Corona Virüsü’nden Korunma Yolları

Dünya’ya hızla yayılan Corona Virüsü kapımıza kadar dayandı. Çin’de başlayıp tüm dünyada rastlanmaya başlayan virüs Avrupa’nın birçok kentinde de görüldü. Biz de çeşitli kaynaklardan araştırdığımız kadarıyla önlemlerimizi almaya başladık ve bunu sizinle de paylaşmak istedik.

Corona Virüsü Belirtileri Nelerdir?

Yüksek ateşle birlikte kuru öksürük, boğaz ağrısı, halsizlik, burun akıntısı, ishal, bulantı, kusma virüs belirtilerinin en belirgin olanlarıdır. Yani kısaca grip belirtilerinin aynısı.

Bağışıklığı düşük olanlar (başta yaşlılar ve çocuklar) bu virüsten en fazla etkilenen kişilerdir. Zatürreye dönüşen hastalık ölümcül sonuçlara yol açabiliyor.

Corona Virüsü’nden Korunma Yolları

Ellerinizi 2 saatte bir yıkayın. Kalabalık ortamlarda bulunuyorsanız dokunduğunuz her yerden vücudunuza virüs taşıyabilirsiniz. Bu sebeple sık sık sabunla ellerinizi yıkamanız gerekir. Musluğu kapatırken peçete kullanın.

Öpüşme ve tokalaşmayı bırakın. Tüm dünyanın böylesine hassas olduğu bir konuda karşınızdaki kişi de anlayış gösterecektir. Göstermiyorsa görüşmeyi kesin (hahah şaka tabi ki. şaka olmayabilir de 😛 )

Virüsün ağız ve burundan vücuda yerleştiğini biliyoruz. Bu sebeple günde 3-4 kez tuzlu suyla gargara yapın. Biz kendimiz için medikal tuzla hazırlanmış (eczanelerde satılıyor) burun temizleyici kullanıyoruz. Çocuklara da serum fizyolojik uyguluyoruz.

Bulunduğunuz ortamı sık sık havalandırmaya özen gösterin.

Yediğiniz içtiğiniz şeylere dikkat edin. Besin değeri yüksek gıdalara öncelik verin. Meyve tüketimi, kemik suyu çorbaları vs. bağışıklık sisteminizi güçlendirecek ve virüse karşı vücudunuzu daha dirençli hale getirecektir.

Gerekmedikçe kalabalık ortamlara girmeyin. AVM’ler, havalimanları, İtalya ve Çin uçakları 😀 bunlar en sık Corona görülebilecek yerler.

Yine de kalabalık yerlere girmek zorunda kalırsanız maske kullanın. Şuanda dünyanın yarısı maskeyle geziyor. Bu şekilde daha fazla yayılmasını önleyebiliriz.

Çocukların okul dönüşü ellerini yüzlerini yıkamadan hiçbir yere dokunmamasını öğretin. Bu sadece corona için değil her zaman onu hastalıktan koruyacak bir rutin.

Şu anda yaşlı nüfusu bu virüsten en ağır şekilde etkilenen grup. Özellikle de başka hastalıkları olanlar ölümcül sonuçlarla karşılaşabiliyorlar. Onlarla temas kurarken çok dikkat edin. Öksürme, burun akıntısı vs. belirtiniz varsa görüşmeyin. Hepimizin taşıyıcı adayı olduğumuzu unutmayın.

İnstagram hesabımızda bildiğiniz üzere bu konudaki gelişmeleri her an paylaşmaya çalışıyoruz. Bizi oradan da takip edebilirsiniz.

Sağlıklı günlere uyanmak dileğiyle…

 

 

Seyahat etmek bir tutkudur. Dünya’nın her yerine gidebilme arzusu… Çocuklu Seyahat ise, dünyayı daha renkli görebilmenin formülüdür 😉

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.