Booking.com’dan Rezervasyon Nasıl Yapılır?

Seyahat etmeyi sevenlerin en iyi dostu booking.com, şuanda sahip olduğu birçok imkanıyla bizim için her zaman en güvenilir site olma özelliği taşıyor. Eğer rezervasyon yaparken bazı noktalara dikkat ederseniz hem ekonomik şekilde konaklayabilir hem de gittiğiniz zaman sürprizlerle karşılamamış olursunuz. 😀

Bu yazımızda size booking‘den nasıl rezervasyon yapabileceğinizi ve nelere dikkat etmeniz gerektiğini anlatmaya çalıştık.

Rezervasyon yapmaya başlamadan önce buraya tıklayarak siteye giriş yaparsanız konaklamalarınızdan %10 indirim kazanabilirsiniz. İndirim, konaklama yaptıktan sonra kredi kartınıza iade edilerek gerçekleşiyor.

Booking.com’dan Rezervasyon Nasıl Yapılır?

Booking‘den rezervasyon yapabilmek için öncelikle siteye kayıt olmanızı tavsiye ediyoruz. Eğer kaydınız yoksa çok kısa bir kaç bilgiyle üye olabiliyor ya da facebook veya google hesaplarınızdan giriş yapabiliyorsunuz.

Rezervasyon yapabilmek için kayıt olmanız şart değil. Ancak üyelere özel fırsatları görebilmek ve rezervasyonlarınızı daha kolay yönetebilmek için avantaj sağlıyor.

Giriş yaptıktan sonra gideceğiniz şehri, tarihleri ve kişi sayısını yazarak “Ara butonuna tıklıyorsunuz.

Açılan sayfanın üst bölümünden sıralama ölçütünü seçebilirsiniz. En uygun otellerden başlaması için “En düşük ücret”e tıklamanız gerekiyor. Daha fazla kriter girerek size uygun olan otelleri bulmasını isterseniz sol taraftaki “Filtrele” bölümünü kullanabilirsiniz.

Sıralama yaptıktan sonra çıkan otellerde bakmanız gereken 3 nokta bulunuyor. Otelin konumu, ödeme seçenekleri ve aldığı puan.

Eğer gideceğiniz ülke için vizeniz yoksa, daha uyguna otel bulabileceğinizi düşünüyorsanız veya gitmeden önce ödeme yapmak istemiyorsanız “Ücretsiz İptal” veya “Ön Ödemeye Gerek Yok” ibareleri bulunan otelleri tercih etmelisiniz.

Ücretsiz İptal: Rezervasyon yaptığınız zaman ödemeniz gerçekleşse de otelin belirttiği tarihten önce iptal ederseniz, hiçbir ücret kesintisi olmadan paranız geri iade edilir.

 Ön Ödemeye Gerek Yok: Rezervasyon sırasında hiçbir ödeme yapmazsınız. Ödemenizi otele vardığınız zaman gerçekleştirebilirsiniz.

Bu 2 ibare ayrı ayrı olabileceği gibi iki özellik birarada da yazılmış olabilir.

Otel puanlamaları, otelde konaklayan misafirlerin 10 üzerinden verdikleri puanların ortalamasından oluşur. Genel itibariyle 7’nin üzerinde olan oteller iyi bir konaklama imkanı sağlaması daha olasıdır.

 

Seçtiğiniz otelin sayfasına girdiğinizde ilk olarak otel hakkında yapılmış yorumları inceleyin. Bu size otel hakkında biraz bilgi verecektir. Aynı zamanda yukarıdaki konum bilgisine tıklayarak otelin bulunduğu noktanın merkeze olan uzaklığını harita üzerinden görebilirsiniz. Ucuz otellerin bazıları merkeze çok uzakta olabilir. Bu nedenle konumunu mutlaka incelemenizde fayda var.

Sayfanın aşağılarına indiğiniz zaman oteldeki hangi odanın size uygun olduğunu görebilirsiniz. Odanın ismine tıklayarak özelliklerini inceleyebilirsiniz. Örnekteki otel, bu oda fiyatına şehir vergisini dahil etmemiş. Yurtdışında  şehir vergisi denilen gecelik ücretler alınmakta. Bazı oteller bu vergiyi fiyatına dahil ederken bazıları otelde gittiğinizde haricen ödeme yapmanızı isteyebilir. Şehir vergileri genelde çok küçük rakamlardır ama yine de olası bir anormal durumla karşılaşmamak için bu bölümü incelemeyi unutmayın.

Örnekte yazdığı gibi bu otel 11 Mayıs tarihine kadar yapacağınız rezervasyon iptalinde sizden hiçbir ücret almayacak, bu tarihten sonra yapacağınız iptaller için ücretin bir bölümünü kartınızdan çekecektir.

Sayfanın aşağılarına indiğinizde otelin genel özelliklerini göreceksiniz. Her bir detayı dikkatle incelemelisiniz. Örneğin bu otelde 6 yaşından küçük çocuklar ücretsiz konaklayabilirken odalara konulacak ek yatak için yer olmadığı belirtilmiş.

Booking üzerinden yapacağınız her rezervasyon için mutlaka “Önemli Bilgiler” bölümünü dikkatlice okumalısınız. Otelin küçük sürprizleri varsa bu bölümde bilgisi yazılmıştır 😀 Yine örnekteki otelde çıkış saati farklı olarak göze çarpıyor. 11:30’dan önce veya 12:00’den sonra otelden çıkamıyorsunuz 😀 😀

Aşağı bölümde otelin kabul ettiği ödeme şekilleri yer alıyor. Bazı oteller sadece nakit, bazıları sadece Visa ve Master Card, bazıları da çeşitli diğer kartlarla ödemeyi kabul ediyor. Ödeme şeklinize göre bu detayın size uyup uymadığını buradan görebilirsiniz.

Son olarak sayfanın en aşağısında yer alan küçük notlar görebilirsiniz. Bunları bilmeden giderseniz sıkıntı yaşama ihtimaliniz olabilir. Yukarıdaki örnekte otele giriş veya çıkış saatleriniz geç olursa sizden ekstra 10 € alınacağını söylemiş.

Veya burada olduğu gibi kimlik belgesi getirmeniz gerektiğini ve rezervasyon sırasında girmiş olduğunuz kredi kartını görmek istedikleri belirtilmiş.

Bunun gibi birçok değişik uyarıyı oteller “Şu detaylara dikkat” bölümünde belirtiyorlar. Rezervasyonunuz için bu bölüm büyük önem taşıyor.

Tüm özellikleri inceledikten sonra rezervasyon yapmak için gerekli bilgilerinizin doldurulduğu sayfaya geçebilirsiniz. Burada Adınız Soyadınız e-mail adresiniz ve kredi kartı bilginizi girdikten sonra rezervasyonunuzu tamamlamış oluyorsunuz.

Kredi kartı bilginizi girmeniz otelin, kartın gerçeklik durumunu test edebilmesi için isteniyor ve bazen 1 € gibi küçük bir ücreti geri iade etmek üzere çekerek kartı deneyebiliyorlar. Eğer sanal kart bilgisi verirseniz ve otel provizyon gerçekleştiremezse rezervasyonunuzu iptal edebilir.

Kredi kartı bilgisi vermek bizim için de tedirgin edici bir durumdu. Ancak bugüne kadar hiçbir sorun yaşamadığımız gibi yaşayan birisini de duymadık. Booking’e bu konuda güvenmekten başka çaremiz kalmıyor 🙂

Kredi kartı bilgisi vermeden rezervasyon mümkün mü?

Evet mümkün. Otel arama bölümündeki filtrelerden “kredi kartsız rezervasyon” bölümünü işaretleyerek bu özellikteki otelleri görebilirsiniz. Fakat bu özellikleri taşıyan oteller artık yok denecek kadar az.

Bilgilerinizi girdikten sonra karşınıza bu ekran çıkıyor ve rezervasyonunuzu tamamlamış oluyorsunuz. Onayı yazdırarak vize başvurusunda bulunmak için gerekli evrakların arasına koyabilir ve seyahate çıkarken yanınıza alabilirsiniz.

Gideceğiniz kesinleştiyse ve seyahat için herhangi bir engel çıkacağını düşünmüyorsanız “Ücretsiz İptal” veya “Ön Ödemeye Gerek Yok” ibarelerinin bulunmadığı seçeneklerden ödemenizi yaparak çok daha ucuza konaklama yapabilirsiniz.

Rezervasyon Nasıl İptal Edilir?

Booking.com’a girdikten sonra sağ üst köşedeki isminize tıklayarak “Rezervasyonlar” bölümüne girebilirsiniz. Açılan sayfada daha önce yapmış olduğunuz bütün rezervasyonlar listelenecektir.

İptal etmek istediğiniz otelin “Rezervasyonu görüntüle” butonuna tıklayarak ayrıntılı bilgi içeren bölüme yönleneceksiniz.

Eğer rezervasyonu iptal etmek istediğiniz gün “Ücretsiz İptal” tarih aralığındaysa aşağıdaki “Rezervasyonu iptal et” butonuna tıklayarak ücret kesintisi olmadan iptalinizi gerçekleştirebilirsiniz. Örnekte olduğu gibi sol alt köşede ücretsiz iptal için kalan süreyi görebilirsiniz.

Aşağıdaki kutucuktan faydalanarak Booking’den kolayca otel arayabilirsiniz.

Booking.com

Konforlu Seyahatler…

 

Seyahat etmek bir tutkudur. Dünya’nın her yerine gidebilme arzusu… Çocuklu Seyahat ise, dünyayı daha renkli görebilmenin formülüdür 😉

Bunlar da İlginizi Çekebilir

3 yorum

  1. Duruma göre değişir biliyorum ama yinede fikir için soruyorum önce rezervasyon mu yapmak iyi yoksa şehire varınca vardığımız şehirde hotel seçmek mi bu avrupa şehirleri için soruyıum çocuklarımız tok yanınızda iki aile ve araba kiralamak istiyoruz

    1. Önceden rezervasyon yapmanız size sadece fiyat açısından avantaj sağlar. Çünkü tarih yaklaştıkça fiyatlar çok fazla artabiliyor ya da uygun fiyatlı olanlarda yer bulunamayabiliyor. Risk almama adına önceden rezervasyon yapmanız tavsiyemizdir. Kalabalık seyahatlerde ev kiralamayı da düşünebilirsiniz. Airbnb sitesinden bulacağınız evler, birkaç aile konaklamak isteyenlere çok ucuza geliyor. Araba kiralamak da seyahatinizin süresine ve kullanma sıklığınıza göre değişebilir. Yorumunuz için teşekkürler 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.