İspanya Mutfağı’ndan Denenmesi Gereken Lezzetler

İspanya’nın yelpazesi geniş ve lezzetli bir mutfak kültürü bulunuyor. Geniş yüzölçümüne sahip oluşu bölgelere göre yemek çeşitlerini artırmış. Özellikle kıyı bölgelerde  deniz mahsulleriyle yapılan çok çeşitli yemekler bulmanız mümkün.

İspanya’nın Barcelona Valensiya ve Madrid üçgeninin içinde seyahat edecekseniz aşağıdaki lezzetlerle karşılaşma ihtimaliniz çok yüksek. Bir turist için tadılması gerektiğini düşündüğümüz lezzetler ve denenmesi gerekenleri bu yazımızda yazmaya çalıştık.

Yiyecekler

1.Paella

Eğer rotanızda Valensiya varsa Paella’yı denemek için orayı bekleyin. Çünkü anavatanı Valensiya’dır ve en iyi orada yapıldığı söylenir. Paella; safran ve seçeceğiniz ürünün suyuyla (deniz ürünü ya da tavuk) pişirilmiş çok lezzetli bir pilavdır.

Paella

Paella’yı turistik merkezlerdeki hemen hemen bütün restaurantların menülerinde 8-10€’ya bulabilirsiniz. Ama kaliteli Paella için Valensiya’da biraz paraya kıymanız gerekebilir. Biz bunun için tam 16 € ödedik. 2 kişilik söylediğinizde fiyat tabi 28 €’ya çıkıyor ve dev bir tavada servis ediyorlar. Ödeme yaparken biraz ağladık ama kesinlikle denemeye değdi. 🙂 Bu muhteşem lezzet için Valenciya Plajında bulunan ünlü restaurant La Pepica’yı şiddetle tavsiye ederiz.

Paella’nızı mürekkep balıklı, karidesli, midyeli vs. bir sürü deniz canlısıyla yapılmış halde deneyebileceğiniz gibi bizim gibi denizden pasta çıksa yemem diyenlerdenseniz, taze fasulye, tavuk ve tavşan etiyle yapılan “Valencian Paella”sını seçebilirsiniz. Paella’yı denemek isteyip “deniz ürünleri olmayan hali yok mu yaa? Neyse karidesleri kenara çekeriz olmazsa” diye düşünürken “Valencian Paella” diye bir şeyin menüde olduğunu görünce gözlerimiz kalp kalp olmuştu. Gurme Derin’den Paella yorumu için instagram‘daki öne çıkan gönderilerimize bekleriz :’)

2. Tapaslar

Tapas, bir ana yemek değil sadece mezedir. İspanyollar tapasları içkilerinin yanında atıştırmalık olarak tüketirler. Bu kültür İspanya’nın genelinde olduğu için gideceğiniz her şehirde rahatlıkla bulabilirsiniz.

Tapas

Bazen tabakta dilimlenmiş bir balık, bazen ekmeğinizi batırabileceğiniz bir kase zeytinyağı, bazen patates cipsi ve bazen de ekmeğin üzerinde kürdanla tutturulmuş çeşitli malzemeler (peynir, jambon, balık vs.) şeklinde karşınıza çıkıyor. Yemek istediğiniz tapasa göre fiyatları ortalama 2-5 € arasında değişiyor. Bir ana yemek olmasa da birkaç tane tapas yiyerek bir öğünü kurtarabiliyorsunuz.

3. Patatas Bravas

İspanya’nın önemli lezzetlerinden biri daha. Basit bir ifadeyle üzerine sos dökülmüş kızartılmış patates. Ama tadı, basite alınmayacak kadar iddiali olduğu söyleniyor. Söyleniyor diyoruz, çünkü itiraf edelim biz bunu deneyemedik. Ama çok meşhur olduğu için İspanya yemek rehberinde olması gerektiğini düşündük.

Patatas Bravas

Madrid’teki son günümüzde denemeyi düşünürken Euro’nun 6 TL olduğu haberini aldık ve sonra Ecem birdenbire patatas bravası evde yapmak için gönüllü oldu. 😀 Eğer daha önce denemiş olan okurumuz varsa yorumlarda neler neler kaçırdığımızı anlatarak bizi aydınlatabilir.

Tatlılar

1.Churros

En ünlü İspanyol tatlısı olarak denemeden geçilmemesi gerekir. Kendine özgü pudra şekeri serpiştirilmiş hamuru ve yanında çikolata sosuyla servis edilir. Çikolata sosu tamamen tercihinize kalmış ama tek başına pek bir şeye benzemeyen bir tatlı.

Churros ve Çikolata Sosu

Hamurunun tadı size tanıdık gelecektir. Bize biraz ‘pişi’yi anımsatmıştı. Tek başına pek bir lezzeti olmadığı için yanında getirilen çikolata sosuna batırarak tüketiyorsunuz.

Granja Viader

Churros’u Barcelona’da Granja M. Viader isimli mekanda denedik. Yalnız mekanın uzunca bir siestası (öğle uykusu) var. Açılış ve kapanış saatlerini kontrol ederek gitmenizi tavsiye ederiz.

Churros Lüpletmesi

Bu tatlı hakkında instagram sayfamızda da yapmış olduğumuz yorumu detaylıca görebilirsiniz 😀 😀

2. Xuixo

Nasıl telaffuz edildiğini çözene kadar Derin’in mideye indirdiği Girona’ya özgü şekerli bir unlu mamül. Dışı şekerle kaplanmış krema dolgulu lezzetli bir atıştırmalık.

Biz Girona’daki Casamoner isimli bir dükkandan deneme şansı bulabilmiştik. Karşınıza çıkarsa siz de mutlaka deneyiniz. Fiyatı 1,90 €.

3. Napolitana

Xuixo’ya çok benzer bir lezzet hatta aynısı sayılabilir. Dışına pudra şekeri serpiştirilmiş Napolitana’nın krema veya çikolata dolgusuyla yapılan çeşitleri mevcut.

Bu lezzet için önerebileceğimiz yer ise Madrid’teki La Mallorquina. Sol Meydanı’da bulunan bu mekanın otantik bir atmosferi de var. Açlığınızı bastırabileceğiniz bu lezzetli bir unlu mamülün fiyatı 1,25 €.

4. Turron

İspanyol helvası diye geçer. Bir çok çeşit Turron bulabilirsiniz. Hatta turronlu dondurmalar da karşınıza sıklıkla çıkacaktır.

Bizdeki tahin helvasını biraz andırsa da çeşitliliğine göre tadı değişiyor. Genellikle Noel zamanlarında tüketilmesine rağmen yılın her zamanında bulunabiliyor.

İçecekler

1. Horchata

Besleyici, sağlıklı efendime söyleyim ferahlatıcı ve lezzetli bir içecek. Horchata’nın Valensiya’ya özgü bir içecektir. Badem, pirinç, yer fıstığı, buğday, şeker ve susamla öğütülerek yapılır. Valensiya’da Horchata’nın yapıldığı en ünlü yer “Horchateria Santa Catalina” isimli otantik mekandır. Ama Valensiya’nın bir çok yerinde de bu içecek karşınıza çıkabilir.

Fartons ve Horchata

Bir bardak Horchata 2,85 €. Garson kız bize yanında Fartons denilen bir yiyecekle tüketmemizi tavsiye edince onu da denemiş olduk. Bu mekanda 1 adet fartons 0,90 €’du ve tadı da çok anlamsızdı. Hepimizin bildiği beyaz ekmeğin üzerine -olmazsa olmaz- pudra şekeri dökmüşler. Üstüne bir de market ve unlu mamüllerde 5 tanesi 1 € olduğunu görünce, altı üstü 0,90 € dediğimiz yiyecek yüreğimiz yaktı. Tadı damakta kalaydı yine bir şey demezdik ama dümdüz ekmeğe 1 € vermek acıttı 😀 Kısacası tavsiyemiz yanında fartons istemeyiniz. Çok merak ediyorsanız dışarda elinizi sallasanız ucuza fartons çünkü 😀

Horchata olmadan asla!

Dikkat ettiyseniz her unlu mamulde bir pudra şekeri söz konusu. Pudra şekeri mutfaklarının vazgeçilmez bir parçasıysa demek 😀

2. Sangria

İspanyol kültürünün geleneksel içkisi bu listemizin olmazsa olmazlarından. Sangria’nın çılgın bir anlamı olduğunu baştan bilmeniz gerekiyor. Bu içkinin anlamı “Kutsal Kan”. Görünüş itibariyle de kana benzemesi içinizi kaldırmasın. Çünkü son derece lezzetli bir içecek.

Sangria

Ağırlıklı olarak kırmızı şarap olmak üzere, rom, portakal, limon, tarçın kabuğu, şeker vb. malzemelerle yapılan bir çeşit kokteyl. Eğer içki kokteylleriyle aranız iyiyse bu içeceği muhtemelen çok seveceksiniz. Hatta servis edilirken içine portakal ve limon dilimleri de koyuyorlar ki bu aromayı daha da arttırıyor.

Sangria’yı menülerde litrelik veya bardakta olarak görebiliyorsunuz. Fiyatı ise bardak olarak 4-6 €, sürahide 8 – 10 € arasında değişiyor.

Sangria’nın alkolsüz versiyonu da mevcut. Bize bir dükkanda denetmişlerdi ama açıkçası hiçbir şeye benzemiyor.

3. Cava

Köpüklü bir çeşit şampanyadır. Cava’yı da İspanya’nın genelinde bulabilir ve her yerde deneyebilirsiniz. İçimi rahat, acımtırak olmayan lezzetli bir şampanya.

Cava

Valensiya’daki “Cafe de Las Horas” isimli şık bir cafede cava deneme şansı bulabilmiştik. Cava lezzetli ama mekan daha kendinden söz ettiriyordu. Valensiya Katedrali’ne çok yakın bir konumda bulunan bu mekan, şıklığının yanında aynı zamanda ucuz da. Mutlaka soluklanmak için girmenizi hatta cavanızı burada denemenizi tavsiye ederiz. Bir kadeh Cava 4 €.

Cafe de Las Horas
Bonus:

Daha ziyade bir Meksika yemeği olmasına rağmen bu listeye eklemeden geçmek istemediğimiz bir yer daha var. Barcelona’da La Hacienda restaurantında Nachos yemelisiniz.

Hem mekanın atmosferi hemde nachosun lezzeti bakımından aklımızdan hiç çıkmıyor 😀 La Hacienda’nın bütün yemeklerinin güzel olduğunu gitmeden okumuştuk.

Diğerlerini tadamasak da Nachos’u gerçekten efsaneydi. Alternatif olarak şiddetle tavsiye ediyoruz.

İyi Seyahatler…

Seyahat etmek bir tutkudur. Dünya’nın her yerine gidebilme arzusu… Çocuklu Seyahat ise, dünyayı daha renkli görebilmenin formülüdür 😉

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.