Bebeklerde Uyku Eğitimi: Anne ben uyicam!

bebek

1 fincan kahveyi 4 seferde bitirebilmiş, zaman içinde sıcak yemek yemeği ve karşılıklı aynı anda yemeğe oturmayı unutmuş, uyku süreleri aylar içinde hızla kısalarak 15 dakikaya kadar inmiş, omuzda sallanmaktan başka uykuya dalmayı öğrenememiş/buna fırsat verilmemiş, düğünlerde sıcacık puseti yerine tek elle halay çekmeye çalışan babanın omuzunda uyumayı tercih etmiş ve memeyle yapışık gezmeyi yaşam biçimi haline getirmiş bir bebeğin ebeveynleri olarak, bir gün uyku eğitimi hakkında blog yazacağımız aklımızın ucundan bile geçmezdi 😛 İşte bu Derin’in hikayesi.

Yukarıda anlattığımız günleri yaşayacak tahammülü olan var mıdır? Cevabınız hayırsa okumaya devam edin 😀

Aslında Derin’e uyku eğitimi vermemek için çok direndik. Başlangıçta kendince yarattığı uyku düzeni idare edilebilirken daha sonraları bu düzen kabusa dönüştü. Biz de artık verimli uyku uyumasını engelleyecek her şeyi ortadan kaldırmaya karar verdik. Yani uyku eğitimi verdik. Başarılı olduğumuzu görünce Demir’e de eğitim vermeye en başından kararlıydık.

Uyku eğitimini bir bebeğin kendi kendi kendine uyumayı öğrenmesi ve anne babanın mutluluk göz yaşları içinde deliksiz bir uyku çekmesi olarak tanımlayabiliriz 🙂

Uyku eğitimi konusunda yazılmış binlerce kitap, onlarca yöntem var. Hatta günümüzde bu konuda destek almak isteyenler için “uyku koçluğu” diye bir meslek bile var. Yani uyku eğitimi vermeye kararlıysanız elinizi tutacak bir sürü yardımcı bulabilirsiniz 🙂 Biz çeşitli kaynaklardan aldığımız bilgiyle ve ilk çocuğumuzda uyguladığımız yöntemle tecrübe kazanıp Demir’e de aynı yöntemle eğitim vermeye karar verdik. Bu konu üzerinde herhangi bir uzmanlık iddiamız yok, ama başarılı olduğumuz aşikar 🙂 Bu yazı serisinde, yaşamış ve fikir vermek isteyen ebeveynler olarak size Demir’in uyku eğitimi serüvenini anlatmaya çalıştık.

Bütün uyku eğitimi yöntemlerinde ortak olarak belli başlı  birkaç prensip var. Uyku rutini, kararlılık, tutarlılık ve sabır. Hepsi birbirinden önemli ama bize göre bunlardan en önemlisi ise tutarlılık. Eğer sizin kafanızda veya eşinizin kafasında en ufak bir soru işareti bile varsa bize göre uyku eğitimine hiç başlamayın. Bu eğitime, eşlerin ortak karar vermesi oldukça önemli. 1 kere deneyelim olmazsa vazgeçelim diyorsanız da kesinlikle başlamayın. Boşu boşuna çocuğunuzu ağlatmaktan başka bir şey yapmamış olursunuz.

Gelelim bizim maceramıza;

Ön Hazırlık

Uyku Saatleri Takibi: Bebeğinizin gün içinde kaçta uyuyup kaçta uyandığını 3 gün boyunca bir kağıda not edin. Demir eğitime başlamadan önce kısa aralıklarla sık sık uyurdu. Akşamları doğduğundan itibaren 19:00’u geçmeyecek şekilde yatırırdık (ki çevremizde bu saati duyan birçok kişi şoklardan şoklara giriyordu ama bebeklerin ideal saati bu) ama gündüz uykuları çok kötüydü. Yarım saat, en fazla 45 dk arasında uyur ve uykusunu alamadan uyandığı için de genellikle huzursuz olurdu.

Uyku Rutini: Gece uykusuna geçmeden önce her gün sırayla aynı şeyleri yapın. Birazdan gece uykusuna geçeceğini anlaması gerekli. Biz hem Derin’de hem de Demir’de şunu uyguladık: Alt değiştirme, tabletten ninni açma, uyku tulumu giydirme, duvar kağıdındaki hayvanlara iyi geceler dileme, ışığı gece lambasına çevirme, emzirme ve kapanış 🙂

Malzeme Tedariği: Eğer yoksa eğitime başlamadan önce mutlaka bebek telsizi ve uyku tulumu almanızı öneririz. Bebeğiniz bir sebepten gece uyanabilir ve siz odaya girmeden dışarıda beklemeniz gerekir. Böyle bir durumda hem kaç dakika ağladığını duyabilmek hem de acaba çarşafa mı dolandı, üstü mü açıldı, boğuldu mu gibi endişelerinizi ortadan kaldırmak amacıyla bu ikisi çok önemli.

Sağlık Durumu: Bebeğinizin hasta olmaması, yeni aşı yapılmamış olması veya herhangi bir sağlık sorununun olmaması gerekir. Uzmanlar olağandışı zamanlarda uyku eğitimi vermeyi kesinlikle önermiyor.

Ön hazırlığımızın büyük bir bölümünü doğuştan itibaren hem Derin’e hem de Demir’e uygulamıştık. Bu konuda ön hazırlık sürecimiz için doğru zamanı beklemek dışında ekleyebileceğimiz pek bir şey kalmamıştı. Sağlık sorunu olmayan bir bebeğe hangi aydan itibaren eğitim verilmesi gerektiği çeşitli kaynaklarda farklılık gösteriyor. Biz memeye yapışmaktan uykuya dalamayan Derin’e 9. ayda, emzik düştüğü için 850 kere uyanan Demir’e ise 5,5. ayda uyku eğitimi vermiş olduk. Her ikisine bakınca ‘ne kadar erken o kadar kolay’ kanaatine vardı. Henüz oturamayan ve ayağa kalkamayan, bazı şeylerin farkına varamamış, alışkanlığa dönüştürmemiş, madde bağımlısı gibi memeye/emziğe saldırmayan bebeği yatakta yönlendirmek çok daha kolay oluyor bizden söylemesi.

Ön hazırlığınızı tamamladıktan sonra artık eğitime başlayabilirsiniz. Bu aşamadan sonra güven duygusunu zedelemeden ona uyumayı öğrenmesi için fırsat vermeye başlıyorsunuz. Bebeklerde Uyku eğitimi : Anne ben uyudum! yazımızdan okumaya devam edebilirsiniz.

Rahat Uykular 🙂

Seyahat etmek bir tutkudur. Dünya’nın her yerine gidebilme arzusu… Çocuklu Seyahat ise, dünyayı daha renkli görebilmenin formülüdür 😉

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.