Venedik’te Ne Yenir? Ne İçilir?

Bir hamile olarak gittiğim Venedik ’te ilk dikkatimi çeken şey, şehrin kokusuydu. Restoranlardan gelen deniz ürünleri kokusu hayli yoğundu. Pizzalar dürüm gibi sarılmıştı ve renkleri soluktu. Eğer deniz ürünlerini seven biriyseniz, bu şehrin yemekleri tam size göre. Deniz ürünleriyle arası olmayan biz ise aç kalacağımıza emindik. Neyse ki burada da kurtarıcımız makarna oldu.

Venedik’te yağmurlu bir hava karşıladı bizi. Sokaklarında kaybolduğumuz, gittiğimiz yoldan tekrar dönemediğimiz 3 gün geçirdik. Çoğunluğu turistler oluşturduğu için, mekanların fiyatları hatırı sayılıydı. Dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, hemen hemen her restoranda %10 hizmet bedelinin ekleniyor olması. Bu ne demek ? Örneğin 10 €’luk hesabınıza 1 € bahşiş bırakmak zorundasınız demek oluyor 🙂 Yemek yiyeceğiniz restoranı önceden araştırıp, kapısına geldiğinizde de panosuna dikkat etmenizde yarar var. Genellikle hizmet bedeli uygulayanların hepsinde, mutlaka kapıda “bahşiş %10” gibi şeyler yazıyor.

Roma da pizza ve dondurmaya doyduktan sonra burada da makarnayı tercih ettik.

Bigoi

Mekan çok küçük ve çok içten bir çalışanı var. Venedik’te en samimi mekandı bizim için. Makarnaları kendi makinelerinde üretip satıyorlar. Önünüzde duran vitrindeki 4-5 çeşit sostan, istediğinizi seçip makarnanızı sipariş ediyorsunuz. Bizim gibi sosların görüntüsünden ne olduklarını anlamayıp, ingilizce terimlerini de bilmiyorsanız korkmanıza gerek yok. Çünkü her bir sosun üzerinde, ne olduğunu anlatan temsili resimler bulunuyor. (Örneğin, ördek etli sosun üzerinde ördek, ahtapotluda gülümseyen ahtapot resimleri var 🙂 ) Üzerine parmesan peyniri koymak için size soruyorlar. Bu sizin tercihinize bağlı ama biz tavsiye ederiz. Biz makarnalarımızdan birini pesto soslu, birini de bolognese soslu denedik ve ikisini de beğendik.

Buna karşılık ne oturacak bir sandalye vardı ne lavabo ne de internet. Hamileyken en ihtiyaç duyulan şey malum lavabodur. Ama Venedik’te hizmet bedeli uygulaması olmayan restoranların çok azında lavabo var ?

Pasta Sugo

Venedik’te bir mekan düşününki, oturacak sandalyesi, ücretsiz interneti, lavabosu ve süper lezzetli makarnası olsun! Diğer gecemizde keşfettiğimiz bu yeri biz çok sevdik. Makarnanın yanında içeceğin de olduğu menü servisi sunuyorlar ve üstelik çok uygun fiyata geliyor. Bu kadar konfor bir aradayken mekanda kimsenin olmaması bizim için hala merak konusu.

Burada aynı zamanda, sosla birlikte makarnanın da çeşidini seçebiliyorsunuz. En güzel tarafı da makarnalar pişmiş ve servise hazır olduğu için zaman kaybetmeden hemen karnınızı doyurabiliyorsunuz.

Tiramisu

İtalya’nın bilinen en ünlü tatlısı tiramisuyu Venedik’te deneyecek zaman bulabildik. Aslında tiramisu yemek için birkaç mekan araştırmıştık ama dar sokaklarda ilerlerken karşımıza çıkan bu mekan, adeta bizi içeriye davet etti. Eminim ki İtalya’da yenilebilecek çok daha iyi tiramisu yapan yerler vardır. (Mesela en meşhuru Tre Mercanti diye bir mekan olduğunu okumuştuk)

Venedik’te Ne İçilmeli?
Bellini

Ilık bir yaz akşamı düşünün. Hava masmavi. Güneş batıyor. İçinizde bir kıpırtı. Hah işte tam da o anların içeceği Bellini ? Şeftali aromalı şampanyadır özü. Görüntüsü tamamen şeftali suyunu andırır ve alkollüdür. Venedik şehrine özgü bu kokteyli mutlaka denemelisiniz.

Ben hamile olduğum için saydığım 2 içeceği de Venedik’teyken deneyememiştim. Doğumdan aylar sonra Türkiye’ye getirdiklerimizden tadına bakabildim 🙂

 

Spritz

Soda gibi burun gıdıklayıcı içecekleri seviyorsanız, bu içecek işinizi görür. Şampanya, soda, portakal
dilimleri ve aperol denen bir maddeyle yapılıyor. İçki denilmeyecek kadar hafif bi kokteyl. Yemeklerin yanında bile tüketilebilecek hafiflikte.

Üniversitenin bulunduğu küçük bir meydanda, ayaküstü spritzinizi içip, biraz müzik dinlemek genellikle Venedik’teki gençlerin yaptığı bir etkinlik 🙂 Denemeden geçmeyin, zira Türkiye’ye döndüğünüzde bu içeceği bir daha bulamayabilirsiniz.

 

 

 

Venedik’te süpermarket öyle her yerde bulunamıyor. Alışveriş poşetlerinin paralı olduğu ve yalnızca 2 yerde bulunan Coop diye bir market var. Ordan makarnaları içkilerinizi çok uygun fiyata stoklayabilirsiniz.

Su konusuna gelince; ne yazık ki kana kana içebileceğimiz su bulamadık! Marketteki mineralli sulara talimdik. 2 kere denememize ve çalışanlara sormamıza rağmen ya gerçekten normal su yoktu ya da biz becerememiştik. Umarım siz bulabilirsiniz 🙂

Mutlu Seyahatler…

Seyahat etmek bir tutkudur. Dünya’nın her yerine gidebilme arzusu… Çocuklu Seyahat ise, dünyayı daha renkli görebilmenin formülüdür 😉

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.