Bebekle Tatil: Temel İhtiyaç Listesi

Tatil: Çalışmaya ara verilen süre. Dinlence.

Düşüncesi bile insana iyi geliyor. Bizi şu hayatta en heyecanlandıran durum bu; seyahat etmek, tatil yapmak, yeni yerler keşfetmek, duymak, izlemek, koklamak…

Derin doğunca o heyecan yerini telaşa bıraktı tabi 🙂 “3,5 aylık olan bir bebekle tatil iyi hoş da, peki yanımızda ne götürmeliyiz?” derken, 3,5 yaşındaki  Derin ile yurtiçi yurtdışı demeden çok tatil yapıp çok seyahat ettik. Herşey dahil otellerde tatil de yaptık, yorgunluktan ayaklarımızın üzerine basamayacak kadar yürüdük de…

Çok blog okuduk ve bazı yazılanları nacizane çok abartılı bulduk. Birçok şeyi artık gittiğimiz her yerde bulabiliyoruz. Bu nedenle en temel ihtiyaç listesini sizler için hazırladık. Okuyacağınız bu listedeki her maddeyi, seyahatlerin genel ihtiyaçlarını karşılayabilmesi adına hazırladık. İhtiyaçların seyahatinizin türüne veya özel durumlarınıza göre değişebileceğinden, kendi listenize eklemeler yapabilirsiniz.

Bir kontrol listesi yaparak, valize koyduklarınızı işaretleyebilirsiniz. Sizin adınıza biz bu listeyi hazırladık. Dilerseniz buraya tıklayarak Valiz Kontrol Listesi’ne ulaşabilir ve yazıcıdan döktürüp işaretleme yapabilirsiniz.

.

Tatil İçin Bebek Valizi

Kanguru: Bir bebeğin en güvendiği, huzur bulduğu yer şüphesiz ki anne babanın kucağıdır. Kanguru bizim seyahatlerimizin en temel taşı. Yorulduğunda, özlediğinde, ortamı yadırgadığında, uykusu geldiğinde vs. kanguruyu takıp, misler gibi gezmenize devam edebilirsiniz. Özellikle müze gibi yerlerde korkmadan gezebilmek, uzun merdivenleri kolayca tırmanabilmek için tahmin ettiğinizden çok daha fazla kolaylık sağlıyor. Çocuklu seyahat eden bir ailenin mutlaka olmazsa olmazı olarak listemizin üst sıralarında yerini alıyor.

Bebek bezi: Bunu söylemeye gerek yok aslında ama yine de aklınızda bulunsun 🙂 Ancak koca bez paketlerinin valizde çok yer kaplamasından dolayı tavsiyemiz az sayıda götürüp, gideceğiniz yerden satın almanızdır. Biz Sleepy tercih ediyoruz.

Islak Mendil: Bu da aynı bebek bezindeki gibi valizinizde yük etmeyip, gideceğiniz yerden satın alabileceğiniz bir ürün. Yolculuğunuzu ve ilk gününüzü kurtaracak kadar alsanız yeterli olur.

Bol Bol Kıyafet: Seyahatinizin süresini ve çocuğunuzun günde kaç kere kıyafet değiştirdiğini göz önünde bulundurarak bunu hesaplayabilirsiniz. Özellikle deniz tatiline gidiyorsanız bir sonraki maddede yazdıklarımız işinize yarayabilir.

Beyaz Sabun: Çok fazla kıyafet, valizinizde yer kaplayıp boşu boşuna mı götürüyorum acaba endişesi yaratabilir. Bu nedenle alabileceğiniz minimum sayıda kıyafetle bir kalıp beyaz sabunu valize koyarsanız bu işi kökten çözmüş olursunuz. Bebeğinizin kıyafetleri kirlendikçe beyaz sabunla yıkayıp 15 dk.da güneşte kurutarak tekrar tekrar giydirebilirsiniz. Böylece 10 parça kıyafetle 1 ay bile kalabilirsiniz 🙂 Otellerde genelde beyaz sabun mevcut. Ama yine de risk almayı sevmiyorsanız yanınızda bulundurun 🙂

Ateş Ölçer: Her seyahat çantasında bulunması gereken çok önemli bir ihtiyaç. Çocuğunuzun gittiğiniz yerde hastalanabilme ihtimaline karşılık valizinizin bir köşesine koyun. En doğru sonucu veren ve neredeyse hiç yer kaplamayan koltuk altı ateşölçerleri işinizi görecektir.

Ateş Düşürücü : Olası bir yüksek ateşi kontrol altına almanız için oldukça gerekli bir ilaç.

Eğer hala kullanıyorsa Kan Şurubu ve D Vitamini

Müslin Örtü: Oldukça hafif ve yer kaplamayan bir o kadar da birçok ihtiyaca cevap veren müslin örtülerden yanınıza alabilirsiniz. Akşamları siz yürüyüşünüzü yaparken o da arabasında mışıl mışıl uyuyorsa (örnek bebek:) ) üstünü örtebilir, terlememesi için koltuğuna serebilir ve hatta üzerinde altını bile değiştirebilirsiniz.

Şampuanı: Gideceğiniz yerde bulabileceğiniz şampuanlar bebek şampuanı olmadığı için gözlerini yakabilir. Bu nedenle küçük bir şişeye biraz şampuanından doldurup valizinize koyabilirsiniz.

Diş Fırçası ve Macunu: Kendi diş fırçanızı ve macununuzu alırken onunkini de almayı unutmayın.

Pişik Kremi: Deniz turizmi için gideceğiniz seyahatlerin büyük bir bölümü suda geçeceği için pişik olma ihtimali az olacaktır. Ancak yine de aşırı sıcaklarda pişikle başetmek için mutlaka yanınızda bulundurmalısınız.

Çatal ve Kaşığı: Hem hijyen hemde boyut bakımından gideceğiniz yerde bulamayabileceğiniz şeyler. Bebeğinizin ağzına uygun bir kaşık aramaktansa her zaman kullandığınız plastik çatal kaşığını çantanıza koyabilirsiniz.

Meyve Sebze Emziği: Bazı ürünlerin bizim için önemini anlatmakla bitiremeyiz. Bunların en başında da bu emzik geliyor. Çok küçük, henüz yemek yiyemeyen bebeğinize korkusuzca yiyecekleri tattırmak, kaşınan dişini rahatlatmak için çok eskittik biz 🙂

Emzirme Önlüğü: Bebeğinizi emziriyorsanız size en büyük kolaylığı emzirme önlükleri sağlayacaktır. Her yerde emzirme önlüğünüzü takarak tedirgin olmadan bebeğinizin karnını doyurabilirsiniz. Size bu konuda banndu‘yu gönül rahatlığıyla önerebiliriz.

Side Antik Tiyatro’da Alt Değiştirme 🙂

Alt Değiştirme Minderi: Her yerde her ortamda size hijyenik bir yer sağlamaya yarayan alt değiştirmeler büyük kolaylık sağlayacak. Sadece alt değiştirirken değil, biz bazen oturduğu yere bile seriyoruz. 🙂

Mama Önlüğü: Tatilde kumaş önlüklerden bolca yanınıza alacağınıza bir tane slikon olanlarından da tercih edebilirsiniz. Leke tutmadığı için kullandıktan sonra bir su tutmanız yeterli olacaktır. Bu konuda “Kullan at”lar büyük kolaylık sağlayacaktır.

Pamuk: Birçok nedenden dolayı ihtiyaç duyabilirsiniz. Çantanıza az miktarda da olsa bulunmasında fayda var.

Mayo: Tek kullanımlık bebek bezi şeklinde olan mayolardan kullanabileceğiniz gibi kilot mayolardan da alabilirsiniz. Biz tercihimizi tek kullanımlık Sleepy Jean bezlerden yana kullanıyoruz. 0-15 kg arası mayoları 2 yaz da rahatlıkla kullanabiliyor.

Deniz Ayakkabısı: Bebeklerimizin havuz kenarında ve ıslak zeminlerde kayıp düşmemesi için harika bir şey değil mi 🙂 Ya kayarsa ya düşerse diye endişe etmeden özgürce oynayabilmesine olanak sağlıyorsunuz. Mutlaka ama mutlaka valizinizde bulundurun.

Kolluk veya boyun simidi: Yaşları geregi Derin’e kolluk, Demir’e boyun simidi kullanıyoruz. Özgürce hareket edip güvenle kendini hareket ettirebilir.

.

Kum Kovası: Çocuğunuzun yaratıcılığını geliştirirken üstünü başını çılgınca kirletebileceği önemli yerlerden olan sahil kenarları… 🙂 Ona bir kürek bir de kova verin, size dünyayı yaratsın 🙂

Güneş Kremi: İkilemde kalan çok insan var ama araştırmaların birçoğu bebeklerin cildine zarar veren güneş ışınlarından korumanın tek yolu olduğunu gösteriyor. Bu nedenle doktorumuz bize çok faktörlü bir güneş kremi sürmemizi tavsiye ediyor.

.

Şapka: Bizde şapkalar giderken valize konulup, döndüğümüzde valizden çıkarılıyor malesef. Yine de güneşten korumak için ıslarla takmaya çalışıyoruz. 🙂 Bol bol güneşli bir tatil için yanınızda bulundurmalısınız.

Tırnak Makası: Seyahat sürenize göre ihtiyacınız durumunuz değişir. Örneğin 1 haftalık bir tatil için tırnak makası gerekli olmaz. Daha uzun seyahatlerinizde ise mutlaka yanınızda bulunmalı ki yüzünü gözünü çizmeden kesebilesiniz.

Mamaları: Anne sütü yerine mama kullanıyorsa seyahatinizin süresini göz önünde bulundurarak yetecek miktarda mama alabilirsiniz. Gideceğiniz yer bir otelse ülkemizde birçok çocuk dostu otel bulunuyor. Bu nedenle gitmeden otelle iletişime geçebilir ve bebekler için sundukları imkanları öğrenebilirsiniz.

Bebek arabası: Hepimiz ilk etapta büyük büyük arabalar alıp çok memnun kalacağımızı düşünsek de zamanla zorlanır baston pusete terfi ederiz. Gezmesi, taşıması ve katlandığında kaplandığı yer bakımından seyahatlerin en temel ihtiyaçlarından biri olabilir. Eğer bebeğiniz çok küçükse, ana kucağının takılabildiği pusetler tercih ederseniz, havuz kenarında, öğle uykularında vs. daha rahat edebilirsiniz.

Rahat Seyahatler…

Seyahat etmek bir tutkudur. Dünya’nın her yerine gidebilme arzusu… Çocuklu Seyahat ise, dünyayı daha renkli görebilmenin formülüdür 😉

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.