Amsterdam’da Ulaşım

Ulaşım konusunda zorluk çekmeyeceğiniz şehirlerden birine gidiyorsunuz. 😉 Amsterdam denilince akla hemen bisiklet gelir. Çünkü şehirde ulaşım aracı olarak genellikle bisiklet kullanılıyor. Siz de bisiklet kiralayarak Amsterdam sokaklarında tur atabilirsiniz. Ancak orada yaşamıyorsanız bisiklet sürmek hiç de kolay olmuyor. Çünkü bisikletliler genel itibariyle çok hızlı ve pratik hareket ediyorlar. Turistik olarak yaylana yaylana gitmeniz, hangi sokaktan dönelim diye haritaya bakmak için durmanız imkansız 😀

Gelelim en yaygın ikinci ulaşım aracına ki bu sizi daha rahat ettirecek bir ulaşım çeşidi olacak. Amsterdam’ın hemen hemen her yerine tramvayla rahatça ulaşabilirsiniz.  Tramvayların kullanımı son derece rahat ve konforlu. İçerisindeki ekranlardan gideceğiniz durağı takip edebilir, yapılan anonslardan varılan durak çevresinde hangi önemli yapılar olduğunu dinleyebilirsiniz.

Tramvaylara her kapıdan binemiyorsunuz, sadece bazı kapılar biniş için. Diğer kapılar inen yolcular için. Çocuklu seyahat edenler, eğer pusetleri varsa, arkadan bir önceki kapıdan tramvaylara binmeleri gerekiyor. Çünkü bu bölümde tekerlekli sandalye ve puset koymak için genişçe bir yer ayrılmış.

Tramvay biletlerini yine tekerlekli sandalyeler için ayrılmış kapıdan girerek burada bulunan görevliden satın alabilirsiniz. İçindeki bilet gişelerinde her çeşit biletten bulunmayabiliyor veya bazen sadece kredi kartıyla satış yaptıklarını söyleyebiliyorlar. Eğer bilet çeşitliliğini görmek ve istediğiniz şekilde ödemek istiyorsanız tramvayların içinden bilet almayın. Ama bizim gibi tek binişli kart kullanacaksanız genellikle bulmakta zorlanmazsınız.

Biz bir tramvay yolculuğumuzda, bilet almak istediğimiz görevli bize sürekli “Pin Card, pin card” diye bir şeyler demeye çalışıyordu. “Pin Card” nedir diye bir türlü anlayamamıştık. Amsterdam halkına özel bir kart mıydı? Ya da Pin Card’ı olana dolum mu yapıyordu? çözememişken, yolculardan birisi bize pos makinesini gösterdi. O zaman anladık ki bilet satan amcada nakit yoktu. Sadece kredi kartıyla satış yapıyordu. Credit Card yerine Pin Card terimini ilk defa orada duymuştuk. Sizin de karşınıza çıkarsa bizim gibi afallamayın diye bahsetmek istedik. 😀

Tramvay haritasına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Amsterdam’da bir başka ulaşım aracı da metrolar… Amsterdam’da 4 farklı metro hattı bulunuyor. Ama hiçbiri turistlerin kullanacağı bir güzergahta değil. Genellikle Amsterdam’ın daha çok şehir merkezine uzak yerleri arasında bağlantı kurmaya yarayan metrolar, uzak yerlerde konaklama yapacaklar için ideal. Biz merkezi bir yerde konakladığımız için metroları ne gördük ne de duyduk 🙂

Bilet Türleri ve Fiyatları

Birkaç farklı ulaşım kartı bulunan Amsterdam’da, hangi kartın en uygun olacağı konusu, kalacağınız gün sayısından, konaklayacağınız yerin uzaklığına ve ulaşım araçlarını ne sıklıkla kullanacağınıza bağlı olarak kişiden kişiye değişkenlik gösteriyor.

Uzun süreli yaşamak için Amsterdam’daysanız OV-chipkaart denilen ve bittikçe kontör yüklenilen kişiye özel kartlardan alabilirsiniz. Eğer bir turist olarak gidiyor ve bir kaç gün kalacaksanız size uygun olanı GVB Cardlardan birisini seçmek olacaktır.

GVB Cardları tüm büyük istasyonlardaki mavi sarı renkli ticket makinelerinden ve az önce bahsettiğimiz tramvayların içinden alabilirsiniz. Makinelerin kullanımı oldukça basit ve kredi kartınızla da ödeme yapabilirsiniz. Bilet fiyatları ise şöyle:

  • 1 saatlik GVB Bileti:  2,90 €
  • 1 günlük GVB Bileti: 7,50 €
  • 2 günlük GVB Bileti: 12 €
  • 3 günlük GVB Bileti: 16,50 €

Eğer Amsterdam’ın altını üstüne getiririm ve bir sürü müzeye girerim diyorsanız o zaman sizin için uygun olan I Amsterdam Card. Bu kart ile şehirdeki birçok müzeye ücretsiz, birçoğuna indirimli girebilir, ücretsiz kanal turu yapabilir ve tüm ulaşım araçlarına ücretsiz binebilirsiniz.

Eğer Van Gogh Müzesi, Stedelijk Müzesi, Rembrandt Evi Müzesi, De Nieuwe Kerk, NEMO gibi önemli müzeleri gezecek, Amsterdam’ın rüya köylerinden Zaanse Schans, Volendam, Edam ve Marken‘e gidecek ve Amsterdam Kanal Turu yapacaksanız kesinlikle I Amsterdam kartı almalısınız. Çünkü kart, bu saydıklarımızın tamamından ücretsiz yararlanma hakkı veriyor.

I Amsterdam Card’ın 24 saatten 96 saate kadar çeşitleri bulunuyor. Kartı kullanıma başladığınız ilk andan itibaren süreniz başlamış oluyor. 2018 Fiyatları ise şöyle:

  • 24 saatlik Card : 59 €
  • 48 saatlik Card: 74 €
  • 72 saatlik  Card: 87 €
  • 96 saatlik Card: 98 €

Kartı buraya tıklayarak internet üzerinden de satın alabilirsiniz.

Ulaşımda Bunlara Dikkat Edin

Amsterdam’da ulaşım kartlarını check-in ve check-out yapmanız gerekiyor. Yani kartınızı hem binerken hem de inerken okutuyorsunuz. Eğer birinden birini yapmazsanız biletiniz geçersiz sayılıyor ve ceza yiyebiliyorsunuz. OV-chipkaartlarda binerken ve inerken okutmak gidilen mesafeye göre kontör düşmesini sağlıyor.

Amsterdam’da bisikletliler önemli role sahip. Bu nedenle onların yolundan yürümemeli ve karşıdan karşıya geçerken bisikletlilere arabalardan daha fazla dikkat etmelisiniz. Bisikletliyle çarpışma, bisikletliden küfür yeme sıklıkla karşılaşabileceğiniz manzaralar 🙂

Bisikletliyle çarpışmaya ramak kala 🙂

Şehrin ulaşım konusundaki kalbi Amsterdam Central. Tüm ama tüm ulaşım araçlarının buluşma noktası Amsterdam Merkez İstasyonu oluyor. Amsterdam’da nereye giderseniz gidin istasyondan kalkan mutlaka bir ulaşım aracı bulursunuz.

Amsterdam Central (Amsterdam’ın Kalbi)

Bizim gibi çocuklu seyahat edenlerin ulaşımda çok rahat edeceklerini gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz. Tüm ulaşım araçlarından 4 yaşına kadar ücretsiz yararlanabiliyorlar. Aynı zamanda Amsterdam da dümdüz bir şehir olduğu için yürürken de pusetle veya kanguruyla çok fazla yorulmayacaksınız. Sadece koşuşturmayı seven bir çocuğunuz varsa kanallara dikkat! 😀

Mutlu Seyahatler….

Seyahat etmek bir tutkudur. Dünya’nın her yerine gidebilme arzusu… Çocuklu Seyahat ise, dünyayı daha renkli görebilmenin formülüdür 😉

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.