilen belgeleri tam ve eksiksiz götürmeniz halinde hiçbir sorun yaşamazsınız.

Belgeleri hazırlarken özellikle şunlara dikkat etmenizi bekliyorlar.

a. İngilizce Doldurulmuş Başvuru Formu

Vize başvuru formunu ve nasıl dolduracağınızı üstlerine tıklayarak görebilirsiniz. Formu doldururken dikkat etmeniz gereken en önemli şey tamamının İngilizce doldurulması zorunluluğudur.

Bebeğinizle seyahat edecekseniz onun adına da ayrı bir form doldurmalı, anne ve baba ikisi birlikte ilgili yerleri imzalamalıdır.

Örnek forma bakarak gösterilen her yeri doldurmalısınız. Telefon numaralarının başına +90 eklemeyi, ev/iş adreslerini yazarken “Street, district” gibi terimlerle kullanmayı unutmayın.

b. Ek Bilgi Formu

Bu form yalnızca İstanbul’dan başvuracaklar için doldurulması gereken bir formdur. Biz Ankara’dan yaptığımız başvuru için yine de eklemiştik ama gerek olmadığını söyleyerek geri verdiler.

c. Seyahat Sağlık Sigortası

Tüm Schengen ülkelerinde geçerli olmak üzere toplamda minimum 30.000 € teminatlı sağlık sigortası. Alacağınız bu poliçede, ıslak imzanın ve kaşenin bulunmasına dikkat edin. En önemlisi sigortanız, seyahat tarihinden bir gün önce başlayıp, döndükten bir gün sonra bitecek şekilde olmalıdır. Sigorta acentalarından yurtdışı seyahat sigortası yaptırabileceğiniz gibi internet üzerinden de online olarak yapabilirsiniz. Şuanda 7 günlük bir seyahat için seyahat sigortasının fiyatı yaklaşık olarak 10 €‘dur. Eğer bir banka hesabınız varsa, bağlı bulunduğunuz bankadan daha hesaplı yaptırabilirsiniz.

Bebeğinizin adına çıkacak olan poliçede, 18 yaşının altında olduğu için ebeveynin ismi geçecektir. Bu normaldir. Poliçenin aşağılarında mutlaka bebeğin adı soyadı ve doğum tarihi yazıyordur. Çek Cumhuriyeti poliçelerde kişinin doğum tarihinin gün/ay/yıl şeklinde mutlaka bulunması gerektiğini özellikle uyarmıştır.

d. Pasaport

Pasaportun geçerlilik süresinin en az 6 ay olmasına dikkat edilmelidir. Pasaportunda evlenmeden önceki soyadı yazılı olanlar, evlendikten sonraki 3 ay içerisinde pasaportunu kullanabilirler. Evlilik tarihinden 3 ay geçmiş olanlar, pasaportlarını güncel soyadlarıyla yenilemeleri gerekmektedir.

.

e. Otel Rezervasyonu

Çek Cumhuriyeti vize evraklarından kuşkusuz en uğraştırıcı olanı 🙂 Çek Cumhuriyeti diğer Schengen ülkeleri gibi internet rezervasyonlarını (booking.com, airbnb.com vs.) kabul etmemektedir. Otelden konfirmasyon yazısı istemekte, bu yazı da da otelin kaşesi ve imzası aranmaktadır. İnternet üzerinden yapılan rezervasyonlarda da otel, konfirmasyon yazısı için ücretin bir bölümünü ya da tamamını talep etmektedir. Vizenin çıkmama durumunda ise talep ettiği tutarı iade etmemektedir.

Bu durum için ne yapmalı?

Öncelikle booking veya airbnb üzerinden rezervasyon yaptırdığınız otele bir mail atarak durumu anlatın. Çek Cumhuriyeti vizesi için gerekli olduğunu, kaşeli ve imzalı olmasını unutmamalarını ve mutlaka konaklanacak tarihlerle birlikte isminizin yazılı olmasına dikkat etmeleri gerektiğini yazın. Bu hazırladığınız maili 5-6 tane otele rezervasyon yapıp atın. İçlerinden mutlaka birisi ücret talep etmeden size konfirmasyon yazısı gönderecektir. Hangi otel göndermişse orada konaklayacak gibi başvuru formuna yazın. Siz başvuru evraklarınızı teslim ettiğiniz zaman, Çek Cumhuriyeti konsolosluğu araştırma için oteli mutlaka arayacaktır. Bu nedenle yazıyı alır almaz rezervasyonunuzu iptal etmeyin.

Aşağıda bizim almış olduğumuz konfirmasyon yazısını göreceksiniz. Buna benze bir yazı işinizi görecektir.

Eğer vizeniz çıktığı zaman henüz ülkeye giriş yapmadan otel rezervasyonunu iptal ederseniz, vizenizi geçersiz hale getiriyorlar. Bu durumu yaşayan bir arkadaşımız oldu. Bu nedenle biz de pasaport kontrolünden geçtikten sonra gitmeyeceğimiz otelin rezervasyonunu iptal ettik.

Konfirmasyon yazısını sadece Çek Cumhuriyeti’ndeki otel için değil, gideceğiniz diğer ülkelerdeki oteller için de almanız gerekiyor. Çok karmaşık bir iş gibi görünse de sizi çok zorlamayacaktır.

f. Banka Hesap Dökümü

Son 3 aylık banka hesap dökümünüz istenmektedir. Eğer masraflarınızı sponsor karşılıyorsa ona ait hesap dökümü sunulmalıdır. Reşit olmayan bireyler ve birlikte seyahat eden eşler birbirine sponsor olabilir.

Banka hesabınızdaki para, konaklayacağınız her gün için 100 € olacak şekilde bulunmalıdır. Örneğin, 7 gece Schengen ülkelerinde kalacaksanız, hesabınızda 700 €’ya karşılık gelen TL tutarı kadar para bulunmalıdır.

Hesap hareketlerinizin düzenli olmasına dikkat edin. Hiç hareket yokken bir anda hesabınıza gelen yüklü para inandırıcı değildir.

g. Ulaşım Biletleri

Gideceğiniz ve döneceğiniz tarihler için adınıza düzenlenmiş uçak,tren, otobüs vb. biletleri ve şehirlerarası yer değiştirecekseniz, yine bunları kanıtlayıcı biletleri başvurunuza eklemeniz gerekiyor. Eğer mümkünse biletlerinizi satın alıp (iptal sigortasıyla) durumu daha inandırıcı hale getirebilirsiniz. Çünkü ülkeler bazen rezervasyonlu uçuşu inandırıcı bulmayıp vizeye red verebiliyorlar.

h. Diğer

Çalışan, emekli, öğrenci vs. durumunuza göre değişen klişeleşmiş bazı evraklar istenmektedir. Bunlar tüm Schengen vizeleri için birbirine çok benzerdir. Vfs Global’in sayfasından Çek Cumhuriyeti vizesi için istenilen bu evraklara ulaşabilirsiniz.

SCHENGEN BAŞVURULARI ŞAHSEN YAPILABİLMEKTEDİR. Bu nedenle seyahat edecek herkesin (bebek dahil) başvuru sırasında bulunmaları gerekmektedir.

Tüm soru ve görüşlerinizi yorumda paylaşabilir veya iletişim bölümünden bize direkt ulaşabilirsiniz.

Sorunsuz başvurular… 🙂

Seyahat etmek bir tutkudur. Dünya’nın her yerine gidebilme arzusu… Çocuklu Seyahat ise, dünyayı daha renkli görebilmenin formülüdür 😉

Bunlar da İlginizi Çekebilir

51 yorum

 1. Bunu nasıl hallederim diye düşünürken bu paylaşımınız gerçekten ilaç gibi geldi diyebilirim.Çok ama çok teşekür ederim bu bilgiler için…

  1. Yardımcı olabilmesine çok sevindik. Umarız sorunsuz bir şekilde uzun süreli vize alabilirsiniz 🙂

 2. Merhaba, bir sorum olacaktı. Maalesef ki Airbnb den belgelere bakmadan rezervasyon yaptım. Airbnb üzerinden bu konfirmasyon yazısını nasıl alabileceğim hakkında bir bilginiz var mı acaba? Ev sahibinin imzası yeterli olur mu yoksa kaşe şart mıdır? Bilgiler için çok teşekkürler.. 🙂

  1. Merhaba, konfirmasyon yazısında mutlaka kaşe şart. Biz evrakları verdiğimizde kaşeye ve imzaya dikkatlice baktılar. Airbnb üzerindeki evlerin kaşelenmiş bir konfirmasyon yazısı verebileceklerini sanmıyoruz. Booking’deki otellerden almaya çalışın. İptal sonradan öde gibi seçeneklerden seçerseniz kolaylıkla sonrasında iptal edebilirsiniz.

   1. Son bir sorum daha olacak o zaman izninizle 🙂 Booking üzerinden tek kişilik rezervasyon yaptığımda birlikte seyahat ettiğim kişiyle farklı yerlerde konaklayacak olarak gözükmemiz bir sorun yaratır mı sizce? Uçak ve otobüs biletlerimiz birlikte alındı. Arkadaşımın yeşil pasaportu var, vize sadece bana gerekli.

    1. Tabiki her zaman sorabilirsiniz. 🙂 Vize için sunacağınız evraklarda (biletlerde) arkadaşınızın ismi de yazıyor mu? Yoksa ayrı ayrı biletler mi? Eğer arkadaşınızın ismi geçmiyorsa hiç problem olmaz. Geçiyorsa da problem olacağını zannetmiyoruz. Sonuçta beraber uçuyorsunuz ama arkadaşınızla aynı yerde kalmak zorunda değilsiniz. Yine de işinizi riske atmamak (sahte rezervasyon şüphesi uyandırmamak) adına 2 kişilik rezervasyon yapın. Kafanız rahat olsun.

 3. Merhaba. Tam da Çek Cumhuriyeti için vize alacağım bir zamanda yazınız karşıma çıktı. Çok bilgilendirici yazmışsınız, elinize sağlık. Biz de eşim, 5 yaşında oğlum ve ben Mayıs’ta Prag a gideceğiz. Otel komfirmasyon olayının üzerinde çok durmamıştık. Şimdi onu halletmeye çalışıyoruz. Mail olarak mı yolluyorlar acaba? Kafamız çok karıştı.

  1. Merhaba yazımızı faydalı bulmanıza çok sevindik. Şimdiden iyi yolculuklar dileriz. Otel konfirmasyon yazısı çoookk önemli. O olmadan asla ? İmzalı ve kaşeli bir şekilde size mail atmalarını isteyin. Gelen maili yazıcıdan döktürüp vize başvuru evraklarınızın arasına koyarak başvurunuzu yapabilirsiniz. ?

 4. Merhabalar,
  Bu airbnb işi bizi oldukça zorluyor. İmzalı kağıdı aldım ama kaşe işinden ses çıkmadı hala. Bookingden rezervasyon yaptırmamımda şöyle bir sıkıntısı var.Ülkeye giriş yaptıktan sonra iptal edin demişsiniz. Hiçbir Hotel aynı gün içinde iptali kabul etmiyor doğal olarak. Arada biraz zaman olması lazım. İlk giriş yaptığımız şehir Prague oldugu için bunu nasıl yapıcaz bilmiyorum? 2 gündür bu işle uğraşıyorum.

  1. Merhaba, gerçekten şu yazı işi çok stresli haklısınız. Airbnb’de kaşesi bulunan çok az ev bulabilirsiniz. (Bazı kurumsal olmuş “ev zinciri” var belki onlar verebilir) Booking’den rezervasyon yapacağınız otel için, ilk gecenin parasını keserek iade eden seçenekler var. Eğer Airbnb’de kararlıysanız bu şekilde biraz parayı gözden çıkarmanız gerekebilir.

   1. Çok teşekkürler erken cevabınız için. Ev sahibine noter onaylı için biraz baskı yapıyorum şimdi. Sizce noter onaylı olur mu? Airbnn de kararlı değilim ama iptal edersem ordan da 190 euroluk bir kaybım olucak. Booking de o dediğiniz seçeneği prague için hiç görmedim. Sizce vize alınca booking deki rezervasyonu iptal edip airbnb de kalmak gerçekten riskli mi?

    1. Noter olayı buradan bakınca çok mantıklı görünüyor ama siz bu konuyu yine de VFS Global çağrı merkezini arayarak sormanızı tavsiye ederiz. 190 €’luk kesinti ciddi bir rakam. Biz Prag’da konfirmasyon aldığımız otelde kalmıştık. 4 gün sonra Viyana’da kalacağımız otelin rezervasyonunu sınırı geçince iptal etme şansımız oldu. Bu konuda şanslıydık. Ama bir okuyucumuzun vize aldıktan sonra booking.den yaptığı rezervasyon iptal olmuştu. Konsolosluktan arayıp vizeniz geçersiz olmuştur demişler ve ülkeye giriş yapamadı. Bu yüzden konu çok hassas olduğu için riskli görüyoruz. Vize başvurunuza ne yazdıysanız hepsini araştırıyorlar. Otel rezervasyonların iptal olduğunu nasıl takip ediyorlar orasını bilemiyoruz.

 5. Çok teşekkürler. Konfirmasyonla ilgili son bir sorum var:S. İsimler yeterli mi? Yoksa pasaport no, doğum tarihi gibi bilgiler gerekiyor mu?.

  1. Rica ederiz 🙂 Sadece isimler yeterli oluyor. Bizde herhangi başka bir bilgi yoktu.

 6. Merhabalar,

  Doğum tarihini gün, ay, yıl olarak yazdırabildiğiniz yurtdışı seyehat sigortasını nerden yaptırdınız acaba? Sigorta şirketleri bu konsepte biraz yabancı gibi geldi bana?

  1. Merhaba 🙂 Biz sigortalarımızı Allianz Sigorta’da yaptırıyoruz ve Çek Cumhuriyeti başvurumuzu da yine bu sigortayla yaptık. İnternetten online sigorta yaptırmak istediğimiz zaman da doğum tarihini soruyor. İllaki bir bölümünde yazması gerekiyor.

 7. Sizin sayfanız sayesinde kaşeli imzalı konfirmasyon aldık. Danışmanlık şirketi en önemlisi o demiş. İyi ki sayfanızda gördüm. Gerçekten teşekkür ederim ?? Ama ona o kadar takılmışım ki, şu ev adresi filan onların hepsini sokak, blok diye yazdık. İnşallah sorun çıkmaz onlardan ?

  1. Öyle mi? Çok sevindik yararlı olmamıza. 🙂 Normalde tüm başvuru formunun İngilizce doldurulmuş olması zorunlu. VFS çalışanları Türkçe yazmış olmanıza bir şey demediyse sorun olmayacaktır diye düşünüyoruz. Sonucu bizimle de paylaşırsanız seviniriz 🙂

 8. Merhaba 22 haziran tarihinde orta Avrupa turuna katılacağım vize randevusunu 4 Haziran’a alabildim sizce yeterli olur mu

  1. Merhaba,
   Bu süre konsoloslukların yoğunluğuna göre değişiyor. Bayram öncesi olduğu için biraz yoğun olabilir ama size randevu verilirken seyahat tarihiniz sorulmuştur. Yetişmeyecek durumlarda uyarı yapıyorlar. Emin olmamakla birlikte yetişeceğini düşünüyoruz. İyi seyahatler 🙂

 9. İyi günler ben bundan 14 gün önce vfs global aracılığıyla başvuru yaptım henüz sonuç gelmedi sordugumda tüm evraklar tam dediler vfs global den 08.05.18 tarihinde uçak biletim yetisir mi acaba konsolosluğu aradım bu konularda bilgi vermiyoruz dediler kesinlikle acaba nasıl olur

  1. Merhaba, süreler konsoloslukların yoğunluğuna göre değişebiliyor. Biz çok kısa bir sürede vize almıştık ama özellikle bayram önceleri daha uzun sürüyor. Yetişip yetişmeyeceği konusunda biz de net bir şey söyleyemiyoruz. Siz vize çıkmış gibi hazırlıklarınıza devam edin. Seyahatten 1 gün önce bile alan oldu 🙂

   1. Teşekkür ederim cevapladiginiz için boş sebeplerden vixe almayan arkadaşlarım oldu bu benim ilk shengen vizem olacak daha önce 4 5 Balkan ülkesini gezmistim. Bilmiyorum çıkarsa gideriz çıkmazsa sağlık olsun bir bardak su iceriz o kadar uğraştık ?

    1. Çek Cumhuriyeti’nin sağı solu belli olmaz 🙂 Umarız çıkar ve güzel bir seyahat edersiniz.

 10. Merhaba, cok guzel, faydali bir post olmus.Tesekkur ederiz. Konfirmasyon icin attiginiz mail ornegini de bizimle paylasma sansiniz var mi?

  1. Merhaba, Yazının içine örnek konfirmasyon yazısını koyarak güncelledik. Eğer açılmazsa bilgi verin size mail atalım.

 11. Merhabalar, bende ornek konfirmasyon yazisina ulasmak istiyorum fakat koydugunuz yazi acilmiyor. bana da yonlendirebilirseniz cok sevinirim.

 12. Merhaba, antalya vfs vize ofisinden yapabilecek olduğum çekya vize başvurusunu acentanın sorumsuzluğu yüzünden yapamacağım, randevu oluşturduk demelerine rağmen oluşturmamışlar çünkü . uçuşum bu ayın 25 inde ve bu ayın 13 üne ankara çek büyükelçiliğinden bireysel randevu buldum. Evraklarımın hepsi tam. 2.sorum olacak 1 vizemin yetişme şansı nedir? 2 ankarada pasaport teslimi prosedürü nasıl ilerliyor? randevu mu almalıyım teslimat için de ve benim mi teslim almam gerekiyor?

  1. Merhaba, yaşadığınız talihsizlikten ötürü üzüldük ama neyse ki hemen randevu bulabilmişsiniz. Çünkü Çekya Ankara Büyükelçiliği sadece Çarşamba günleri kısıtlı sayıda randevu kabul ediyor. Normalde 15 iş günü içinde vizenizin durumunun sonuçlanacağı belirtiliyor. Araya bayram girmesiyle bu yoğunluğun ne derece sizi etkileyeceğini bilemiyoruz. Vfs Global’de pasaport teslimi için kurye hizmeti veriliyor. Biz bu hizmetten yararlanmış ve Ankara’ya pasaport teslimi için gitmemize gerek kalmamıştı. Ancak Konsolosluk bu konuda nasıl bir hizmet sağlıyor bunun hakkında bir fikrimiz yok. Muhtemelen kurye hizmeti burada da vardır. Çünkü Türkiye’nin en uç noktalarından başvuru için Ankara’ya gelenler oluyor. Bu şekilde bir kolaylık olması lazım diye düşünüyoruz. 🙂

   1. Geçen sene Mayıs ayında sizin bu yazınız sayesinde, sorunsuz vizemizi almıştık. 15 günde, 4 günlük olsa da çek cumhuriyetinden vize aldık. Teşekkür ederim 🙏🏻 Şimdi İtalya düşünüyoruz ve yine sizin siteniz çıktı karşıma. ☺️ Bütün yazıları okuyacağım. Sevgiler, Aslı

 13. Merhaba, yazınızı çok bilgilendirici buldum. Ancak benim birkaç sorum olacak. Öncelikle ben çalışmıyorum ve erkek arkadaşımın yanına gideceğim. Uçak biletimi aldım. Kalacağım yer de erkek arkadaşımın evi. Bunları nasıl belgeyebilirim? Onun dışında çalışmadığım ve öğrenci de olmadığım için babam sponsorluğunda bu seyahate çıkacağım. Bu konular hakkında bilgilendirebilir misiniz?

  1. Merhaba yazıyı yararlı bulmanıza çok sevindik teşekkür ederiz 🙂 Vfs Global’in sayfasında davet yazıları hakkında bir bilgi bulunmuyor. Kalacağınız kişinin de erkek arkadaşınız olması (yani herhangi bir akraba ya da soyadı uyumunun olmaması) sıkıntı yaratabilir. Önerimiz ilk olarak bu konuyu Vfs Global müşteri hizmetlerine danışmanız ikinci olarak da bizce otelde kalacakmış gibi rezervasyon göstermeniz (ki bu daha inandırıcı olacaktır.) Konfirmasyon yazısı almak için yazıda belirttiğimiz taktikleri uygulayabilirsiniz. Bazı oteller, otelde kalacağınız ilk güne kadar rezervasyon iptali yapabiliyor. Bu şekilde bir otel bulmaya çalışabilirsiniz.

 14. Selamlar,
  Benim de otel rezervasyonları ile ilgili bir sorum olacaktı. Pasaport kontrolünden geçmeden önce iptal etmememizi tavsiye etmişsiniz, ama ilk uçuş noktam Prag olacak ve dolayısıyla ücretsiz iptal süresini geçmiş olacağım. Bu konuda ne yapabilirim?

  1. Booking’de konaklama günü ücretsiz iptal edilebilen oteller var onlara bakabilirsiniz. Eğer bulamazsanız ilk gecenin ücretini kesip geri kalanını iade eden tesisler de var. Küçük bir ücreti gözden çıkartmanız gerekebilir ne yazıkki :/

 15. Merhaba,
  Kısa süreli turist vizeleri için randevu sadece VFS’den mi alınıyor? Konsolosluktan başvuramıyor muyuz? Konsolosluğun visapoint linki açılmıyor.

  1. Evet Konsolosluk sadece uzun süreli vize işlemlerine bakıyor. Kısa süreli için VFS’den yapmak zorundasınız.

 16. Merhabalar.Biz çek cumhuriyetinden vize başvurusunda bulunacaz.Fakat gideceğimiz iki ülkeden airbnb ile ev ayarladık. Çek cumhuriyetinden ise otel ayarladık.Vize başvurusunda diğer ülkeler için ayarladığımız airbnb sorun olur mu?

  1. Merhaba, Biz Prag’dan sonra Viyana’ya geçmiştik ve oradan da otel konfirmasyon yazısı istemişlerdi. Çek Cumhuriyeti her konuda sıkıntılı bir ülke. Gideceğiniz diğer ülkelerden konfirmasyon yazısı alabileceğiniz fake otel rezervasyonu göstermenizi şiddetle tavsiye ederiz.

 17. Merhabalar,
  Otelden kaşeli imzalı onay yazısı gerektiğini yazmışsınız, internetten araştırdığım bilgilere göre Ankara’ dan yapılan başvurularda bunun istendiği söyleniyor. İstanbul başvurularında internet rezervasyon çıktılarının yeterli olduğu yazılmış. Siz nereden başvuru yapmıştınız?

  1. Biz Ankara’dan yapmıştık ama İstanbul’dan yapılan başvurular için de istendiğini duymuştuk.

 18. merhaba,vfsglobal aracılığıyla başvuru yapacağım,tüm belgelerim hazır.gerekli evraklarda nüfus kayıt örneği yazmıyor fakat diğer tüm sitelerde istenen evraklarda yazıyor.gerekli mi acaba?

  1. Biz nüfus kayıt örneği vermemiştik. Çek Cumhuriyeti istemiyor diye biliyoruz. Ama garanti altına almak adına eğer e devlet şifreniz varsa yanınızda bulundurun isterseniz.

 19. Merhaba,
  Öncelikle bilgiler için teşekkürler.
  Gidiş dönüş biletimizi aldık 1 ay sonrası için, yarın otel rezervasyonumuzu da yapacağız ama vize için vfs den randevu alamadık 2020 ağustosa kadar uygun tarih gözükmüyor. Diğer yorumda uzun süreli başvuru için konsolosluk demişsiniz, biz direk konsolosluğa gitsek olur mu? zamanımız kısıtlı çabuk dönüş yapabilirseniz seviniriz

  1. Ne kadar uzun kalacağınıza göre kısa süreli ya da uzun süreli Schengen belirleniyor. 1 hafta 10 gibi kısa süreli kalacaksanız VFS’den yapmanız gerekiyor. VFS’yi arayıp durumu anlatırsanız belki bir yol gösterirler

 20. Merhaba, 1 haftalık bir yurtdışı seyahat planım var. Prag girişi ve prag çıkışı olacak şekilde. Kalacağım tarihlerde viyana ve budapeşteyi de görmek istiyorum. Vize başvuru dilekçemde single entry mi yapmam gerekiyor yoksa multiple entry mi ? bilgilendirebilir misiniz ?

  1. Merhaba öncelikle harika bir rota, şimdiden güzel seyahatler dileriz. Single entry Türkiye’den Schengen ülkelerine 1 kereliğine girebileceğiniz ve Schengen ülkelerinden çıktığınız anda vize süreniz devam etse dahi tekrar giriş yapamayacağınız anlamına geliyor. Multi vize ise vize süreci boyunca sınırsız giriş çıkış izni veriyor. Yani bu planladığınız seyahat için single ya da multinin hiçbir farkı yok. Bu fark Türkiye’ye dönüp aynı vizeyle tekrar gitmek istediğiniz zaman önemli olacak. Ama siz hangi ülke olursa olsun her zaman başvuruda MULTİ seçeneğini işaretleyin. Olası bir uzun dönem vizede sınırsız giriş hakkı kazandığınız için tekrar tekrar vize başvurusu yapmaktan kurtulmuş olursunuz. http://cocukluseyahat.com/schengen-vizesi-icin-gerekenler/ bu yazımızda bütün vize türlerini ve ne işe yaradıklarını inceleyebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.