Paris’te Ulaşım Rehberi

Paris’te ulaşımın en yaygın ve kolay yolu metrolardır. Şehirde 16 farklı metro ağı bulunuyor. Bu ağlar sayesinde Paris’in hemen hemen her yerine rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz.

Avrupa’nın en eski ve en kapsamlı metro ağlarından birine sahip olmasının yanında küçük sürprizler de barındırıyor 🙂

Şimdi bahsedeceğimiz metrolar hakkındaki ön bilgiyle aydınlanmadan, ulaşım konusunu okumaya başlamayın. Uyarmışlardı dersiniz 😀

Paris’te Gezilecek Yerler yazımızda bahsettiğimiz hırsızlığın en çok yaşandığı yer metrolar…  Ama sırt çantanızı önünüze alırsanız ve cebinizde cüzdan, pasaport, telefon vs. taşımazsanız sıkıntı yaşamazsınız. Metrolarda hiçbir şekilde güvenlik yok gibi bir şey. Yer altı dünyası Paris’te çok ayrı bir dünya. O yüzden insanlar çok rahat suç işleme girişiminde bulunuyor ve yakalandıklarında da bu durumu önemsemiyor.

Metroya biletsiz girebilmek için kendilerini rezil eden insanlar dolu. Biz ilk şokumuzu 7 numaralı metro hattının Crimeé durağında yaşamıştık. Viyana’da Ulaşım yazımızda da yazdığımız gibi Viyana metrosunun girişinde turnike bulunmuyor. İnsanlar günlük, aylık, yıllık -her neyse- kartlarını yanlarında taşıyorlar ve güvenle metroya biniyorlar. Paris’te bu durum tam tersi.

*Fotoğraf akilliseyyah.blogspot.com.tr ‘dan alınmıştır

Metro girişlerinde turnike ve onu koruyan zırh gibi kapılar var. (Haha şaka değil) Metroya binmek isteyen kişi turnikeden biletini okutuyor ve zırh kapı açılıyor. Biz biletimizi alıp acaba bu kapıdan Derin’in arabasını nasıl geçiririz diye düşünüp kenarda gözlem yaparken “Daha neler artık” dediğimiz görüntüler görmeye maruz kaldık. Birisi bilet basıyor ve kapı açılıyor. Diğer tanımadığı 1 kişi turnikenin altından emekleyerek geçip kapı kapanmadan elini uzatarak beleş geçmeyi başarıyor. Başka biri inen yolcuların geçmesi için ayrılmış diğer demir kapıyı bekliyor. İnen yolculardan biri kapıyı açtığı anda oradan sürüyle içeriye giriyorlar. Biz üçümüz bu manzaraları görünce daha beter tedirgin olduk. Ne yapacağımızı bilemezken orada içinde kimsenin olmadığı danışma gibi bir kulübe gördük. Zile basıp görevlinin gelmesini bekledik. Görevliye bebek arabasını bu turnikeden nasıl geçireceğimizi sorduğumuzda, çıkış kapısının açık olduğunu ve bileti girişte bastıktan sonra çıkıştan girebileceğimizi söyledi. (Engelliler ve bebekler için yaratıcı çözüm önerisi) Bir süre kapıyı açmakta zorlansak da sonunda başardık ve  tabi girişten bilet bastıktan sonra akın akın insan bizim biletle de içeriye girmiş oldu. (Bir teşekkür bile etmeden haha)

Bilet kontrolleri çok sıklıkla yapılmıyor ama siz yine de tedbiri elden bırakmayın. Biz 3 günde sadece 1 kez bilet kontrolüne denk geldik. Ama bileti olmayıp yakalananlarda gözlemlediğimiz kadarıyla bu durumu çok hoşgörüyle karşılamıyorlar.

Paris metrosu sadece bir ulaşım yolu değil aynı zamanda bir yaşam alanı. Bu nedenle banklarda uyuyanlar, yerlerde serilenler ve yoğun ÇİŞ kokusunu hoş karşılayın. Ama gece geç saatlerde de metro kullanmayın. Özellikle bazı duraklar hakkında hoş hikayeler duymadık.

Ve son olarak çocukla Paris’te ulaşım konusundaki fikirlerimiz neler? Eğer pusetle metroya binmeyi planlıyorsanız bu fikirden vazgeçmenizi öneririz. Metro girişlerinde asansör veya yürüyen merdiven bulunmadığı için puset indirip çıkarmak çok zor oluyor. Biz ilk gün pusetle, metroya girişlerde, aktarmalar sırasında tünellerde ve çıkışlarda rezil olduk. 5 kiloyu vücuttan 20 dakikada atma keyfi yaşadık. Ama kan ter içinde kalmanın verdiği öfkeyle 2. güne puseti otelde bırakarak başladık. Kanguru sayesinde, hop hop seke seke merdivenlerden merdivenlere, hoop diğer metroya kolayca geçiş yapabildik. Kanguruyu şiddetle tavsiye ederiz. Paris pusetle rahat geziliyor mu? sorusunda hep bir ağızdan HAYIR cevabını veriyoruz 😀

Dehşet dolu ön bilgilerden sonra artık ulaşım konusuna geçebiliriz.  Amacımız sizi korkutmak değil. Sadece metro kullanırken çok rahat davranmamanız gerektiğini bilmenizi istedik. Biz bu bilgilerle donanıp gittiğimiz için hiçbir zaman en ufak bir sıkıntı yaşamadan seyahatimizi tamamladık.

Paris’te Ulaşım

Paris’te otobüsle, taksiyle ve tramvaylarla da ulaşım sağlayabilirsiniz. Ancak bunlar bir yerde yetersiz veya çok maliyetli olacaktır. Bu nedenle yazımızın başında da belirttiğimiz gibi metro kullanmak en rahat yöntemdir.

Paris metrosu Avrupa’nın en eski ve en kapsamlı metrolarından. Tam 16 metro ve 300 istasyonu bulunuyor. Bu nedenle yerin altına indiğiniz an karınca yuvası gibi labirentli ve dar geçitlerden geçerek istediğiniz hemen hemen her noktaya ulaşabiliyorsunuz.

Metroların birbirleriyle kesiştiği noktaları takip edebilmeniz için yanınızda mutlaka bir ulaşım haritası olması şart. Harita biraz karışık görünebilir ama siz genele değil, bulunduğunuz noktaya ve gideceğiniz durağa bakarsanız bu karmaşıklık büyük ölçüde azalacaktır. (Biraz bulmaca çözmek gibi.)

Metro haritasına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Mutlaka bu haritayı cep telefonunuza indirin. Çünkü telefondan istediğiniz kadar zoom yapabilir ve yazılanları daha rahat görebilirsiniz.

Paris’te metroların yanında RER adı verilen trenler de şehiriçi ulaşımda kullanılıyor. Bu trenler, banliyö trenleri gibi çalışıyor ve daha uzak noktalara ulaşabilmenizi sağlıyor.

Metroları kullanmak için bir sürü ulaşım kartı bulunuyor. Hangisini seçmeliyiz derseniz bunun net bir cevabı yok ne yazık ki. Bu konu, kaldığınız otelin konumuna, ne sıklıkla metro kullanacağınıza, gideceğiniz bölgelerin uzaklığına ve kalacağınız gün sayısına göre değişiyor. Sayacağımız kartlardan hangisinin size uyduğuna karar vermek için bütün bu kriterleri göz önünde bulundurmalısınız.

Paris Ulaşım Bölgeleri (Zone)

Paris’te Nerede Kalınır? yazımızda bahsettiğimiz Zone (bölge) sistemine burada açıklık getirmek istedik. Paris, 5 ayrı Zone’dan oluşuyor. Ulaşım kartlarını seçerken hangi bölgede geçerli olduğuna da dikkat etmek gerekiyor.

Paris’in en popüler yerleri olan Eyfel Kulesi, Notre Dame Katedrali, Lourve Müzesi, Montmarte Tepesi vs. yerler Zone 1-2 bölgesinde yer alıyor.

Versay Sarayı ve Orly Havalimanı 4. Zone, Disneyland ve Charles de Gaulle Havalimanı 5. Zone’da yer alıyor.

Ulaşım Kartları

Tekli Bilet

Bu bilet türü, adından da anlaşılacağı gibi tek kullanım için geçerli ve fiyatı 1,90 €. Bilet bastığınız andan itibaren gideceğiniz noktaya ulaşabilmek için 90 dakika boyunca dilediğiniz kadar aktarma yapabilirsiniz. (Yeryüzüne çıkıp tekrar girebilirsiniz.) Zaten yer altında metrolar arası dolaştığınızda turnikelerden geçmeyeceğiniz için aktarma sayılmıyor. Aktarmalar her ulaşım aracı için geçerli değil. Bu nedenle yazının devamında göreceğiniz aktarma olanaklarına göz atabilirsiniz.

10’lu Bilet

Tekli biletlerden 10 tane almanın ekonomik yönü. 🙂 Eğer toplu taşımaları 10 kez kullanacaksanız, bu biletten alarak daha ucuza mal edebilirsiniz. Tekli biletten 10 kez ayrı ayrı alırsanız fiyatı 19 €’ya gelirken bu şekilde almanız durumunda 15 € ödüyorsunuz. Biletler kişiye özel değil. Yani 10 adet ayrı bilet veriliyor. Dolayısıyla tek başınıza değil yanınızdakilerle de paylaşabilirsiniz.

Mobilis Bilet 

Bu biletler GÜNLÜK sınırsız biniş hakkı veriyor ve gideceğiniz bölgelere (Zone) göre fiyatları değişiyor. Eğer Zone 1-2’de geçerli olanı seçerseniz fiyatı 7,50 €, Zone 1-3 için 10 €, Zone 1-4 için 12,40 € ve Zone 1-5 için de 17,80 € olarak alabilirsiniz. Bu biletler kişiye özel kullanılabiliyor. Aynı bilet, birden fazla kişiyle ortak kullanılmıyor. En önemli sihir de biletin adında gizli. Bu bilet sadece GÜNLÜK sınırsız biniş hakkı veriyor, 24 saat değil. Yani bileti ilk kullandığınız saat kaç olursa olsun 23:59’da kullanım hakkı sona eriyor.

Mobilis Ticket, havalimanlarından ekspres ulaşımlarda geçerli olmuyor. Havalimanlarından ulaşım için otobüsleri tercih etmeniz gerekiyor.

Navigo Kart

Bu biletlerle Paris’te HAFTALIK sınırsız olarak dolaşabiliyorsunuz. Eğer Paris’te 1 ay gibi bir süre kalmayı planlıyorsanız bu biletin aylık olanı da mevcut. Biletler, ülkemizdeki birçok şehirde gördüğümüz kişisel resimli kartlara benziyor. Bu biletin haftalık olanının fiyatı da 22,80 €. Bu kartın en güzel özelliği, tüm bölgelerde (Zone) geçerli olması.

Ancak dikkat edilmesi gereken detay da aynı Mobilis’teki gün bitimini baz alması gibi bu kartın da hafta bitiminde sona ermesi. Yani 7 günlük kullanım süresi olarak düşünmeyin. Kart, Pazartesi’nden itibaren kullanıma açılıp Pazar günü sona eriyor. (Hangi gün kullanmaya başlarsanız başlayın Pazar akşamı süre sona eriyor.) Eğer Paris’e Cuma gününden sonra varacaksanız bu kart, takip eden Pazartesi kullanıma açılacaktır.

Paris Pass Card

Avrupa’daki birçok şehirde bulunan standart city kartlarından biri. Fiyatı biraz yüksek görünmesine rağmen sağladığı tüm olanaklardan yararlanırsanız çok ekonomik olacaktır.

Paris Pass Card ile ;

~Metro, RER, otobüs dahil bütün ulaşım araçlarına sınırsız binebiliyor,

~Louvre Müzesi, Orsay Müzesi, Versay Sarayı, Notre Dame Katedrali’nin ücretli bölümleri gibi 60’dan fazla müzeye ücretsiz ve öncelikli giriş yapabiliyor,

~Şehirdeki birçok etkinlikten, mağazadan ve restauranttan indirimli faydalanabiliyor,

~1 günlük Hop On- Hop Off otobüsleriyle büyük Paris turuna ücretsiz katılabiliyor,

~Nehir turu ve Opera Garnier turuna katılabiliyorsunuz.

Kartla birlikte seyahatiniz için yararlı bilgiler, ipuçları ve güzergah önerileri içeren 120 sayfalık bir Paris rehberi veriliyor. Daha detaylı bilgiye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Paris Pass Card Fiyatları
2 günlük 3 günlük 4 günlük 6 günlük
Yetişkin 200 € 250 € 300 € 350 €
Genç 150 € 190 € 230 € 280 €
Çocuk 80 € 100 € 120 € 150 €
Paris’te Aktarma Sistemi

Tekli veya 10’lu biletler kullanacaksanız burayı dikkatlice okumalısınız. Paris’te aktarma sistemi kabaca yeraltı ve yerüstü olarak ayrılmış durumda. Yani bu biletlerle;

Yeraltında;


Metro’dan Metro’ya

Metro’dan RER trenlerine

RER trenlerinden RER trenlerine

RER trenlerinden Metro’ya aktarma yapabilirsiniz.

Yerüstünde;


Otobüsten otobüse,

Tramvaydan otobüse,

Tramvaydan tramvaya,

Otobüsten tramvaya aktarma yapabilirsiniz.

Ama örneğin, metrodan otobüse veya RER’den tramvaya bu biletlerle aktarma YAPAMAZSINIZ.

Son olarak da biletlerinizi metro girişlerinde bulunan makinelerden nakit veya kredi kartınızla satın alabilirsiniz.

Paris’in metrosu dünyadaki ender metrolardan birisi olarak görülüyor. Eğer şanslıysanız 585 durak giderken belki bir müzisyen metroya biner ve size harika bir dinleti yaşatabilir. Müzik bittiğindeyse uzattığı kutuya insanların akın akın para attığını görüp şaşırabilirsiniz. 😀 Tadını çıkarın.

İyi Seyahatler…

 

 

 

Seyahat etmek bir tutkudur. Dünya’nın her yerine gidebilme arzusu… Çocuklu Seyahat ise, dünyayı daha renkli görebilmenin formülüdür 😉

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.