Turla Mı? Bireysel Mi?

Venice Venezia

En kafa kurcalayıcı sorulardan birisi de turla mı bireysel mi gitmeli? Bir başımıza İngilizce bilmeden ne yaparız? Hangisi daha karlı olur? Başımıza bir şey gelirse nereyi ararız?

Kafanızı kurcalayan, birçoğunuzu yurtdışından soğutan, çıkma cesaretinizi yitirdiğiniz bu konuda sizi aydınlatacak cevabı net bir şekilde açıklayalım.

Bireysel gidin. Özgürlüğün tadını çıkarın.

Her iki seyahat türünün de kendi içinde avantajları ve dezavantajları olduğu bir gerçek. Seyahatten ne beklediğinize ve gezi anlayışınıza göre bu durum kişiden kişiye değişir. Biz de yabancı dili olmayan çocuklu gezginler olarak, ilk yurtdışı seyahatimizi turla yapıp kolaya kaçmayı düşünmüştük. Sonra uzun araştırmalarımız sonucunda turla gezmenin bize uygun olmadığına karar verip, tek başımıza çıktık yola.

.

Turla gitmenin avantajı nedir?

Turla gitmenin en büyük avantajı, kafanızın rahat olmasıdır. Tura 2 kat fazla para verirsiniz belki ama, kafayı hiçbir şeye yormadan seyahat tarihi gelince uçağa binip tadını çıkarırsınız. Aynı zamanda şehir turları *PANORAMİK yapıldığından az zamanda daha fazla şehir görme şansı elde edebilirsiniz.

Turla gitmenin dezavantajları nelerdir?

Yurtdışı turuna katılmaya karar verirseniz şartları çok dikkatli okumanızı tavsiye ederiz. Baştan başa İtalya 199 € gibi kampanyaların %95’nin aslında 700 €’ya kadar çıktığını gördük 🙂

Tam olarak şöyle: (Örnekleri İtalya üzerinden yazalım)

1.Panoramik Turla Yetinmek

En başta çok fazla şehir göreceğiniz kesindir. Ama şehrin neresini göreceğinizi tur programından dikkatlice okumalısınız. Örneğin Roma ’ya gitmişken Kolezyum’u görmek ister misiniz? Göremeyebilirsiniz. Çünkü bir çok seyahat firması Kolezyum’u sadece yanından otobüsle geçerken gösterirler. Dünya’nın en küçük ülkesi Vatikan mı? Ne yazık ki o da birçok tur programında sadece panoramik içeriğinde yazar.

Bunlar tur şirketlerinin pek lüzumlu görmediği şeyler. İşte buna panoramik tur denmektedir. Seçeceğiniz turda böyle birşeyin olup olmadığına dikkat edin.

.
2.Ekstra Turlar

Bütün seyahat panoramik geçmiyor tabiki. Tur programlarında genelde şu kışkırtıcı cümle yazar. “Sabah otelde kahvaltı ve serbest zaman. Dileyenler için M.S.79’da patlayan ve şehri yok eden Vezüv Yanardağı’nın eteklerine uzanmış hayalet şehir Pompei turu. (Ekstra 100 €)” İtalya’ya kadar gitmişiz Pompei’yi görmeyelim mi diyerek mecburen satın almak zorunda kalırsınız. Ekstra turu tercih etmeyip serbest zamanı seçenler ne yapacak? Kendi başlarına şehri gezmeye çalışacaklar. E bu zaten bireysel yurtdışı seyahati olmuyor mu? Ne anlamı kaldı 🙂

Mutlaka ekstra turları kontrol edin. Katıldığınız ekstra turlar genellikle sadece ulaşım ve müze için geçerlidir. Kişisel harcamalarınız, yeme-içmeniz ekstra olarak size yansıyacaktır.

.
3.Şehirden Uzak Oteller

“Orta Çağ’da yapılan eğlenceler, yenilen yemekler, limitsiz içeceklerin tadını çıkarabileceğiniz ve birbirinden güzel kızların yaptığı ateş dansları eşliğinde, muhteşem Orta Çağ eğlenceleri sizleri bekliyor. (Ekstra 80 €)”

Bu durum doğrudan 2. maddeyle bağlantılı. Çünkü yukarıda belirtilen tura katılmazsanız, otelde televizyon seyretmek zorunda kalabilirsiniz. Çünkü genel itibariyle tur şirketleri hem ucuz hem de ekstra turlara müşteri çekmek için şehre uzak otellerle anlaşma yaparlar.

Mesela Venedik için genellikle Mestre bölgesinden otel seçerler. Çünkü merkeze ulaşım zordur. Bu nedenle turla gidecekseniz, tur şirketinden otel isimlerini ve şehre olan uzaklıklarını öğrenmenizi tavsiye ederiz.

.
4.Gruba Ayak Uydurma Zorunluluğu

Toplu halde gezmenin en can alıcı bölümü… Sevseniz de sevmeseniz de topluluğa göre hareket etmek durumundasınız. Belki de siz daha fazla tarihi yer görmek isterken topluluğa ayak uydurup onların alışveriş yapmalarını beklemek zorunda kalabilirsiniz.

Tura katılan herkesin farklı gezi anlayışları olduğu için bu durum sizde kimi zaman vakit kaybı hissettirecektir.

Bu gibi durumlar şehirde özgür olmanızı kısıtlayacak, belki kendinizi çok iyi hissettiğiniz bir andan, vakit dolduğu için ayrılmak zorunda kalabileceksiniz.

San Marco’da Akşam
5.Ücrete Dahil Olmayan Hizmetler

Tur satın alırken ücrete dahil olmayan hizmetler bölümünü ayrıntılı bir şekilde inceleyin. Genellikle vize bedeli, ekstra turlar, öğle ve akşam yemekleri gibi yüklü harcamalar ücrete dahil değildir. Ücrete dahil olanlar, genellikle olmayanlardan daha azdır.

Tatilin size kaça patlayacağını, bu bölümü de hesaba katarak değerlendirmeyi ihmal etmemelisiniz.

.
6.Vize Bedeli

Vize bedelleri çoğunlukla tur şirketlerinin üzerine komisyon koyarak söylediği bedellerdir. Azımsanacak bir para değil, neredeyse 2 katıdır. Üstelik bireysel başvurmanızdan daha az yorucu da değildir. Aynı evrakları toplayıp konsolosluk yerine tur şirketine verirsiniz. Onlar sizin adınıza işi takip ederler.

Hiçbir şirket veya şahıs vizenin çıkacağı garantisini VEREMEZ. Ödeyeceğiniz vize bedelini, vize çıkmadığı takdirde iade alamayacağınızı da unutmayın. Bu bireysel başvurular için de geçerlidir.

Victor Emanuelle Anıtı – Roma

Bireysel Gitmenin Dezavantajları

Tursuz gitmenin en büyük dezavantajı çok araştırma yapmak zorunda kalmak diyebiliriz. Ama bu yine tatilden beklentinize bağlıdır. Tamamen akışına bırakmak isteyenler için böyle bir durum söz konusu olamaz.

Çok araştırma yapmaktan kasıt, şehri öğrenmek, ulaşımını öğrenmek, yeme içme, geziyi günlere bölme, müzelere bilet alma, şehirlerarası ulaşımı öğrenme vs. gibi birçok konuda bilgi edinmeniz gerekir. (Bize göre bir şehri tam anlamıyla yaşayabilmek için bunlar çok önemli ve eğlenceli kısım.)

Bizim sitemiz gibi yüzlerce blog sayfası okumak sizi sıkıyorsa, bu durum dezavantaj olarak görülebilir.

Bireysel Gitmenin Avantajları

1.Şehrin Tadını Almak

İtalya deneyimimiz bize bireysel gezmenin, şehrin asıl tadını almanızı sağladığını gösterdi. Çünkü ülkeye girdiğiniz anda artık orada yaşayan insanlar gibi hareket etmek zorunda kalırsınız. Kendinizi turistten ziyade, oranın bir vatandaşı gibi görürsünüz.

Herkes gibi otobüs bekler, metroda ineceğiniz durağa konsantre olur, soranlara yol bile tarif edebilirsiniz. Ki bu bize göre en tat veren bölümü.

San Marco Meydanı – Venedik
2.Uygun Fiyata Merkezden Otel Bulmak

Otelinizi kendiniz seçeceğiniz için, size en uygun ve hoşunuza gidebilecek bir yerden rezervasyon yapabilirsiniz.

Roma’da Vatikan… Muazzam görkemiyle yanıbaşınızda. Bizim tercihimiz bu bölgeden yana olmuştu. Pencereden kafanı uzat ve dinle. San Pietro’nun çanları, dünyanın başka bir yerinde olduğunuzu iliklerinize kadar hissettirecek.

Akşam geç saatlere kadar dışarıda olmak isteyip, ulaşımı dert etmeyeceğiniz bir çok uygun fiyatlı konaklama mevcut. Seyahat planınıza göre size en uygun bölgede konaklayabilirsiniz.

.
3.İstediğiniz Her Yeri Görebilmek

Yurtdışı turlarını, bireysel geziden ayıran en önemli ayrıntı budur. Nereyi görmek istiyorsanız orayı görürsünüz. Tur programlarında yazan her şeyi çok daha rahat ve ayrıntılı görebilirsiniz.

Her sokaktan çıkan turdan birilerini görüp, kendinizi memlekette hissetmek zorunda kalmazsınız  🙂 🙂

.

Yurtdışına bireysel olarak çıkacağımızı duyan herkes ilk olarak şunu sormuştu:

Yabancı diliniz var mı?

Hayır yoktu ve olsaydı da işimize yaramazdı. Siz de bu konuyu kafanıza takmamalısınız. Sonuçta gezilecek yerler belli yiyeceğiniz şeyler bellidir.

Gerçekten çok gerekli olduğu durumlarda, akıllı telefonlarınıza indirmiş olacağınız bir sürü uygulama olacaktır. Özellikle çok popüler ülkelerden birine gidiyorsanız, tahmin edebileceğinizden çok daha fazla Türk turistle karşılaşacaksınız. Roma ve Venedik’te o kadar çoktu ki şaşırıp kalmıştık. Sıradışı bir olay başımıza gelseydi yabancı dil konusunda mutlaka Türklerden yardım isterdik.

Yazımın başında da belirttiğimiz gibi, seyahat anlayışı herkese göre değişkenlik gösterir. Ne şekilde olursa olsun, başka bir kültürle tanışmak hayatın en güzel deneyimlerinden biri olduğuna eminiz.

Geç kalmadan deneyin…

Mutlu seyahatler…

 

Seyahat etmek bir tutkudur. Dünya’nın her yerine gidebilme arzusu… Çocuklu Seyahat ise, dünyayı daha renkli görebilmenin formülüdür 😉

Bunlar da İlginizi Çekebilir

6 yorum

  1. çok sEvdim bunu hoş gerçi biz Yurt dışı için şu anlık uygun değiliz ama yurt içinde koLaya kaçıp tur ile mi gitsek diye bir an düşünüyoruz tabiki yine de özgürce dolaşmak en güzeLi

    1. Her iki türlüsü de inanılmaz deneyimler kazandıracaktır. Umarız yakın zamanda bu deneyimi yaşarsınız. 🙂

  2. Tecrübe aktarımı ve gezi ile birlikte aslında anılarınızı paylaştığınız için teşekkürler. Kim bilir belki bir gezide karşılaşırız . İnsanlar göç etmeye devam ediyor aslında , sadece çadırları sabit ✋??☀️

    1. Güzel yorumunuz için biz teşekkür ederiz. 🙂 Dünya çok küçük. Bir yerlerde karşılaşmak hiç zor değil. Umarız denk geliriz 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.