Booking.com’dan Corona Virüsü Sebebiyle Rezervasyon İadesi

venedik

Corona Virüsü salgını, tüm dünyayı etkisi altına almışken bizim gibi seyahat planlayan herkes bu durumdan hem maddi hem de manevi olarak çok zararlar gördü. Önce uçak firmalarından karantina bölgeleri için teker teker iptal olanakları geldi. Ardından şehirlerarası ulaşım firmalarından… Ancak seyahatin en büyük harcama kalemi olan konaklamalar için herhangi bir iade söz konusu olmamıştı.

Bildiğiniz üzere Booking.com ile bir iş ortaklığımız bulunuyor. Hem bu iş ortaklığı hem de bizim de seyahat mağduru olmamız sebebiyle bir süredir yazışmalar içindeyiz. Konumuz Corona Salgını sebebiyle iptal olan seyahatlerdeki konaklama ücretlerinin iade edilmesi.

Booking.com az önce yayınladığı açıklamaya göre konaklama rezervasyonları için Mücbir Sebep / Zor Durum hali ilan etti. Dolayısıyla aşağıda sayacağımız ülkeler için yapmış olduğunuz tüm rezervasyonların “iade edilemez” seçeneğinden satın olmuş olsanız dahi paranız iade edilecek.

31 Mart 2020 tarihi öncesinde check-in’i bulunan Çin’in Mainland şehrine otel rezervasyonu bulunan,

3 Nisan 2020 tarihi öncesinde İtalya’nın tüm şehirlerinde otel rezervasyonu bulunan,

31 Mart 2020 tarihi öncesinde Güney Kore içinde Daegu ve Cheongdo County’deki tüm rezervasyonlar, tesislerin Mücbir Sebep hali sebebiyle iptal edilebilecek.

Ve ayrıca Corona Virüsü’nden etkilenmiş bir bölgeye geldikten sonra girişi yasaklanmış başka bir ülkeye seyahati planlayan herkes bu Mücbir Sebep haliyle rezervasyonunu iptal edebilecek.

Eğer Çin, Güney Kore ya da İtalya dışındaki başka bir ülkeye seyahat etmeyi planlıyor ve gitmeyi düşündüğünüz tesiste Corona Virüsü’ne rastlanmışsa da konaklama ücretini iade alabiliyorsunuz.

Peki sizlerin ne yapması gerekiyor?

Eğer rezervasyonunuzu “ücretsiz iptal” seçeneğiyle yaptıysanız ve tesis tarafından belirtilmiş tarih aralığındaysanız zaten kolayca iptal edebiliyorsunuz. Ancak “iade edilmez” seçeneğiyle yapmışsanız ve rezervasyonunuz Booking’in yukarıda belirttiği tarihler içindeyse, hemen otele booking üzerinden mesaj atıp “Mücbir Sebep” haliyle iptal etmesini (Booking son güncellemeyle tesislerin ekranlarına bu seçeneği koymuş) söyleyin. Gerisi tesis ile booking’in arasında gelişecek bir takım işlemler…

Genel olarak bu gibi olağanüstü durumlar için her türlü yol üretilebiliyor. Bugüne kadar sizlere iade edilemeyeceğine dair mailler geldiğini biliyoruz. Ancak bugün itibariyle bu sorun da çözülmüş oluyor.

İlerleyen günlerde listeye başka ülkeler de eklenirse -ki umarız her şey yoluna girmeye başlar- yazıyı sürekli güncel tutmaya çalışacağız. Ara ara bu yazıyı kontrol edebilirsiniz.

Sağlıklı seyahatler…

Seyahat etmek bir tutkudur. Dünya’nın her yerine gidebilme arzusu… Çocuklu Seyahat ise, dünyayı daha renkli görebilmenin formülüdür 😉

Bunlar da İlginizi Çekebilir

2 yorum

  1. Booking den 28 Mayıs -30 Mayıs 2020 tarihleri için yaptırdığımız Fransa da bulunan Novotel Suites Paris Expo Porte de Versailles tesisine malum sebep Covid 19 nedeniyle gidemiyoruz.Defalarca aramamıza rağmen ,booking.com insiyatifi otele bırakıyor,
    Otel de ücretsiz iadeyi kabul etmiyor.
    yazdığınız gibi mücbir sebep nedeniyle iptal edilemiyor. Yanlış bilgilendirme yapıyorsunuz.

    1. Merhaba:) Booking bizim gibi iş ortaklarına iptal işlemi için yardımcı olmamız konusunda bilgilendirme metni yolladı. Evet otelin yapması gereken bir işlem ancak görünen o ki maalesef seçmiş olduğunuz otel bu konuda yardımcı olmamayı seçmiş 🙁 Bilgilendirme doğrudur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.