Budapeşte Yeme İçme Rehberi

Orta Avrupa şehirlerinde yiyecek bir şeyler bulmak daha kolay geliyor bize. Bize yakın oluşuyla damak zevklerimiz uyuştuğundan mıdır yoksa Euro kullanmadıkları için daha ucuz olduklarından mıdır bilinmez her gidişimizde doymuş olarak dönüyoruz.

Osmanlı’nın hüküm sürdüğü Budapeşte’de de sık sık Türk esintilerine rastlamak mümkün. Karşınıza çıkacak çoğu yiyeceğe “aaa bizim X yemeğine benziyor” şeklinde tepkiler verebilmeniz de çok olası. Birazdan bizde de bu karşılaştırmaları sık sık göreceksiniz. Bu sebeple en başta söyleyelim ki Budapeşte’de yemek konusu büyük bir sorun haline gelmeyecektir.

Eğer daha önce Prag’a gittiyseniz Budapeşte sizi annenizin evinde gibi hissettirecektir. Çünkü lezzetlerin bir çoğu Prag mutfağının aynısı. Aslında Çeklerin Macar mutfağından bir sürü yiyecek aldığı söyleniyor ama lezzet açısından Prag, çalıntı eserleriyle çok daha başarılı 😀 (Bkz. Prag’da Ne Yenir?)

Şimdi gelelim Macar mutfağında denenmesi gerekenlere…

1. Gulaş Çorbası

Gulaş, Gulyas ya da Goulash şeklinde karşınıza çıkacak bu çorba, Macaristan’ın en popüler yemeğidir. İçinde et ile patates, soğan ve havuç gibi sebzeler bulunan süper sağlıklı bir yiyecek. Türk mutfağından aşina olduğunuz et haşlamanın Macarcası 🙂

Gulaş çorbasını hangi mekanda yerseniz yeyin sakın 1 taneden fazla sipariş etmeyin. Biz 1 adet çorbayla 3 kişi çatlayana kadar doyduk. Hatta bize göre 4 yetişkin bile gayet rahat doyardı. Sipariş edeceğiniz 1 gulaş çorbası tam 4 büyük yemek tabağını dolduracak kadar fazla geliyor.

For Sale Pub

Bu çorbayı her mekanda bulabilirsiniz ama kaliteli ve uygun fiyatlı Gulaş istiyorsanız tavsiye mekanımız Market Hall’in karşısındaki For Sale Pub. Mekanın tek dezavantajı çok kalabalık olması ve giriş için sıra beklemek zorunda olmanız. Ama akşam olmadan en geç 16:30 – 17:00 gibi giderseniz kolaylıkla içeri girebilir ve kimsecikler yokken rahatça yemeğinizi yiyebilirsiniz.

For Sale’nin basık ve bohem bir bar olması sizi çekindirmesin. Çocuklu ailelerde gayet rahat edebiliyor. Ama dediğimiz gibi eğer akşam saatlerinde gitmezseniz.

2. Langos

Budapeşte’de karşınıza sıklıkla çıkacak bir sokak yemeği. Tadını şak diye damağınızda hissedeceğiniz tanımımız ise: Türk mutfağının nadide lezzeti, pişi. 😀 Çok çeşitli versiyonları olmakla birlikte orjinali sour cream ve kaşarlı olanı ama nutellalıyı da bir deneyin deriz.

Langos’u en ucuza bulabileceğiniz yer (sonuçta pişi 😀 çok lezzet farkı olmadığı için fiyat önemli) Aziz Stephan Katedrali civarındaki Retro Langos Büfe. 3-4 tane masası olan ayaküstü bir yer. Langosunuzu aldıktan sonra arka tarafında bulunan parkta rahatça yiyebilirsiniz. Rahatça dediysek gölgede oturmak anlamında söyledik yoksa Langos çok da rahat yenebilen bir yiyecek değil. Yanınıza bolca peçete alınız 😀

Biz başka bir günümüzde Buda Kalesi’ne çıkan finikülerin olduğu yerde de yemiştik. Fiyatı 3 kat daha fazlaydı ve tadında en ufak bir değişiklik yoktu. Kesinlikle çok fazla para vermenizi gerektirmeyen ve çocuk dostu bir yiyecek.

3. Chicken Paprika

Pul biber, Macarlara Türkler’den geçmiş bir kültür ve yemeklerde kullanmayı çok seviyorlar. Bu yüzden de her köşe başında kurutulmuş halde, yemeğin içinde veya yanında paprika görebilirsiniz. Chicken Paprika da pul biberli sosla hazırlanmış bir tavuk yemeğidir.

Yanında aperatif olarak makarna benzeri değişik bir yiyecekle sunum yapıyorlar. Market Hall’de bu yöresel lezzeti deneyebilceğiniz bir çok restaurant bulabilirsiniz.

4. Kürtoskalacs

Adı zor ama tadı harika 🙂 Türkçe karşılığı “Baca keki”. Tarçınlı hamurun özel bir şişe sarılarak ağır ağır pişirildiği, içine ve dışına istenilen karışımın sürülerek sunulduğu bir çeşit unlu mamül. Orjinalinde içine hiçbir şey koyulmuyor ve şekerli bir hamur tüketmiş oluyorsunuz. Ama Prag’da öyle miydi? Ahh ah:D

Prag’da Trdelnik olarak yediğiniz tatlı Budapeşte’de Kürtoskalacs ismiyle karşınıza çıkıyor. Aslen Macar mutfağına ait olmasına rağmen Çekler daha çok sahiplenmiş ve çeşitlendirmiş durumdalar. Koskoca Budapeşte’de 3 kez karşımıza çıktı da hasret giderebildik.

Kürtoskalacs’ı bazı metro çıkışlarındaki büfelerden veya sırf bu iş için açılmış cafelerden bulabilirsiniz. Fiyatı 300 – 600 HUF (4-8 TL) arasında değişiyor. Ancak Gellert Tepesi gibi turistik yerlerde 1500 HUF’a satıyorlar. Bu yiyecek için 600 HUF’dan fazlasını vermeye değmez.

Bu yöresel lezzeti hem deneyeyim hem dinleneyim hem de fazla para vermeden lezzetini alayım diyorsanız mekan önerimiz Terör Müzesi’nin tam karşısındaki Street Cakes. 😉

5. Dobos Torta

Dobos Torta, 5 kat ince kekin arasına krema sürülerek hazırlanmış, üzerinde karamel dilimiyle servis edilen bir Macar tatlısı. Siyah ve beyaz çikolatalı olarak 2 farklı çeşitte karşınıza çıkabilir.

Bu pasta için çok sıradışı bir tat diyemeyiz hatta bizim bisküvili pudingli pastamızla lezzet yarışındadır ama madem yöreselmiş, denemek isterseniz buyrun. Biz beğendik 🙂

Kahramanlar Meydanı’nın hemen arka tarafındaki yolda bulunan Cukraszda isimli pastacı, Dobos Torta’yı deneyebileceğiniz uygun fiyatlı hoş bir yer.  Bu mekanda 1 dilim Dobos Torta 600 HUF (10 TL)

6. Samloi Galuska

Samloi Galuska da yine bir Macar tatlısı. Badem, fındık gibi birçok kuruyemişin de aralarında bulunduğu değişik bir kek karışımı ile çikolata sosu ve krem şantiyle süslenmiş tam bir enerji bombası. Bunu yedikten sonra gün sizin için yeniden başlayacak 😀

Balıkçı Tabyası civarında biraz dinlenip biraz da enerji depolamak isterseniz Ruszwurm‘da bu tatlıyı denemek harika bir fikir. Hava güzelse sokaktaki masalarda oturmanızı tavsiye ediyoruz. Çünkü bulunduğu sokağın atmosferi gerçekten harika.

Bu mekanı, önerilerini her seyahat öncesi defterimize not ettiğimiz sevgili “Yesempatik“in tavsiyesi üzerine denedik. Kesinlikle pişman olmadık, size de şiddetle tavsiye ederiz. Teşekkürler Ninücüğüm 🙂

Diğer Lezzet Durakları Önerilerimiz
1. Belvarosi Disznotoros

Macar lezzetleri dışına çıkmak için ideal bir durak. Mekanın konsepti bildiğiniz kasap. Menüsü baştan aşağı Macarca olduğundan muhtemelen hiçbir şey anlamayıp vücut diliyle anlaşmaya çalışacağınız bu mekanı listemize eklememizin en büyük nedeni; lezzetli etleri.

Dana eti, tavuk, domuz eti ve çeşitli mezeler bulabileceğiniz bu kasapta yemeği ayakta yiyor olmak bizim için epey şaşırtıcı bir durumdu. Sanki dana ızgara değilde kutuda makarna söylemişiz gibi hissettik. 2 sandalye koymak bu kadar mı zordu anlayamadık 😀

Mekana girdikten sonra vitrin dolaptan pişmemiş eti seçip “ben bunu yiycem” diye gösteriyorsunuz. Fiyatı sürpriz olmasın diye önceden soruyorsunuz. Daha sonra eti ızgaraya, etin üzerine de ütü koyuyorlar (hahaha) Biz ocağın yanında ütüyü görünce ne alaka diye anlayamamışken etin üzerine koyması ayrı bir şok etti ama neyse ki sonuç muhteşemdi. 😀

Bu mekanda dana eti ızgaraya 1500 HUF (27 TL), yanındaki patates salatasına da 400 HUF (6 TL) ödedik. Alternatif olarak aklınızda bulundurabilirsiniz.

2. Gelarto Rosa

Bizim için Roma ’da yediğimiz o lezzetli dondurmalardan sonra tadı en iddialı olan mekan. Dondurmaların tadı kadar verdikleri gül şekli de ün yaptığından çılgınca turist çeken bir yer.

Aziz Stephan Katedrali’in hemen karşı çaprazında bulunan bu mekanda meşhuurrr gül şeklindeki dondurmadan yemeden dönerseniz Budapeşte’ye gittim demeyin.

Fiyatları da şu şekilde: 2 renkli 700 HUF (12 TL), 3 renkli 800 HUF (14 TL), 4 renkli 900 HUF (16 TL). Evet bir dondurma için oldukça pahalı ama işte ün yapmış bir kere 🙂

3. Pizzica

Uygun fiyatlı ve lezzetli dilim pizza arayanlar için ideal mekan Pizzica. Fotoğrafta da görmüş olduğunuz gibi güzelce sergileyip önüne de fiyatını yazmış ablalar. Böylece kafa karışıklığına, Macarca çözmeye çalışmaya gerek kalmadan al parayı ver pizzayı olayına girebiliyorsunuz.

Ayaküstü yiyebileceğiniz atıştırmalık bir yer. Ayrıca içeride küçük taburelerde oturarak yiyebiliyor ve dinlenebiliyorsunuz.

4. Pizza Me
Fotoğraf Kaynak: Tripadvisor.com

Budapeşte’de 10’a yakın şubesi bulunan alternatif bir pizzacı. Yorulduğunuzda, acıktığınızda çat diye karşınıza çıkıp imdadınıza yetişebilecek bir mekan olduğu için listemize eklemek istedik.

Pizzica’daki sistemle birebir aynı. Yalnız burada sadece 2 farklı fiyat var (daha da az kafa karışıklığı 🙂 ). Margarita pizzanın dilimi 399 HUF (6TL), diğer bütün pizzalar 499 HUF(8 TL).

5. New York Cafe

Ast solisti sona sakladık. 😀 Bu mekan aslında bir yeme içme rehberinde yer alacak kadar basit bir yer değil. Üstelik bir önceki maddenin 5 liraya pizza sattığı gerçeğinden sonra 😀 😀

Burası hakkında detaylı bilgileri  Gezi Rehberi’nde görebilirsiniz. Şimdilik sadece şunu söyleyelim ki; New York Cafe, dünyanın en güzel cafesidir. Baştan aşağı zengin hissetmek isteyenlere de birebir. 😉

Cafe aslında daha çok turistik bir yer haline gelmiş ve bir şeyler yemekten çok etrafı incelemek için geliniyor. Ama yine de ben yemeğimi burada yerim derseniz ve zenginseniz listenize New York Cafe’yi ekleyiniz.

En düşük fiyat, gördüğünüz bu kahveye ait ve fiyatı 5 €. Kahvaltı 60 € ve yemekler de waaoow. İşte böyle bir yer 😀

Dolu dizgin mekan önerilerimizi paylaşımlarımızda da görmek isterseniz instagram hesabımızdaki Budapeşte hikayelerini izleyebilirsiniz.

Keyifli Seyahatler…

Seyahat etmek bir tutkudur. Dünya’nın her yerine gidebilme arzusu… Çocuklu Seyahat ise, dünyayı daha renkli görebilmenin formülüdür 😉

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.