Türkiye’nin Saklı Cenneti: Çıralı Gezi Rehberi

Tropikal ada atmosferi ile Anadolu yaşam tarzının birleşiminden doğan saklı bir cennet… Horoz sesleri ile uyanıp portakal ağaçlarının altında, kuş cıvıltıları eşliğinde kahvaltı ve hamak keyfi… Sonrası masmavi berrak bir deniz. Büyük otel yok, yüksek sesli müzik yok. Burası Çıralı… Sizlere doğa ile baş başa sakin bir tatil vadeden diyar.

Yıldızı son dönemlerde parladığı için bir çok kişi sosyal medyadan, çevresinden duymuştur. Fakat herkesin aklında bir soru var “Çocuklu aileler için uygun mu?” Yazımızı okuduktan sonra aklınızdaki tüm sorular yanıt bulacak ve Çıralı’yı avcunuzun içi gibi bileceksiniz.

Antalya’nın Kemer ile Kumluca ilçelerinin tam ortasında, Beydağlarının deniz ile buluştuğu noktaya kurulmuş bir Yörük Köyü Çıralı. Yolu biraz virajlı çünkü saklı cennete girmek emek ister. 🙂

Antik kent Olympos ile aynı sahili paylaşıyor. Aynı koyda olduklarına bakmayın, ziyaretçi profilleri çok farklı. Olympos daha çok gençler tarafından tercih ediliyor çünkü sahilden uzak, vadinin derinliklerinde bir çok disko, bar mevcut, konaklama çok ekonomik. Çıralı ise daha çok ailelerin, doğa ile başbaşa, sakin bir tatil isteyenlerin tercih ettiği bir bölge.

Çıralı’nın doğal köy yapısının korunmasının en büyük sebeplerinden biri sevimli deniz kaplumbağaları Carettalar. Her yıl Haziran – Temmuz aylarında geceleri yumurtalarını kumsala bırakıp denize dönüyorlar. Yuva sayıları her geçen yıl azalsa da onların sayesinde sahil şeridine büyük oteller, yüksek sesli mekanlar yapılmıyor. Hızla artan
taleple birlikte bölge çok gelişti ve bir çok yeni işletme açıldı. Yine de kasaba yapısı korunmaya çalışılıyor.

Doğasından bu kadar bahsettik, “peki tüm günü hamakta portakalları izleyerek mi geçireceğiz?” derseniz size Çıralı ve çevresinde yapabileceğiniz bir çok aktivite sayabiliriz.

Deniz, Mavi Tur

Deniz suyu sıcaklığı 26-27°C yani baya ılık, su seviyesi ilerledikçe derinleşiyor, masmavi berrak bir su. Sahil çakıl & kum karışık. Çocuklar bir denize koşuyor, bir kumdan kale yapıyor, bir çakıl topluyor, bazen 5 taş oynuyor. Yaz yağmuruna da denk gelirseniz deniz keyfi ballı kaymaklı olur 😀

Sahilin küçük bir bölümünde, restoranların hemen önünde ücretli şezlonglar mevcut, yer yer otellerin kendine ait şezlongları dizili. Hepsinin tek bir ortak noktası var, denizden baya geride, plajın girişinde olmaları. Carettalar sağolsun:)

Peki bu durum bize nasıl bir avantaj sağlıyor? Kaldığınız otelin/pansiyonun sahilde şezlongu olmayabilir, belki ücret
vermek istemiyorsunuz, belki de havlunuzun, eşyalarınızın denizden uzakta olmasını istemiyorsunuz. O zaman özgürce girin plaja açın havlunuzu dilediğiniz yere. Tam bu noktada çakıllar devreye giriyor ve havlunuzun kuma bulanma  riski azalıyor 🙂

Biz kahvaltı sonrası şemsiyemizi, plaj örtümüzü açıyoruz denizin hemencik yanına, yanımıza atıştırmalıklarımızı alıp çocuklar yorgunluktan oturdukları yerde sızana kadar deniz kenarında vakit geçiriyoruz. Plajda yer yer küçük kafesler görürseniz şaşırmayın, bunlar görevliler tarafından tespit edilmiş Caretta yuvaları.

Mavi tura gelince, civarda karayolu ile ulaşamayacağınız bir çok koy mevcut, Akvaryum koyu,Sazak koyu, Ceneviz koyu gibi. Buralara ücretli tekne turları düzenleniyor, çarşıda bulunan tur firmaları ile görüşüp 1 gününüzü mavi tura ayırabilirsiniz. Şanslıysanız yunus, kılıç balığı veya Caretta Caretta görebilirsiniz.

Bisiklet / Yürüyüş

Her sabah güneş doğmadan uyanan miniği oyalamak için yaptığımız aktivitedir. Sabah serinliğinde kuş cıvıltıları ve çiçek kokuları eşliğinde, başta portakal ve nar olmak üzere çeşit çeşit meyve ağaçları, begonviller ve Fıstık Çamları arasında yürüyüş yapmak, deniz kenarında güneşin doğuşunu izlemek paha biçilmez. Bir dakika bile yerinde duramayan minik fırtınamız bile arabasında sessizce izler doğayı, huzur ve mutlulukla dolarız.

Şiddetle tavsiye ediyoruz. Serin saatlerde bisiklet kiralayarak veya yürüyerek Çıralı’nın eşsiz doğasını keşfedin. Çocukla beraber gezmek için emniyet kemerli çocuk oturakları bulunan bisikletler de kiralayabilirsiniz.

Caretta Caretta

Yumurtlama tarihlerinden 60 gün sonra, Temmuz- Ağustos – Eylül aylarında sabah güneş yükselmeden carrettalar yumurtalarından çıkıp denize doğru ilerliyorlar. Deniz ile kavuşma anını izlemek muhteşem, sanki evladımızı üniversiteye uğurlarmışcasına bir gurur,duygu seli 😀 Görevliler sürekli kontrol halinde oluyorlar, biz de sabah
yürüyüşlerimizde şanslıysak bu muhteşem doğa olayına tanık oluyoruz.

Yanartaş / Chimera

Asırlardır sönmeyen bir ateş ve üzerinde pişen sucuk 🙂 Nasıl yani?

Yanartaşı Çıralı’da kime sorsanız gösterir, zaten tabelalar da mevcut. Akşamüstü veya karanlık çökünce gidilir, çünkü gündüz sıcağında dağa tırmanmak işkence, gece karanlığında ormanın içinde yürümek büyük macera. Çocuklu aileler ikindi vaktinden sonra çıkıp, güneş batmadan inmeyi tercih ediyor, kangrunuzu yanınızda bulundurmanızda fayda var. Biz 18 aylık oğlumuz ile hava karardıktan sonra elimizde bir fener, şarkı-türkü eşliğinde tırmandık. Zor olanı seçtik, pişman değiliz. 😀

Zirvede sizi bekleyen ise kayaların arasından çıkan alevler. Ay ışığı, yıldızlar ve alevler muhteşem bir görsel şölen sunuyor. Türk genci israf eder mi ateşi, yanlarında sucuk getirip ekmek arası yapanlar var. İniş sonrası kafeteryada çay içip soluklanabilirsiniz.

Giriş ücretli 6 TL.

Baştan sona kendimi profesyonel ellere teslim etmek istiyorum derseniz de sizi otelinizden alıp süslü traktörler ile Yanartaş’a götüren tur firmaları da mevcut.

Olympos Antik Kenti

Antik Likya medeniyetinin en önemli şehirlerinden biri. Olympos Örenyeri’nde klasik  Roma dönemi tiyatro yapısı, bazilika ve hamam yapısı görülebilir.

Çıralı sahilden yürüyerek Olympos’a varabilirsiniz. Plajdan bakıldığında yakın gibi dursa da çocuklu aileler için uzun bir yürüyüş. Yavaş yavaş, dinlenerek gideriz derseniz serin saatleri tercih edebilirsiniz, yaz aylarında 19.00’a kadar açık oluyor. Araç ile gitmek isterseniz; Çıralı ile Olympos arasında karayolu ile bağlantı yok, aracınız ile Çıralı’dan
çıkıp anayolda Kumluca istikametine doğru ilerleyin, biraz ileride yol ayrımını göreceksiniz.

Girişi ücreti 20 TL. Müzekart+ ile ücretsiz.

Bayram Kutlaması

Çocuklar için yapılan bayramlaşma geleneğini pek çok turist bilmez. Bayramın ilk günü Çıralı’da olacaksanız, Bayram namazı sonrası çocuklar için düzenlenen geleneksel bayramlaşma şölenini kaçırmayın. Hiç unutamayacakları bir bayram sabahı olacak, şeker havuzundan payınızı almak için yanınızda poşet bulundurmanızı tavsiye ederiz.

Ulupınar

Çıralı’ya 3 km mesafede buz gibi suların aktığı, dereler üzerine kurulmuş sedirlerde alabalık yeme keyfi yaşayacağınız bir yerleşim yeri.

Phaselis

Çıralı’ya 25 km mesafede Tekirova mevkiinde bulunan antik kent ve liman. Mermer sütunlar, hamam, tiyatro, su kemerleri hepsi görmeye değer. Üç ayrı liman bulunuyor, antik kenti bitirip serinlemek için limanlardan birine, denize koşun. Çam ağaçlarının altında, kalıntıların bulunduğu berrak denizde yüzmek enfes bir duygu. Anlatılmaz
yaşanır, görmeden, yüzmeden memlekete dönmeyin.

Giriş ücreti 20 TL. Müzekart+ ile ücretsiz.

Tahtalı Dağı

Tahtalı, bölgenin en yüksek noktası (2366 m). Çıralı’ya 34 km mesafede Kemer yönünde bulunuyor. Zirveye teleferik ile çıkıyorsunuz, çıkış ve iniş çok keyifli, birkaç dakika içinde yükseklikle birlikte değişen iklim ve bitki örtüsünü bariz gözlemliyorsunuz, havada süzülen kartallar da bonusu.

Batı Akdeniz ayaklarınızın altında. Zirvede kafeterya, market mevcut. Yaz aylarında bile serin olduğu için yanınızda hırka bulundurmanızı tavsiye ederiz. Dilerseniz yamaç paraşütü (paragliding) ile Tahtalı’dan atlayıp havada süzülerek Tekirova plajına inebilirsiniz.

Teleferik ücretli, online bilet 117 TL.

Tekirova – Su sporları

Çıralı’ya 20 km uzaklıkta en yakın merkez Tekirova. Burada bir çok mağaza, restoran ve büyük otel mevcut. Tatilde biraz da adrenalin istiyorsanız su sporları yapabileceğiniz en yakın adres burası. Biz çok çocuklu kalabalık bir grup olarak gitmiştik, çocukları birbirimize emanet ederek sırayla eğlencenin dibine vurduk 😀

Adrasan

Çıralı’ya 35 km uzaklıkta Kumluca’ya bağlı 2 km kum plajı bulunan doğal ve sakin bir sahil kasabası. Son dönemde popüler olan, Türkiye’nin Maldivleri Suluada’ya da Adrasan’dan turlar düzenleniyor. (Çıralı’dan da Suluada’ya gidebilirsiniz fakat uzun sürdüğü için pek tercih edilmiyor.)

Sebze-Meyve Pazarı

Pazar gezmesi deyince gözleri yıldız yıldız parlayanlar buraya lütfen! Tur firmalarının yabancı turistleri sebze-meyve pazarı için Kemer’e götürdüklerini görebilirsiniz. Kemer merkezi gezmek ve evinize yöresel ürünler götürmek için çok güzel bir seçenek.

Bir önerimiz daha var; Kumluca pazarı. Bu tarım ilçesinin pazarı doğal olarak daha zengin ve bir çok köylü bahçesinin ürünlerini getiriyor. Gittiğiniz bölgenin yöresel tatlarını evinize taşımak isterseniz Kumluca (Cuma) veya Kemer (Pazartesi) pazarına bekleriz.

Yeme-İçme

Çıralı’nın girişinde ve sahilde bir çok restoran,kafe, pastane mevcut. Pide, Kebap, Kokoreç, Balık, Gözleme, Kahvaltı, Pasta, Kahve tüm seçenekler var. Bazı mekanlar fix menü sunuyor, akşam yemeklerini daha uyguna getirebilirsiniz.

Çıralı’nın girişinde Yörük Cafe var, pideleri lezzetli ve uygun. Sahildeki restoranların ücretleri biraz daha yüksek.
Bir tavsiye; Apart oda tutacaksanız Çıralı’ya varmadan en yakın merkezde market,kasap,manav alışverişinizi yapın. Acil ihtiyaçlar için Çıralı’da market var fakat fiyatlar biraz yüksek. Pazar günleri de küçük bir sebze-meyve pazarı kuruluyor.

Konaklama

Butik oteller, apart oteller, pansiyonlar, bungalovlar, çadır ve karavanlar için özel alanlar, her çeşit konaklama imkanı mecut. Sahipleri çoğunlukla bölgede yaşayan yörükler. Pansiyon sahipleri misafirleri ile bizzat kendileri ilgileniyorlar, sıcak kanlı ve yardım sever insanlar. Hizmet kalitesi ve ücretler değişkenlik gösterebiliyor.

Biz her yıl 7-8 gün kalırız ve hep aynı bölgede konaklarız çünkü portakal-limon bahçesinin, zeytin ağaçlarının ve
tavukların arasından yürüyerek denize gitmeye bayılıyoruz.

Geçtiğimiz yıllarda memnun ayrıldığımız ve iyi olduğunu bildiğimiz otellerin isimleri; Bahçe Villa Çıralı, Sunset Pansiyon ve Apart, Palm Konak Apart Otel, Villa Lukka, Azur Hotel, Grand Aygün Hotel.

Ulaşım

Çocuklu aileler için en iyi iki yöntem; kendi aracınızla gitmek veya önceden shuttle ayarlamak. Çünkü Antalya’dan Çıralı’ya gitmek için üç vasıta değiştirmek gerekiyor, yaklaşık 2 saat sürüyor, zor bir yöntem.

Yine de yazalım:

Antalya Havalimanı’ndan otobüs ile Antalya Şehirler Arası Otobüs Terminali’ne geçip buradan Kumluca dolmuşlarına biniyorsunuz, Çıralı kavşağında inip, tekrar Çıralı merkeze inen dolmuşlara biniyorsunuz.

Market – Sağlık

İzole bir kasaba ortamından bahsettiğimiz için çocuklu ailelerin en merak ettiği konuya değinmek istiyorum.
Biberon, bisküvi, bez, emzik tarzı ürünleri rahatlıkla bulabilirsiniz bir kaç market mevcut fakat fiyatlar yüksek. ,

Eczane veya sağlık ocağı yok, en yakın eczane Tekirova’da (20 km), hastane ise Kemer’de (35 km). Bu nedenle yanınızda her türlü ilaç bulunmalı; ateş düşürücü, yanık kremi, böcek /sinek sokmaları için kremler gibi.

Neden Çıralı’yı Tercih Edeyim?

1. Tropikal ada havası ve köy ortamının birleşimi size eşsiz bir doğal güzellik sunuyor.
2 .Yüksek ses yok, büyük otel yok,havuz başı etkinlikleri yok, kafa dinlemek isteyenler için muhteşem bir seçenek.
3. Deniz eşsiz güzellikte, su sıcaklığı çocuklar için ideal.
4 . 3,2 km uzunluğundaki koy halka açık ve ücretsiz. Dilerseniz şezlong kiralarsınız, dilerseniz istediğiniz yere havlunuzu serersiniz, plaj tüm havlulara yetecek kadar büyük 😀
5. Çevresinde gezilecek bir çok turistik merkez ve antik kent mevcut.
6. Farklı konaklama, yeme-içme seçenekleri var. İster butik otelde kalın, ister apart otelde kalın deniz aynı deniz, plaj aynı plaj.
7. Çıralı’da ne giydiğinizin, makyajlı olup olmamanızın, topuklu ayakkabınızın bir önemi yok. Dilerseniz çok şık gezin, dilerseniz en rahat tayt, terlik ve anne topuzunuz ile gezin 😀 Hepsini kaldırabilecek bir ortam, çocuklarla ilgilenmekten kendine bakmaya fırsat bulamayan annelerin dikkatine!
8. Çıralı’ya bir kez gittiniz mi aklınızdan bir daha çıkmaz, bir sonraki sene için plan yapmaya başlarsınız.

Çocuklu Ailelerin Zorlanacağı 2 Konu

1. Sağlık merkezi/Eczane bulunmaması acil durumlar için sıkıntı yaratabilir ama yanınıza ateş düşürücü, böcek/sinek ısırmaları için krem, yanık kremi gibi elzem ilaçları alırsanız rahat edersiniz.
2. Sahilin çakıl&kum karışık olması, bebek arabaları ile giriş-çıkışı zor bir hale getiriyor, fakat aşılamayacak bir konu değil. Biz bebek arabasını sürükleyerek veya taşıyarak deniz kenarına götürüyoruz.

İyi seyahatler…

Gaziantep gibi yeme-içme sever, İstanbul gibi heyecanlı ve hızlı, Antalya gibi eğlenceli, Bursa gibi doğa sever, Anadolu gibi cana yakın bir aile.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

7 yorum

  1. Gönül memleketimiz Çıralı daha güzel anlatılamazdı. Okurken kendimi Çıralı’nın ılık tertemiz sularında zaman geçirirken hissettim. Saatlerce denizde durup da hiç üşümemek, sahilde hiçbir yapay eğlencenin olmamasına rağmen saatlerin nasıl geçtiğini anlayamamak sadece Çıralı’ya özgü özellikler. Bu yaz nasipse yine Çıralı diyorum ?

  2. Çıralı yazısıyle insanın havaya bakmadan kalkıp valiz hazırlayası geliyor ☺️ ??

  3. Yazı o kadar samimi ki tam da şu an valiz hazırlayası geliyor insanın! Popüler olamayan, çok duyulmamış bi yerin bu kadar şahane olması çok şaşırtıcı. Belki de bu iyi kimseler keşfetmeden hadi gidelim 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.