Bruj’da Ne Yenir? Bira Nerede İçilir?

Benelüks bölgesinin pahalı oluşu bu seyahatinizde umduğunuz gibi tıka basa doymanızı engelleyebilir  🙂 Bu nedenle hayat kurtarıcı cafeler aramak zorunda kalabilirsiniz.

Bruj’da bahsedeceğimiz uygun fiyatlı bu yerler nefes aldığınızı hissettirip midenize iyi gelecektir. 😉

Bocca

Bruj’da az paraya karnınızı rahatça doyurabileceğiniz en güzel mekan burasıdır. Bruj’a varır varmaz otele valizleri attığımız gibi Bocca’yı aramaya koyulmuştuk. Öyle valizi atar atmaz koşulacak bir yer değil normal şartlarda ama bulunduğumuz bölgenin fiyatları normal değildi 🙂

Bocca’da makarnaya doyacaksınız. Menüden sosunuzu seçiyorsunuz ve boyutlarına göre 4, 5 ve 6 €’ya kutularda makarna yiyorsunuz. Olay tamamen bu 🙂

Sosları çok lezzetli ve akılda kalıcı. İsterseniz mekanda oturarak yiyebilir isterseniz alıp çıkabilirsiniz. Tam anlamıyla ayak üstü atıştırmalık bir yer. Öyle uzun uzun oturup keyif yaparak yemek yiyebileceğiniz bir mekan değil.

En küçük kutu yeterince doyurucu oluyor ve sos seçiminde kararsız kalırsanız tadına bakabiliyorsunuz. Derin’in favorisi “4 cheeses” oldu 😉

Soup

Katı beslenmekten usananlar için harika bir alternatif. Lezzetli bir çorbanın yanında ekmek, garnitür ve meyveden oluşan bir sunum için 6 € ödüyorsunuz. Penini denilen yarım ekmek tost da menünüze eklerseniz 8,50 €’ya karnınızı rahat rahat doyurabiliyorsunuz. Mekan çarşamba günleri dışında her gün açık.

Hema

2 €’ya kahvaltı yapmak isterseniz doğru adres Hema 🙂 Hema, aslında bir marketler zinciri. Belçika’nin bütün şehirlerinde karşınıza çıkıyor. Gıda dışında giyimden züccaciyeye kadar her şeyi bulabileceğiniz değişik bir mağaza.

Bu marketlerde 2 €’ya kahvaltı yapabiliyorsunuz. Kahvaltıda kahve, meyve suyu, kruvasan, reçel ve küçük bir sandviç bulunuyor. Bu menü hızlı bir kahvaltı için hem yeterli hem de çok ucuz.

Chez Albert

Belçika çikolatalarının şöhreti dolaylı yoldan ‘waffle’a da sıçrıyor. Belçika’nın waffleları da oldukça meşhur.

Grote Markt’a çok yakın bir konumda bulunan Chez Albert Bruj’da mutlaka denenmesi gereken bir waffle dükkanı. Waffle açık bir şekilde verildiği için yemesi biraz zahmetli ama üzerine sürdükleri çikolatası gerçekten enfes ve akılda kalıcı. Bu mekanda da favorimiz kremalı olandı ve fiyatı 4 €’ydu. Kesinlikle tavsiye ediyoruz.

Belçika’da Bira

Belçika’nın çikolataları kadar meşhur olan bir başka ürünü ise biraları. Öyle ki Bruj’da yer altındaki borulardan bira akıyormuş. Şaka değil 🙂 🙂

İşin gerçeği Bruj’da bulunan De Halve Maan bira fabrikasından şişeleme merkezine ulaşması için 3 kilometrelik bira boru hattı döşettirilmiş. Böylece masal şehri Bruj’da, ortada gezen bira kamyonlarından da kurtulunmuş. Brujlular bu borulardan evlerindeki musluklara hat çekmek için ısrar etmişler 🙂 Hal böyle olunca Bruj’da biranın ayrı bir kültüre sahip olduğunu görebiliyorsunuz.

Bruj’da değişik biralar deneyebileceğiniz De Halve Maan dışındaki bir diğer yer ise Bira Duvarı. Çok yoğun turist ilgisiyle karşı karşıya kalan bu mekanda, yüzlerce çeşit birayı birarada bulabiliyorsunuz.

Belçika’da biranın tadı kadar önemli olan bir başka ayrıntı da her bira markasının kendine has bardakları. Geniş ağızlı, uzun ince, şekilli şukullu bir sürü bardakları var. Bardaklar markalaşmış olduğu için bira bardaklarına bakarak ne içtiklerini anlayabiliyorsunuz.

Muhteşem lezzetli Belçika Çikolataları’ndan bahsetmeden geçmek olmaz. Onun için başlı başına bir blog yazılmalı diye düşünüp buraya tıklayarak ulaşabileceğiniz bir yazı yazdık. Okumadan geçmeyin 😉

Lezzetli Seyahatler…

Seyahat etmek bir tutkudur. Dünya’nın her yerine gidebilme arzusu… Çocuklu Seyahat ise, dünyayı daha renkli görebilmenin formülüdür 😉

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.