Amsterdam’dan Antwerp’e Ulaşım

Birbirlerine yakın mesafede bulunan Amsterdam ’dan Antwerp’e ulaşım için birkaç alternatif bulunuyor. Araba kiralayabilir, trenle ya da otobüsle ulaşım sağlayabilirsiniz.

Gidilecek mesafe çok uzun olmadığı için konfor bakımından hepsi hemen hemen eşit şartları sağlıyor. Önemli olan ortaya çıkan fiyat farklarını değerlendirmek olacaktır.

Tren İle Ulaşım

Avrupa’da tren, oldukça rahat bir ulaşım aracı. Şehirler hatta ülkeler arası en kolay ve konforlu ulaşım hizmetini verirler. Bu nedenle Antwerp’e seyahat etmek için de rahat bir seçenektir.

Seçeceğiniz trene göre 2 şehir arası; 1 saat 15 dakika ile 2 saat 30 dakika arası sürüyor. Biletler, seyahat tarihinden 5 ay öncesinde satışa açılıyor ve başlangıç fiyatı olarak en ucuz 29 €‘dan alabiliyorsunuz. Bu bölgede çalışan ve Hollanda – Fransa – Belçika – Almanya’nın bazı şehirlerini birbirine bağlayan Thalys isimli tren, Amsterdam’dan Antwerp’e seçebileceğiniz en hızlı trendir.

Tren biletlerinizi, olabildiğince erken bir tarihte internetten almanızı tavsiye ediyoruz. Çünkü seyahatten 1 gün öncesinde fiyatlar korkunç derecede artış gösteriyor. Buraya tıklayarak tren çeşitlerine, fiyatlarına bakabilir ve bilet satın alabilirsiniz.

Otobüs İle Ulaşım

Otobüs ile seyahat bu rota için çok daha ucuz bir seçenek. Ancak yolculuk süresi biraz daha uzun oluyor. Bu süre çok da büyük bir fark değil. Otobüs yolculukları 2 saat 30 dakika ile 3 saat arasında değişiyor. Eğer zamanınız az ve paranız da çok değilse, otobüsle yolculuk sizi bekliyor 🙂

Bu noktada seçeceğiniz 2 firma bulunuyor. Birisi tüm Avrupa’ya yayılmış, ucuz ulaşım sağlayan ve çoğu gezginin bir numaralı tercihi FlixBus 😀 , diğeri ise FlixBus kadar yaygın olmasa da bu bölgede ulaşım sağlayan Ouibus otobüs firmaları…

Her iki firmayla da aynı sürede ve aynı fiyatla yolculuk yapabiliyorsunuz. Bilet fiyatları 9 €‘dan başlıyor ve çok öncesinden de satın almanız gerekmiyor. Buraya tıklayarak FlixBus‘ın web sitesine ulaşabilir ve biletinizi satın alabilirsiniz.

FlixBus Web Sayfası

Ancak çocuklu seyahat edenlerin FlixBus firmasında dikkat etmesi gereken bir kural var. Flixbus’ın kuralları gereği 3 yaşından küçük çocuklar, yalnızca bebek koltuğu ya da oto koltuğuyla seyahat edebilirler. İki noktalı emniyet kemer sistemiyle sabitlenecek bu koltuğu ise KENDİNİZ getiriyorsunuz. Biz bu kuralı okuyup, hatta inanamayıp FlixBus‘la iletişime geçtiğimizde, bu kuralın aynen yazıldığı gibi uygulandığı bilgisi verildi. Yurtdışına oto koltuğu taşıma fikri bize çok cazip gelmediği için tercihimizi Ouibus’a kaydırdık 😀 Çünkü Ouibus’da istediğiniz gibi seyahat edebiliyorsunuz.

Ouibus firmasını, Amsterdam’daki pahalı trenleri görene kadar hiç duymamıştık. 😀 Aynı yolculuğu 9 € yerine 29 €’ya yapmak içimize sinmiyordu. Bugüne kadar yurtdışında her zaman tren kullandığımız için otobüste çocukla sıkış tıkış gitmek de hafiften korkutuyordu. Ancak otobüse bindikten sonra boşuna endişelendiğimizi gördük. Çünkü otobüs son derece boş ve rahattı. Derinle ve otobüste tanıştığımız bir Türk çiftle harika bir 3 saat geçirdik.

Ouibus ve Flixbus otobüsleri Amsterdam’da Sloterdijk İstasyonu’nun ve Amsterdam Schiphol Havalimanı’nın önünden hareket ediyor. Trenler kadar dakik davranmıyorlar ve hatta yarım saat kadar geç kalkıyorlar. Bu anlamda trenlerdeki hassas saat kurallarını özletiyor. Varış saatiniz ise yazılan varış saatine uymayabiliyor. Çünkü yolda yaşanan bir tıkanıklık raylardaki kadar kolay tahmin edilemiyor. Zamanlama konusu dışında herşeyinden memnun kalabileceğiniz bir yolculuk sizi bekliyor. Benelüks bölgesinin pahalılığını göz önünde bulundurunca bedava sayılabilecek güzel bir seçenek.

Ouibus’un otobüsleri de aynı Türkiye’deki şehirlerarası otobüslerinden. Üstelik içinde wifi ve tuvalet de var 😀 Bu konuda çok yabancılık çekmiyorsunuz. Biletinizi alırken koltuk numarasını vermediğini göreceksiniz. İnternet sitesinde yazıldığına göre koltuklarınız kalkış saatinden 1 saat önce yapacağınız check-in’e göre belirleniyor. Ama otobüs bekleyen diğer yolculara da sorduğumuz ve gözlemlediğimize göre kimsenin bundan haberi yok 😀 Otobüse binerken şoför elindeki tabletten size koltuk numaranızı söylüyor. Valizlerinizi alacak bir muavin de beklemeyin. Kendi valizinizi kendiniz bagaja yerleştiriyorsunuz 😀

Ouibus’dan bilet almaksa çok kolay. Buraya tıklayarak ulaşacağınız web sitesinden aşağıdaki gibi “Departure” bölümüne “Amsterdam”, “Arrival” bölümüne de “Antwerp” yazıp, “Outbound” bölümünden de seyahat tarihinizi seçtikten sonra çıkan ekrandaki bilgileri doldurarak biletinizi satın alabilirsiniz.

Rahat Seyahatler…

Seyahat etmek bir tutkudur. Dünya’nın her yerine gidebilme arzusu… Çocuklu Seyahat ise, dünyayı daha renkli görebilmenin formülüdür 😉

Bunlar da İlginizi Çekebilir

2 yorum

  1. Merhabalar, tam bebekle yapacağımız gezi için otobüs bileti almaya çalışırken, flixbus’un uyarısıyla şok olduk. Araştırır araştırmaz da ilk sizin siteniz çıktı. Siz ouibus ile bebeğinizi nasıl taşıdınız? Bebeğiniz seyahat sırasında kaç aylıktı?

    Çok teşekkürler

    1. Merhaba Flixbus’ın bu uygulaması bizi de şok etmişti. O yüzden sizi çok iyi anlıyoruz 😀 Ouibus firması aynı Türkiye’deki gibi hiçbir şeye karışmıyor. Biz kucağımızda oturtarak götürmüştük. Zaten bu güzergahta otobüs bomboştu ve biz de istediğimiz yerlere oturduk. Derin o zaman 19 aylıktı. Rahat bir firma tavsiye ederiz. Ama kalkış saati konusunda çok dakik sayılmazlar. Bilginiz olsun 😀

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.