Belçika’da Şehirlerarası Ulaşım

Belçika’da şehirlerarası ulaşımı en rahat trenlerle sağlayabilirsiniz.  Ülke, coğrafyası gereği birçok önemli Avrupa şehrinin ortasında bulunduğu için, başkent Brüksel’den kalkan trenler hem ulusal hem de uluslararası ulaşımda önemli rol oynuyor.

Belçika’nın önemli turistik şehirleri olan Bruj, Gent, Antwerp ve Brüksel’i birbirine bağlayan muhteşem bir tren ağı bulunuyor. Üstelik tren biletlerindeki çeşitlilikle daha uyguna seyahat edebilmenize olanak sağlıyor.

Ülkedeki şehirlerarası ulaşımın en önemli seçeneği için, Belgian Rail ‘in internet sitesinden bilet alabilirsiniz.

Öncelikle en ekonomik şekilde seyahat edebilmek için bilet türlerini bilmemiz gerekiyor.

Bruj’a Yolculuk
Bilet Türleri
1.Go Pass

26 yaşın altındaki tüm gençler için Belçika içinde indirimli yolculuk imkanı sağlıyor. 2 çeşit Go Pass bilet bulunuyor ve her ikisinde de Belçika’nın istediğiniz şehrine gidebiliyorsunuz.

Go Pass 1:    Bu biletle, Belçika’nın tüm şehirlerine tek yön 6,40 €’ya seyahat edebiliyorsunuz.

Go Pass 10:  Eğer rotanızda birden fazla şehir varsa, bu biletle 10 kez yolculuk edebiliyorsunuz. Bu biletin fiyatı 52 €, yani her bir yolculuk 5,20 €’ya geliyor.En güzel yanı “Go  Pass 10”, kişiye özel değil ve 10 kişiye kadar tek “Go Pass 10” ile seyahat edilebiliyor. 10 biniş hakkını ister tek başınıza isterseniz başka 26 yaşın altındaki bir arkadaşınızla ortak kullanabiliyorsunuz. Sadece, bilet içinde yer alan boşluklara her tren için kalkış ve varış istasyonları ve yolculuk tarihi yazmanız gerekiyor.

2.Rail Pass

Bu biletin Go Pass 10’dan farkı yaş sınırlaması olmaması ve fiyatı. Eğer 10 kez trenle yolculuk yapacaksanız çok uygun bir seçenek. Bileti 77 € karşılığında satın alıp Belçika’nın istediğiniz şehirlerine gidebiliyorsunuz ve her yolculuğunuz 7,70 €’ya denk geliyor. Bileti tek başınıza kullanabileceğiniz gibi bir başkasıyla da ortak kullanabiliyorsunuz. Bilet içinde yer alan boşluklara her tren için kalkış ve varış istasyonları ve yolculuk tarihi bu bilette de yazmanız gerekiyor.

3.Weekend Ticket

Eğer Belçika’daki seyahatiniz haftasonuna denk geliyorsa Weekend Ticket ile daha ekonomik yolculuk yapabilirsiniz. Bu biletle Belçika’nın tüm şehirlerine Cuma (saat 19:00’dan sonra) , Cumartesi ve Pazar günleri tüm gün, dönüş biletinizi %50 indirimli satın alabiliyorsunuz. Bu bilet için yaş sınırı aranmıyor ve 1. sınıf vagonlarda da kampanya geçerli oluyor.

4.Child ticket

4 yaşına kadar olan 4 çocuk ücretsiz olarak seyahat edebiliyor ve onlar için bilet almanız gerekmiyor. 4 – 12 yaş arasındaki çocuklarsa %50 indirimli olarak seyahat edebiliyorlar. Bu nedenle çocuklar için bilet alırken “Child ticket” seçmeyi unutmayın.

5.Seniors Bilet

65 yaşının üzerindeki tüm yolcular aynı gün olmak koşuluyla dönüş biletlerini 6,20 €’ya alabiliyorlar.

Bilet türleri sadece bu kadar değil. Belçika’da yaşayanlar, hamileler, askerler, orada okuyanlar vs. gibi birçok bilet çeşidi ve avantajları bulunuyor. Saydığımız bu 5 bilet, Belçika’yı turist olarak gezecekler için ideal seçenekler. Eğer daha fazla bilgi almak isterseniz buraya tıklayarak diğer bilet türlerini inceleyebilirsiniz.

Bilet Nasıl Alınır?

Biletleri buraya tıklayarak internet sitesinden online olarak alabileceğiniz gibi Belçika’daki bilet gişelerinden veya biletmatiklerden de satın alabilirsiniz. Trenlerin içi genellikle boş olduğundan biletinizi önceden almanıza gerek kalmıyor. Biz bütün biletlerimizi Belçika’dayken gişe ve biletmatikleri kullanarak almıştık.

İnternet sitesinden almak isterseniz, bağlantıya tıkladığınızda açılacak bu sayfada “From” bölümüne “Kalkış İstasyonu”nuzu, “To” bölümüne “Varış İstasyonu”nuzu yazdıktan sonra tarih ve saatinizi seçerek “Timetable & Buy Tickets” butonuna tıklayabilirsiniz. Saat seçmenizin bilet almak için bir önemi bulunmuyor. Sadece seçeceğiniz saatten itibarenki trenleri listelemesi için isteniyor.

Açılan sayfada seçtiğiniz parkurdaki bütün trenleri, kalkış saatinden, peronuna kadar tüm bilgileri görebiliyorsunuz. Bu bölümde tren seçmeniz gerekmiyor. Sadece bilgi amaçlı gösteriliyor. Burada dikkat etmeniz gereken tek şey  “Changes” bölümüne bakmak. Örnekte işaretlediğimiz gibi bazılarında sıfır bazılarında bir rakamı göreceksiniz. Bu rakamlar, aktarma sayısını gösteriyor. Yani 1 yazan da belli bir yerden sonra başka bir trene aktarma yapacağınız anlamına geliyor.

Sayfanın altındaki “Buy Ticket” butonuna tıkladıktan sonra açılan sayfadaki bilgileri doldurarak biletinizi satın alabiliyorsunuz. “Ticket” bölümünde göreceğiniz gibi yukarıda saydığımız 5 bilet türünden bazıları bulunmuyor. Örneğin, “Go Pass 10” ve “Rail Pass” biletlerini internetten alamıyorsunuz. Bunun için gişelere başvurmanız gerekiyor.

Payment Data sayfasından kredi kartı bilgilerinizi girerek ödemenizi tamamlıyorsunuz. Biletlerde saat ve yer numarası olmadığı için seçtiğiniz tarihteki istediğiniz trene binebiliyor ve istediğiniz yerde oturabiliyorsunuz.

Biz bu trenleri Antwerp’ten Bruj’a ve Bruj’dan Brüksel’e geçişlerde kullanmıştık. Hiçbir bilet türü bize uymadığı için “Standart” biletlerle seyahat etmiştik.

Trenler çok konforlu ve valiziniz veya bebek arabanızı rahatça istediğiniz yere koyabiliyorsunuz. Belçika’daki şehirler birbirine yakın mesafede olduğu için zorluk çekmeden harika bir seyahat gerçekleştirebilirsiniz. Aşağıdaki video bizim seyahatimizi özetliyor 😀

Rahat Seyahatler…

 

Seyahat etmek bir tutkudur. Dünya’nın her yerine gidebilme arzusu… Çocuklu Seyahat ise, dünyayı daha renkli görebilmenin formülüdür 😉

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.