Bir Balıkçı Kasabası: Volendam

Hayatın karmaşasından uzak kendi halinde bir balıkçı köyüne yolculuğa hazır mısınız? ‘Eveeet’ çığlıklarınızı duyar gibiz 😀 😀  İşte size imkan verseler herşeyi bırakıp yerleşeceğiniz bir yer daha. Amsterdam ’ın balıkçı köyü Volendam ya da Hollandalıların deyimiyle Follendam…

Volendam’a Nasıl Gidilir?

Amsterdam’dan Volendam’a 30 dk.lık bir otobüs yolculuğuyla kolayca ulaşabilirsiniz. Amsterdam Central İstasyonu’nun içerisine girdikten sonra dümdüz ilerleyip binanın denize bakan tarafına geçmeniz gerekiyor. Bu bölüme geldikten sonra EBS ofisini göreceksiniz. Ofisin içindeki biletmatiklerden ya da bilet gişesinden biletinizi alabilirsiniz.

Haritada görmüş olduğunuz köylerin tamamında geçerli ve gün boyu sınırsız biniş hakkı veren biletinizi 10 € karşılığında satın alabiliyorsunuz. Eğer bu bileti buraya tıklayarak internet üzerinden alırsanız 1 € indirimli almış oluyorsunuz.Biletle birlikte size verilecek bu haritadan rotanızı istediğiniz gibi seçmek size kalmış.

Volendam’a Giderken Göreceğiniz Manzaralar

Biz  Volendam-Edam-Marken’in bulunduğu mavi rotayı izlemeye karar vermiştik. Bunlardan Volendam için  316 numaralı otobüse binanın üst katına çıkarak binebilir ve insanin hayal gücünün sınırlarını zorlayan manzaralar eşliğinde Volandam’a varabilirsiniz. Yolculuğunuzu fazla kalabalık olmayan rahat otobüslerle gerçekleştiriyorsunuz. Biz genellikle en arkayı tercih edip orada Derin’in oynaması için alan yaratabildik ve hatta altını bile değiştirdik ? ? ?

Volendam Hakkında

Bizim için Edam ilk durak olduğudan Volendam’ı Edam’a giderken otobüsün içinden görmüştük. Otobüs Volendam durağına vardığında üçümüzde camdan dışarıya bakmaktan gözlerimizi alamamıştık. Edam’dan buraya geri geleceğimiz saatler için sabırsızlanmaya başladık. (Edam yazımız için tıklayabilirsiniz.)

Volendam; Edam-Volendam-Marken üçlüsündeki en büyük köy. (Artık köy mü kasaba mı ondan tam emin değiliz.) Edam’dan sonra burasının daha kalabalık olduğunu da göreceksiniz. Turistlerin büyük çoğunluğu sadece Volendam’a gelmiş gibiydi. Eğer siz de bizim gibi Edam’dan gelecekseniz 316 numaralı otobüse binip Julianaweg / Centrum, Volendam durağında inmeniz gerekiyor. Otobüsten indikten sonra karşıya geçip nehrin kenarından yürürseniz Volendam’ın deniz kıyısındaki bölümüne varabilirsiniz. Bu bölgede Cheese Factory Müzesi ve Clog ayakkabı dükkanını gezebilir, Volendam’da meşhur olan kızarmış balık ve waffle yiyebilirsiniz.

Deniz kıyısına bakan bu bölüm tam da balıkçı kasabaları tanımına uyan bir yer. Evlerin önündeki dekoratif süslemeler, konulmuş 2 sandalye, hemen önünde küçük bir bahçe… İşte güzel yaşamak buna denir dedirtiyor.

Volendam’da sokaklarda kaybolup doğayla içiçe yaşayan insanlara imrenmek yapacağınız en büyük aktivite 🙂 Cheese Factory Müzesi’nde peynir tadıp dilerseniz satın alabilirsiniz. Müze gezmeyi sevenler için bir de Volendam Müzesi bulunuyor ki pek ilgi çekici bir etkinlik gibi görünmüyor.

Yolunuz Marken’e devam edecekse bu bölgedeki  limandan tek yön 7,50 €’ya feribota binebilirsiniz. 10 €’ya almış olduğunuz köylerde geçerli sınırsız bilet, feribotta geçerli değil. Bu nedenle biz, kıyı boyu devam edip indiğimiz durağa ulaşana kadar Vollendam manzaralarına doymaya devam ettik.  Volendam için 2 saatinizi ayırmanız yeterli oluyor.

Yola Markenle devam etmek isteyenler için Marken yazımıza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Mutlu Seyahatler…

Seyahat etmek bir tutkudur. Dünya’nın her yerine gidebilme arzusu… Çocuklu Seyahat ise, dünyayı daha renkli görebilmenin formülüdür 😉

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.