Uzun Süreli Schengen Vizesi Alma Yolları

Schengen vizesinin süresi, başvurulan ülkenin insiyatifine göre değişkenlik gösterebilir. Kısa süreli vize en fazla 90 günlük verilebilirken, geçerli olduğu tarih aralığı değişkenlik gösterebilir. Örneğin 5 yıl geçerli bir vizeniz de 6 aylık bir vizeniz de olsa Schengen ülkelerinde toplamda en fazla 90 gün geçirebilirsiniz. Biz bu yazımızda size, vizenin geçerli olduğu tarih aralığını uzatmak için ipuçlarından bahsedeceğiz. 90 günlük sürenin uzatımı kısa süreli vize için mümkün değil.

Öncelikle başvuracağınız ülkenin büyük önemi bulunuyor. Hangi ülkenin ne zaman ne vereceği belli olmasa da bazı ülkeler var ki vize konusunda daha istikrarlı tutum sergileyebiliyorlar. Örneğin; diğerlerine göre daha rahat vize veren ülkeler İtalya, Yunanistan ve Hollanda‘yken, çok irdeleyip az süreli vize veren ülkeler Avusturya, Çek Cumhuriyeti ve Macaristan‘dır. Bu yazdığımız ülkeler elbetteki değişkenlik gösterebiliyor. Ülkenin dış politikasına, güvenlik tedbirine vs. göre zaman zaman oynamalar olmakta. Vize başvurusu yapmadan önce ülkenin o günkü şartlarını göz önünde bulundurmanız gerekiyor.

Uzun Süreli Schengen Vizesi Almak İçin Dikkat Etmeniz Gerekenler

1.Evrakların tam ve inandırıcı olması: Hangi ülkeden vize başvurusu yaparsanız yapın öncelikli olarak istenilen evrakların tam tamına eksiksiz bir şekilde sunulmasına özen gösterin. Başvuracağınız ülkenin konsolosluk sayfasına google üzerinden ulaşıp turistik vize bölümündeki istenilen evrakları tamamladığınıza emin olun. Konsolosluk sayfalarında vize başvurunuzu nereye yapacağınızı açıklayan bölümler göreceksiniz. Birçok konsolosluk turistik vize başvurularını direkt olarak almaktansa bu görevi aracı kurumlara devretmiş durumdalar. İdata, Vfs Global gibi şirketlerle vize başvurusu aldıklarını okursanız, ilgili aracı firmanın sayfasına girip evrakların listesine o sayfadan da bakabilirsiniz. Schengen için belli başlı standart evraklar bulunuyor. Bunlarla ilgili detaylı yazımız için buraya tıklayabilirsiniz.

Vize başvurularında sıklıkla yapılan hata inandırıcılıktan uzak belgeler sunulmasıdır. Bu belgelerle de vize almanız elbetteki mümkün, ancak uzun süreli vize alma ihtimalinizi azaltır. Gerçekten sunduğunuz şekilde seyahat edeceğinizi kanıtlar belgeler daha inandırıcı olacaktır. Daha detaylı ipucunu bir sonraki maddeye sakladık 🙂

2. Rezervasyon yerine satın alın: İnandırıcılığı arttırmanın en etkili yolu gidiş dönüş uçak biletlerini satın almaktır. Ülkelerinde potansiyel göçmen olmadığınızı kanıtlamanın bir yoludur. Vize çıkmadığı durumlarda uçak biletinizin yanmaması için küçük bir ücret karşılığında değiştirilebilir bilet satın alın. Amacınız uzun süreli vize almak olduğu için ileriki bir tarihte yeniden 80 € vize ücreti vermektense, uçak bileti değişim ücreti ödemek daha karlıdır.

Otel rezervasyonlarının parasını da ödeyin. Booking.com aracılığıyla yaptığınız rezervasyonlarda birçok otel için ücretsiz  iptal seçeneği bulunuyor. Eğer vizeniz çıkmazsa rezervasyonu iptal eder ve paranızı iade alabilirsiniz. Uzun süreli vize almak için bazı riskler almakta fayda var 🙂

3. Gelir durumunuzu iyi gösterin: Daha önceki “Schengen Vizesi İçin Gerekenler” yazımızda da belirttiğimiz gibi banka hesap hareketlerinizi iyi planlayın. Vize başvurusundan hemen önce toplu bir şekilde para yatırmaktansa, 6 ay boyunca devamlı bir hareket olduğunu gösterin. Üzerinize ev, araba varsa mutlaka tapu/ruhsat fotokopisini ekleyin.

Ne kadar bankada göstermeliyiz diye soracak olursanız, biz 1 haftalık tatil için genellikle kişi başı 5.000 TL civarında para bulunduruyoruz. Bu tutar ne kadar artarsa size avantaj sağlayacaktır.

4. Dilekçe yazın: Yakın zamanda bir başka Schengen ülkesine daha seyahat edeceğinizi anlatan bir dilekçe yazın. Bu dilekçeyi  desteklemek adına, örneğin 3 ay sonrasına bir Schengen ülkesi için gidiş dönüş uçak bileti rezervasyonu ekleyebilirsiniz. Bazı ülkelerde işe yaradığını duymuştuk. Bizce denemeye değer.

5. Daha önce vize aldığınız ülkeden başvurun: Bu konu aslında büyük bir hassasiyet taşıyor. Hangi ülkeden giriş yapacaksanız o ülkeden vize başvurusu yapmanız gerekiyor. Ancak uzun süreli vize için ve daha sonraki vize alımlarında sıkıntı yaşamamanız için vizeyi aldıktan sonra mutlaka o ülkeye yeniden kısa bir ziyaret edin. Pasaportunuzda giriş damgasının olmasını sağlamalısınız ki daha sonra da uzun süreli vize alma şansınız bulunsun. Bunun için de örneğin, uçak biletinizi doğrudan vize aldığınız ülkeye alıp oradan aktarma yaparak seyahatinize başlayabilirsiniz. Bu çok mantıklı görünmese de uzun süreli vize almada önemli bir faktör olduğunu bilmelisiniz.

Bütün bu yazdıklarımıza dikkat ederek Hollanda tarafından 1 yıllık Schengen vizesi aldık. İleriki tarihli bir seyahat için dilekçe dışında tümünü uyguladık. Bizim şanslı olduğumuz konu son maddede yazdığımız durumun tesadüfen başımıza gelmesiydi. O da şöyle ki; Vfs Global’deki görevli geçici bir süre için Hollanda vizesine Çek Cumhuriyeti’nin baktığını söyledi. Bizim daha önceden Çek Cumhuriyeti’nden almış olduğumuz vize aynı ülkeye başvurmuşuz durumu yarattı. 🙂 Hayat bazen bize de gülüyor 🙂 🙂 🙂 Şaka bir yana, stresli vize süreciyle uğraşmamak adına umarız sizin için de şanslı başvurular olur.

Şanslı seyahatler 🙂 …

 

 

 

 

Seyahat etmek bir tutkudur. Dünya’nın her yerine gidebilme arzusu… Çocuklu Seyahat ise, dünyayı daha renkli görebilmenin formülüdür 😉

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.