Bebeklerde Uyku Eğitimi: Anne ben uyandım!

bebek uykusu

Daha önce yazdığımız “Anne ben uyicam!” ve “Anne ben uyudum!” yazılarımızı okudunuz ve buraya kadar geldiniz. Eğer ilk önce bu yazımız karşınıza çıktıysa ilk 2 yazıyı okumanızı tavsiye ederiz. Zira bu bir seri yazıdır ve tek başına hükümsüzdür 😀

Bebeğiniz artık kendi kendine uyumayı başardı. Siz de kendinize güzel bir sıcak çikolata ısmarlamaya hazırlanıyorsunuz. Televizyonun karşısında da uzun zamandır yapmadığınız kadar keyif yaptınız. Relax bir müzik açtınız ve telefonunuzdan cocukluseyahat.com isimli blogu inceliyorsunuz 😛 Ama bütün sihri bozacak o ses içeriden yükselmeye başladı. Bebeğiniz zamansız bir anda uyandı! Şimdi ne yapacaksınız?

Gece Uyandığında

Öncelikle bebeğinizin neden uyandığını iyi tespit etmeniz gerekiyor. Gece besleniyorsa acıkmış olabilir. Beslenmiyorsa alışkanlık olabilir. Her iki durumda da bebeğinizin ağladığını duyar duymaz hop yanına gitmiyorsunuz. Önce ona 10 dakika süre tanıyorsunuz.

Eğer kesik kesik ağlıyorsa tekrar uykuya dalma ihtimali çok yüksek. Ama şiddetli ve durmadan ağlıyor ve bir türlü uykuya dalamıyorsa 10 dakika sonra yanına girip o gün uyutmak için ne yaptıysanız onu uyguluyorsunuz. (Yani ilk gün yanına oturup sakinleşmesi için pış pış yaptıysanız uyandığı zaman da aynı şekilde devam ediyorsunuz)

Demir gibi gece beslenmeye devam eden çocuklar genellikle 3-4 saatte bir acıkırlar. Bu durumun onu uyandırmasını engellemek için uyanma saatine yakın odasına girip emzirebilirsiniz. Demir şuan 7 aylık ve her 4 saatte bir acıkıyor. Bu durumu bir kaç gün gözlemledikten sonra uyanmasına fırsat vermeden uyku öğünü verip yatırmaya başladık. Bu şekilde  deliksiz bir biçimde uyumaya devam ediyor. Ama yine de bazen 5-10 dakika erken de uyanabiliyor. Böyle bir durumda ağlayış tarzından acıkıp acıkmadığını anlıyor ve 10 dakika bekledikten sonra odaya girip emziriyoruz.

Bir bebeğin acıktığı için mi yoksa alışkanlıktan mı uyandığını şu şekilde tespit edebilirsiniz. Eğer farklı zaman dilimlerinde uyuyup hep aynı sürede uyanıyorsa acıkmıştır (Örneğin her 4 saatte bir). Farklı zaman dilimlerinde uyumasına rağmen hep aynı saatte uyanıyorsa o zaman alışkanlık haline getirmiştir  (Ne zaman yatarsa yatsın her gece saat 01:00’de uyanması gibi) Ayı ne olursa olsun gece beslenmesinden yarım saat sonra uyanan bebek, asla acıktığı için uyanmaz.

Bu 10 dakika uyumasına müsaade etme süresi her gün ve her uyandığında geçerli. Gecenin köründe de olsa ona bu süreyi tanımanız gerekiyor. Bu süreç çok kısa bir zaman sonra oturmuş olacaktır.

Uyandığında Geri Uyumuyor

Gecenin ters bir saatinde uyandığında tekrar uyumuyorsa yandınız 😀 Bu durumda yarım saat uyuması için uğraşın. Kucağa alarak ya da ayakta sallayarak değil. Sadece ve sadece pış pış yapabilirsiniz. Biz 2 çocukta da böyle bir durum yaşamadık ama yaşama ihtimaline karşı okuduğumuz kitaplar şunu öneriyor:

Yarım saat uykuya geçmesi için beklenen bebeğin herhangi bir uyku belirtisi yoksa sakince kucağınıza alıp evin içinde gezinebilirsiniz. Hiçbir lamba yakmamaya dikkat edin. Önünüzü göremeyecek kadar karanlıksa çok loş bir lamba yakılabilir. Bu şekilde ne yazıkki 1 buçuk saat beklemeniz gerekiyor. Sürenin sonunda tekrar yatağına yatırdığınızda çok yüksek ihtimalle uyumuş olacaktır.

Her gece bu durum devam ederse gündüz uykularını azaltmanız gerekiyor. Hatta 1 uykuyu komple kaldırmanız bile gerekebilir.

Kaka Yaparsa

Bu durum en zorlu süreçlerden biri. Biz Derin’de bunu yaşıyorduk. Her gün uyumaya geçtiğinde mutlaka kaka yapıyordu. Böyle bir durumda yapacak pek bir şey yok. Kalkıp altını değiştirip geri yatırmanız gerekiyor. Ama biz 2 çocukta da altını değiştirdikten sonra hemen uykuya geri döndüğünü gördük. O yüzden çok da korkulacak bir şey değil. Sadece gecenin 3’ünde kör kör kaka temizleyene eziyet 😀

Bebeğiniz altı temizlenirken çok eğlenebilir. Gülebilir, oynayabilir, kahkahalar havalarda uçuşabilir. Bu sizi eyvah komple uyandı diye korkutmasın. Emzirip yatırdığınızda kaldıkları yerden devam ediyorlar.

Gece uyanmaları için yapmanız gerekenlerin temelinde ona yeniden uykuya dalabilmesi için süre vermek, olmuyorsa desteklemek, kaka yapma, üstünü ıslatma gibi sıradışı durumları da en kısa sürede çözmek yatıyor.

Gündüz Uykuları

Gündüz uykularına geçişin gece uykularından hiçbir farkı yok. Anne ben uyudum! yazımızda okuduğunuz yöntemleri aynen uygulamanız gerekiyor.  Uyku kalitesini arttırması bakımından odayı olabildiğince karartmaya ve mümkünse gece yattığı yatakta yatırmaya dikkat etmeniz yeterli.

Bebeğinizin diş çıkardığı, hasta olduğu veya büyüme atağı dönemlerinde uyanmalar daha sıklaşabilir. Uyku eğitiminde belli bir süre geçtikten sonra böyle bozulmaları en az hasarla atlatmanızı tavsiye ediyoruz.

Demir şu anda saat 19:00’da yatıyor. Gece 23:00 ve 03:00’da olmak üzere 2 kez emiyor. Emziği düştüğü için yarım saatte bir uyanan biri için şu geldiğimiz noktayı oldukça başarılı görüyoruz. Darısı tüm gece uyumayı sevenlere 😀

Mutlu Uykular…

Seyahat etmek bir tutkudur. Dünya’nın her yerine gidebilme arzusu… Çocuklu Seyahat ise, dünyayı daha renkli görebilmenin formülüdür 😉

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.